neerukividest vabanemine

Neerukivid – kuidas ennetada, sümptomeid leevendada ja milliseid toidulisandeid kasutada?

Neerukivid on kõvad mineraalainete ja soolade kogumikud, mis moodustuvad neerudes ja võivad põhjustada tugevat valu. Need tekivad soolade suure kontsentratsiooni korral uriinis, põhjustades mineraalainete kristalliseerumist ja kokkukleepumist.

Neerukivide suurus võib ulatuda liivaterast suuremate moodustisteni, mis vajavad juba meditsiinilist sekkumist.

Millised on neerukivide sümptomid?

Sõltuvalt kivide suurusest, asukohast ja liikumisest neerudes või kuseteedes võivad neerukividega kaasneda järgmised sümptomid:

Äkiline tugev valu seljas ja küljes

Neerukivi põhjustatud valu, mida nimetatakse ka neerukoolikuks, algab tavaliselt äkiliselt ja on väga intensiivne. Valu tekib sellest, kui kivi liigub neerust kusejuha kaudu põide.

Valu lokaliseerub sageli alaselja ja külje piirkonda, kus asub neer, ning liigub edasi alakõhtu ja kubemesse. Valu võib esineda lainetena ja olla nii tugev, et raskendab igasugust liikumist.

Valu, mis levib alakõhtu ja kubemesse

Kui neerukivi liigub kusejuha kaudu allapoole, võib valu levida alakõhtu, kubemesse ja isegi suguelundite piirkonda. Valu iseloom muutub tihti kivi asukoha muutumisel, tundudes põletavana või teravana, olenevalt sellest, kui kiiresti ja millises suunas kivi liigub.

Valulik urineerimine

Kui neerukivi jõuab põide ja hakkab läbi kusejuha väljuma, võib urineerimine muutuda valulikuks. Valu võib tunduda kipitav või põletav. Valu intensiivsus varieerub sõltuvalt sellest, kui suur on kivi ja kui kiiresti see liigub.

Roosa, punane või pruun uriin (veri uriinis)

Neerukivid võivad kriimustada või kahjustada kuseteede limaskesta, mille tagajärjel veri satub uriini. Uriin võib olla roosakas, punane või pruun, olenevalt vere kogusest. Seda seisundit nimetatakse hematuuriaks ja see on tavaline neerukivide korral.

Sagedane ja valulik urineerimine

Kui neerukivi jõuab põide, ärritab see põie limaskesta ja tekitab sagenenud vajaduse urineerida. Kuigi tualetis käimise soov võib olla suur, on erituva uriini kogus väike, urineerimine ise aga valulik ja ebamugav. Sümptom kestab seni, kuni kivi on väljunud või eemaldatud.

Iiveldus ja oksendamine

Neerukividega kaasnev tugev valu võib mõjutada ka seedesüsteemi, põhjustades iiveldust ja oksendamist. Keha reageerib valule ja ärritusele neerudes seedetrakti häirete näol. Oksendamine võib olla seotud ka närvisüsteemi reaktsiooniga tugevale valule.

Uriini vähesus või täielik puudumine

Kui neerukivi ummistab kuseteed täielikult, võib uriini vool peatuda. See on ohtlik seisund, mis nõuab kohest meditsiinilist abi. Blokeeritud uriini äravool võib põhjustada neerukahjustusi ja viia neerupuudulikkuseni, kui seda kiiresti ei ravita.

Palavik ja külmavärinad (infektsiooni tunnused)

Kui neerukivi põhjustab kuseteedes infektsiooni, võivad tekkida sellised sümptomid nagu palavik, külmavärinad ja üldine halb enesetunne. Infektsiooniga kaasnevad sageli ka alaselja valu, halva lõhnaga ja hägune uriin. Neerukividega kaasnev infektsioon vajab kiiret meditsiinilist sekkumist, et vältida raskemaid tüsistusi.

Kuidas neerukivid segavad igapäevaelu?

Neerukivid võivad tõsiselt segada Sinu igapäevaelu, põhjustades füüsilist ja vaimset stressi. Järgnevalt  peamised vaevused, kuidas neerukivid võivad häirida igapäevaseid tegevusi.

Äkiline tugev valu

Neerukivid võivad põhjustada äkilist teravat valu, mis algab tavaliselt alaseljast või külgedelt ning levib alakõhtu ja kubemesse. Valu võib olla nii tugev, et takistab igasugust liikumist, vajades kiiret arstiabi.

Sage urineerimine ja ebamugavustunne

Neerukivid võivad põhjustada tugevat vajadust urineerida sageli, seejuures uriini kogused on väikesed ja toiming ise väga valulik. Pidev soov tualetti külastada võib oluliselt segada tööpäeva, und ja sotsiaalset elu.

Veri uriinis ja võimalikud infektsioonid

Neerukivide liikumisel võib uriini tekkida veri, mis on nii füüsiliselt ebameeldiv kui ka muret tekitav sümptom. Lisaks kaasneb neerukivide liikumisega kusejuhade vigastuse ja infektsioonide tekkerisk, mis võivad põhjustada palavikku ja üldist halba enesetunnet.

Vaimne stress ja ärevus

Krooniline valu ja neerukivide kordumise hirm toovad kaasa vaimse stressi ja ärevuse, mis segab inimese igapäevaseid tegevusi ja mõjutab tema elukvaliteeti.

Piiratud füüsiline aktiivsus

Neerukividest tingitud valu ja ebamugavustunne võivad piirata füüsilist aktiivsust, tehes liikumise ja sportimise raskeks.

Unetus ja unehäired

Tugev valu ja sagenenud urineerimisvajadus võivad häirida ööund. Pidev magamatus halvendab elukvaliteeti, mõjudes keskendumisele ja igapäevasele töövõimele.

Neerukivide põhjused ja riskifaktorid

Neerukivid võivad tekkida erinevatel põhjustel, toome järgnevas loetelus välja neist peamised.

Ebapiisav vedeliku tarbimine

Ebapiisav vedeliku tarbimine on neerukivide üks peamisi riskitegureid. Kui organism ei saa piisavalt vett, muutub uriin kontsentreeritumaks, mis tähendab, et selles on rohkem mineraalaineid ja vähem vedelikku, mis need ained lahustaks.

Selline kontsentreeritud uriin soodustab mineraalainete, nagu kaltsium, oksalaat ja kusihape, kristalliseerumist, mis omakorda viib neerukivide moodustumiseni. Piisav vedeliku tarbimine aitab uriini lahjendada ja takistab mineraalainete kuhjumist, vähendades seeläbi kivide tekkeriski.

Liigne soola ja suhkru tarbimine

Liigne soola ja suhkru tarbimine suurendab neerukivide tekkeriski, kuna mõlemad võivad mõjutada organismi mineraalainete ainevahetust. Sool suurendab kaltsiumi eritumist uriiniga, mis võib viia kaltsiumikivide tekkeni. Kaltsiumikivid on kõige levinum neerukivi tüüp. Liigne suhkrutarbimine võib suurendada uriini oksalaadi ja kaltsiumi sisaldust, mis samuti soodustab kivide moodustumist. Eriti ohtlikud on fruktoosirikkad toidud ja joogid, sh maisisiirupiga magustatud tooted.

Kõrge oksalaadisisaldusega toidud, nagu spinat, pähklid ja šokolaad

Oksalaat on looduslik aine, mida leidub paljudes taimedes ja toiduainetes, nagu spinat, pähklid, šokolaad ja peet. Kui oksalaadi tase uriinis on kõrge, võib see kombineeruda kaltsiumiga ja moodustada kristalle, mis viib kaltsium-oksalaadi kivide tekkeni.

Geneetiline eelsoodumus

Geneetiline eelsoodumus on oluline faktor neerukivide tekkes. Kui mõnel pereliikmel on esinenud neerukive, on tõenäoline, et ka teistel pereliikmetel on soodumus nende tekkeks.

Teatud geneetilised mutatsioonid ja pärilikud haigused, näiteks tsüstinuuria, kus aminohape tsüsteiin ei imendu korralikult ja koguneb uriini, võivad samuti suurendada neerukivide tekkeriski.

Ülekaalulisus ja rasvumine

Ülekaalulisus ja rasvumine on seotud suurenenud neerukivide tekkeriskiga. Ülekaalulistel inimestel on sageli kusihappe ja kaltsiumi tase uriinis kõrgem, mis võib viia kusihappe- ja kaltsiumikivide moodustumiseni.

Lisaks mõjutab rasvumine organismi ainevahetust, mis võib muuta uriini happesust ja suurendada neerukivide tekkimise tõenäosust.

Teatud meditsiinilised seisundid, nagu podagra ja Crohni tõbi

Mõned kroonilised haigused, näiteks podagra ja Crohni tõbi, suurendavad neerukivide tekkeriski. Podagra on seisund, mis põhjustab kusihappe kristallide kuhjumist liigestes, kuid see võib põhjustada ka kusihappe taseme tõusu uriinis, soodustades kusihappekivide moodustumist neerudes.

Crohni tõbi ja teised seedetrakti haigused mõjutavad toidu seedimist ja mineraalainete imendumist, sh kaltsiumi ja oksalaadi imendumist. Sellised seisundid võivad viia uriini kõrge oksalaadi tasemeni, suurendades neerukivide tekkeriski.

Mõned ravimid

Teatud ravimid võivad suurendada neerukivide tekkeriski, kuna need mõjutavad neerude tööd või mineraalainete tasakaalu kehas. Näiteks diureetikumid võivad suurendada kaltsiumi eritumist uriiniga, mis võib viia kaltsiumikivide tekkeni.

Kes on neerukivide suhtes ohustatud?

Mõned inimesed on neerukivide tekke suhtes suuremas ohus kui teised, sõltuvalt nende tervislikust seisundist ja elustiilist. Järgnevalt on välja toodud inimgrupid, keda neerukivid enim ohustavad.

Inimesed, kes ei joo piisavalt vett

Need, kes tarbivad vähe vedelikku või elavad kuumas kliimas ja higistavad palju, on suuremas riskis, kuna nende uriin muutub kontsentreeritumaks.

Perekondliku eelsoodumusega inimesed

Kui peres on esinenud neerukivide juhtumeid, on tõenäoline, et ka järeltulijad on nende tekke suhtes riskirühmas. Geneetiline eelsoodumus on suur riskitegur neerukivide tekkeprotsessis.

Ülekaalulised või rasvunud inimesed

Rasvumine ja ülekaalulisus on seotud ainevahetushäiretega, mis võivad suurendada neerukivide tekkeriski.

Teatud toitumisharjumustega inimesed

Inimesed, kes tarbivad palju loomset valku, soola ja oksalaadirikkaid toite, nagu spinat ja pähklid, on suuremas ohus. Need toidud suurendavad kaltsiumi ja oksalaadi eritumist uriiniga, mis võib põhjustada kivide teket.

Krooniliste haiguste põdejad

Teatud haigused, nagu Crohni tõbi, hüperparatüreoidism ja podagra, võivad suurendada neerukivide riski.

Teatud ravimite kasutajad

Ravimid, mis suurendavad kaltsiumi hulka uriinis, nt diureetikumid ja kaltsiumipõhised antatsiidid, võivad soodustada neerukivide teket.

Miks on inimese kehas liiga palju kaltsiumit ja kuidas see mõjutab neerukivide teket?

Tänapäeva dieetides tarbitakse sageli liiga palju kaltsiumit, eriti palju leidub seda piimatoodetes ja kaltsiumipreparaatides. Kuigi kaltsium on vajalik luude ja hammaste terviseks, võib liigne kaltsium põhjustada probleeme, eriti kui keha ei suuda seda korralikult omastada ja jaotada.

Liigne kaltsium koguneb neerudesse. Kui organism ei saa piisavalt magneesiumit, mis aitab kaltsiumit rakkudesse transportida, võib liigne kaltsium hakata kogunema pehmetesse kudedesse, sh neerudesse, kus see võib kristalliseeruda ja põhjustada neerukivide teket.

Kaltsiumi ületarbimine toidulisanditest. Paljud inimesed võtavad kaltsiumipreparaate luude tugevdamiseks, sageli teadmata, et nad võivad tarbida rohkem kaltsiumit, kui keha tegelikult vajab. Kui puudub tasakaal kaltsiumi ja magneesiumi vahel, võib kaltsium põhjustada terviseprobleeme, sh neerukivide teket.

Miks on inimestel suur magneesiumipuudus ja kuidas see on seotud neerukivide tekkega?

Magneesiumipuudus on tavaline probleem tänapäeva toitumises. Selle põhjused peituvad vales toitumises, mullas olevate toitainete vähesuses ja stressis, mis suurendab magneesiumi vajadust organismis.

Magneesium on oluline mineraalaine, mis aitab reguleerida kaltsiumi tasakaalu kehas. Siinkohal mõned põhjused, miks magneesiumipuudus on tavaline ja kuidas see mõjutab neerukivide teket.

  • Magneesiumi madal sisaldus mullas ja toidus. Tänapäeva põllumajandusmeetodid on viinud mullas olevate mineraalainete, k.a magneesiumi vähenemiseni. See tähendab, et isegi tervislikud toidud ei pruugi enam sisaldada piisavalt magneesiumit.
  • Stress ja magneesiumi suurenenud vajadus. Stress, füüsiline koormus ja haigused suurendavad magneesiumi kadu organismist. Paljud inimesed ei teadvusta, et nende keha vajab rohkem magneesiumit, eriti stressirohketes olukordades.
  • Kaltsiumi ja magneesiumi tasakaalustamatus. Kui inimene tarbib liiga palju kaltsiumit, kuid mitte piisavalt magneesiumit, ei saa keha kaltsiumit korralikult rakkudesse transportida. See viib liigse kaltsiumi kogunemiseni veres ja pehmetes kudedes, sh neerudes, põhjustades neerukivide teket.

Millised toidulisandid aitavad neerukividest vabaneda?

Neerukivide ennetamises ja ravis võib abi olla mitmetest toidulisanditest. Siin on kolm olulisemat toodet, mille tarvitamist võiks kaaluda.

ReMag - stabiliseeritud piko-iooniline magneesium

ReMag on spetsiaalselt välja töötatud stabiliseeritud piko-iooniline magneesium, mis tagab erakordselt tõhusa imendumise ja toetab kaltsiumi õiget tasakaalu organismis.

Neerukivide puhul aitab magneesium  vältida kaltsiumi kogunemist neerudesse ja seega takistada kristallide moodustumist.

ReMag lõdvestab neerutorusid, parandades nende verevarustust ja funktsioneerimist. 

Kuidas ReMag aitab?

  • Soodustab kaltsiumi metabolismi ja aitab hoida kaltsiumi tasakaalu, et vältida kivide moodustumist.
  • Kiire ja tõhus rakuimendumine tähendab, et magneesium jõuab otse neerudesse, kus seda vajatakse.
  • Ei põhjusta tavalisi magneesiumilisanditega seotud seedetrakti kõrvaltoimeid.

ReMyte – stabiliseeritud piko-iooniliste mineraalainete kompleks

ReMyte sisaldab tasakaalustatud segu elektrolüütidest ja mineraalainetest, mis toetavad keha mineraalainete tasakaalu ja vedeliku koostist.

See toidulisand aitab säilitada neerude normaalset talitlust, vähendades neerukivide tekkeriski.

Selle koostisosad aitavad kaasa neerude võimele filtreerida jääkaineid, mis võib viia neerukivide moodustumiseni.

 Kuidas ReMyte aitab?

  • Soodustab mineraalainete tasakaalu, et vältida kivide moodustumist.
  • Toetab neeru talitlust ja aitab optimeerida uriini koostist.
  • Aitab vältida dehüdratsiooni, mis on üks neerukivide peamisi põhjusi.

ReAline – vitamiinide ja aminohapete kombinatsioon

ReAline sisaldab B-vitamiine ja aminohappeid, mis toetavad organismi detoksikatsiooniprotsesse ja ainevahetust.

ReAline koostisosad aitavad kehast väljutada liigseid jääkaineid, sh aineid, mis võivad soodustada neerukivide teket.

ReAline sisaldab ka antioksüdante, mis kaitsevad rakke oksüdatiivse stressi eest. Oksüdatiivne stress võib kahjustada neerukudet ja suurendada neerukivide tekke riski.

Kuidas ReAline aitab?

  • Toetab organismi loomulikke võõrutussüsteeme, mis aitavad vältida kivide moodustumist.
  • Aitab eemaldada liigseid aineid, mis võivad kristalliseeruda ja põhjustada neerukivide teket.
  • Toetab neerude tervist, pakkudes neile olulisi toitaineid, mis aitavad kivide teket vähendada.

Miks tavalised magneesiumid ei aita neerukividest vabaneda ja mis on ReMag-i eelised?

Tavalised magneesiumilisandid ei pruugi erinevatel põhjustel olla piisavalt tõhusad neerukivide ennetamisel ja lahustamisel.

  • Piiratud imendumine. Enamik tavalisest magneesiumist ei imendu täielikult ja suur osa sellest väljutatakse kehast, enne kui see jõuab rakkudesse, kus seda vajatakse. Seetõttu ei jõua piisavalt magneesiumit neerudesse, et reguleerida kaltsiumi tasakaalu ja ennetada selle kristalliseerumist.
  • Kõrvaltoimed. Tavalised magneesiumilisandid, nagu magneesiumoksiid, võivad põhjustada seedetrakti ärritust ja kõhulahtisust, mis piirab nende pikaajalist kasutamist neerukivide ennetamisel.
  • ReMag – stabiliseeritud piko-iooniline magneesium on aga innovaatiline lahendus, mis ületab tavapäraste magneesiumilisandite piirangud.
  • Tõhus rakuimendumine. Stabiliseeritud piko-iooniline ReMag on piisavalt väike, et imenduda otse rakkudesse. Seetõttu jõuab magneesium sinna, kus seda vajatakse, sh neerudesse, et reguleerida kaltsiumi tasakaalu ja ennetada neerukivide teket. ReMag imendub peaaegu 100% ulatuses ja selle efektiivsus ületab teisi magneesiumivorme.
  • Ei põhjusta seedetrakti kõrvaltoimeid. Kuna ReMag imendub raku tasandil, ei põhjusta see seedetrakti ärritust ega kõhulahtisust, mis võimaldab pikaajalist ja tõhusat kasutamist neerukivide ennetamisel.
  • Toetab kaltsiumi tasakaalu. Magneesiumil on tähtis koht kaltsiumi ainevahetuses, ta aitab vältida liigse kaltsiumi kogunemist neerudesse ja selle kristalliseerumist. ReMag suudab seda protsessi tõhusamalt toetada kui tavalised magneesiumilisandid.

RnA ReSet stabiliseeritud mineraalainete tootmisprotsess

RnA ReSet stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained toodetakse protsessis, mis lagundab need stabiliseeritud pikomeetristeks ioonideks. See tähendab, et mineraalained on äärmiselt väikesed ja kergesti rakkudesse imenduvad.

See suurus ja vorm on kriitilise tähtsusega, et mineraalained saaksid kehas oma funktsioone tõhusalt täita. Need stabiliseeritud ioonid on täielikult lahustuvad ja suudavad siseneda rakkudesse, võimaldades keha mineraalainevarusid täita ilma tavaliste kõrvalmõjudeta, mida suuremate molekulidega toidulisandite puhul võib juhtuda.

Ioniseerimisprotsess

Tootmisprotsessis kontrollitakse toodete stabiliseeritud piko-iooniliste mineraalainete ioniseerumist ja ioonide stabiilsust.  Kuna ioonid võivad sageli ühineda teiste elementidega, moodustades suuremaid ja kehale raskemini omastatavaid kompleksühendeid, on oluline, et nad püsiksid lahuses üksikute ioonidena.

RnA ReSet’i tehnoloogia tagab, et need ioonid oleksid stabiilsed ja ei moodustaks suuremaid kompleksühendeid ning säilitaksid oma väiksuse ja biosaadavuse.

Nanotehnoloogia välistamine

Kuigi RnA ReSet’i stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained on erakordselt väikesed, ei kasutata nende tootmisprotsessis nanotehnoloogiat. Ioonide väike suurus on saavutatud üksnes ioniseerimisprotsessi abil, mitte nanopartiklite loomise kaudu.

See eristab RnA ReSet’i tooteid teistest toodetest, tagades selle ohutuse ja efektiivsuse ilma potentsiaalsete riskideta, mis võiksid kaasneda nanotehnoloogia kasutamisega.

Looduslike protsesside jäljendamine

RnA ReSet’i stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained toodetakse protsessi abil, mis jäljendab looduses toimuvat. Näiteks toidu seedimisel ioniseerivad maohapped mineraalained enne nende imendumist organismi.

RnA ReSet’i stabiliseeritud piko-ioonilised tooted kordavad seda protsessi, pakkudes mineraalaineid kujul, mida keha tunneb ja suudab kergesti omastada. Selle protsessi tulemusena tunneb keha ära ja kasutab stabiliseeritud piko-ioonilisi mineraalaineid nii, nagu oleksid need saadud loomulikust allikast.

Kompleksühendite vältimine

Protsess tagab selle, et RnA ReSet’i stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained ei moodusta suuri kompleksühendeid ega kristallstruktuure, mis muudaks nende suurust ja vähendaks biosaadavust.

Tootmisprotsessi hoolikas kontroll tagab selle, et RnA ReSet’i stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained imenduvad kehas tõhusalt, ilma et seedesüsteem peaks selleks liigset energiat kulutama. 

Kuidas ennetada neerukive?

Neerukivide ennetamiseks on oluline järgida tervislikke eluviise ja toitumissoovitusi. Siin on mõned tõhusad nõuanded:

  • Joo piisavalt vett! Dehüdratsioon on üks peamisi põhjusi, miks neerukivid tekivad. Joo vähemalt 2–3 liitrit vett päevas.
  • Vähenda oksalaadirikaste toitude tarbimist! Toidud, nagu spinat ja pähklid, võivad suurendada oksalaadikivide riski.
  • Tarbi piisavalt kaltsiumit! Kuigi võib tunduda vastupidi, aitavad piisava kaltsiumisisaldusega toidud ennetada kaltsiumikivide teket.
  • Väldi liigset soola ja suhkrut! Soola ja suhkru liigtarbimine võib suurendada neerukivide tekkeriski, kuna need ained suurendavad kaltsiumi eritumist uriiniga.
  • Järgi tasakaalustatud dieeti! Mitmekülgne toitumine aitab säilitada tasakaalu uriini koostises, vältides liigsete ainete kogunemist.

Neerukivide sümptomite leevendamine

Ravi sõltub neerukivi suurusest ja asukohast. Väiksemad kivid võivad ise välja tulla, samal ajal kui suuremad vajavad meditsiinilist sekkumist. Tavalised ravivõimalused neerukivide puhul on:

  • Valuvaigistid ja uriini eritumist soodustavad ravimid (diureetikumid). Väiksemate kivide puhul võivad ravimid kergendada kivi väljumist organismist.
  • Litotripsia ehk kivide murendamine väiksemateks tükkideks ultrahelilööklainete abil. Nii saavad need uriiniga kergemini väljuda.
  • Ureteroskoopia. See protseduur kasutab spetsiaalset instrumenti kivide eemaldamiseks kusejuhast.
  • Kirurgiline eemaldamine. Kui kivid on väga suured või ei allu muudele ravimeetoditele, võib vajalik olla kirurgiline sekkumine.

Millal pöörduda arsti poole?

Kui kahtlustad, et Sul võib olla neerukivi, või Sul on järgmised sümptomid, on vajalik pöörduda arsti poole:

  • tugev valu, mis ei möödu,
  • veri uriinis,
  • palavik ja külmavärinad koos valu ja iiveldusega,
  • raskused urineerimisel või uriini täielik puudumine.

Kokkuvõte

Neerukivid on valulik ja tõsine seisund, kuid õigeaegse ennetuse ja raviga saab seda edukalt hallata. Piisav vedeliku tarbimine, tasakaalustatud toitumine ja tervislikud eluviisid võivad suurel määral vähendada neerukivide tekkeriski.

RnA ReSet tooted, nagu ReMag, ReMyte ja ReAline aitavad toetada neerude tervist ja vältida neerukivide teket. ReMag on eriti tõhus, kuna see on stabiliseeritud piko-ioonilises vormis ja suudab imenduda otse rakkudesse, hoides ära kaltsiumi kogunemise neerudesse.


Autor: Kontamo meeskond

Allikad:

„The Magnesium Miracle“- Carolyn Dean

„MAGNEESIUM - Täieliku Tervise Puuduv Lüli“ - Carolyn Dean

Veel põnevat lugemist:

Stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained

Ärevushäiretest vabaks - elumuutev teekond

Kilpnäärme alatalitlus - Kuidas saad oma kilpnääret toetada?

Kuidas leevendada PMS-i sümptomeid: tõhusad nõuanded ja looduslikud lahendused

Tagasi blogisse

Kirjuta kommentaar

Kommentaar peab läbima modereerimise.