SISSEJUHATUS
Magneesium on üks olulisemaid, kuid samas kõige enam alahinnatud mineraalaineid, mida inimkeha vajab. Selle puudust seostatakse rohkem kui 68 erineva sümptomi ja terviseprobleemiga, alustades lihaskrampidest ja unetusest kuni südame rütmihäirete ja ärevushäireteni. Käesolev artikkel pakub põhjalikku, harivat ja analüüsivat ülevaadet erinevatest magneesiumivormidest ning sellest, miks just stabiliseeritud piko-iooniline magneesium (ReMag) on turu efektiivseim valik.
SISUKORD:
Magneesiumi roll ja funktsioonid kehas
Miks tänapäeva inimene vajab lisaks magneesiumit?
Magneesiumi imendumist takistavad tegurid
Mis soodustab magneesiumi imendumist?
Magneesiumipuuduse sümptomid (68+ sümptomit)
Miks ainult toidust enam ei piisa?
Mis on elementaarmagneesium ja biosaadavus?
Magneesiumivormide võrdlus: milline jõuab tegelikult rakkudesse?
- Võrdlustabel
Detailne ülevaade peamistest magneesiumivormidest
- Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium (ReMag)
- Magneesiumkloriid
- Magneesiumtsitraat
- Magneesiumkarbonaat
- Magneesiumoksiid
- Magneesiumhüdroksiid
- Magneesiumlaktaat
- Magneesiumsulfaat
- Magneesiumglükonaat
- Magneesiumfosfaat
- Magneesiumlevulinaat
- Magneesiumpidolaat
- Magneesiumsilikaat
- Magneesiumstearaat
- Magneesiumatsetaat
- Magneesiumbromiid
- Magneesiumjodiid
- Magneesiumfluoriid
Poolpuhtad magneesiumivormid
- Magneesiumglütsinaat
- Magneesiumbisglütsinaat
- Magneesiumtauraat
- Magneesiumorotaat
- Magneesiumaspartaat
- Magneesium-L-treonaat
- Magneesiumatsetüültauraat
- Magneesiummalaat
- Magneesiumdiglutamaat
Nahakaudsed magneesiumivormid (välispidised)
- ReMag Lotion Plus ja ReMag Balm
- Magneesiumiõli
- Magneesiumivannid ja jalavannid
- Magneesiumigeelid ja -kreemid
ReMag:
- Üheaatomiline suurus
- Maksimaalne biosaadavus
- Kiire toime
- Puhtus ja ohutus
- Rakusisene imendumine
ReMag tootmisprotsess ja ioniseerimine
- Stabiliseerimine
- Ioniseerimine ilma nanotehnoloogiata
- Loodusliku protsessi jäljendamine
Kokkuvõte

Magneesiumi roll ja tähtsus inimese organismis
Magneesium on elutähtis mineraalaine, mis osaleb enam kui 1000 biokeemilises reaktsioonis kehas. Selle roll on fundamentaalne igal tasandil – raku sees, rakkude vahel ja kogu organismi ulatuses. Keha ise ei suuda magneesiumi toota, mistõttu on hädavajalik saada seda toidust või toidulisanditest, eriti tänapäeva magneesiumivaese toitumise tingimustes.
1. Energia tootmine (ATP)
Adenosiintrifosfaat (ATP) on keha põhiline energiaallikas, kuid ATP ei ole aktiivne ilma magneesiumita. Magneesium ühineb ATP molekuliga ja loob Mg-ATP kompleksi, mis on vajalik energia vabastamiseks ja kasutamiseks raku sees. Ilma magneesiumita ei saa keharakud toota ega kasutada energiat – nad jäävad metaboolselt „pimedaks“.
2. Närvide ja lihaste talitlus
Magneesium aitab reguleerida kaltsiumi liikumist lihas- ja närvirakkudes. Kui kaltsium stimuleerib lihaste kokkutõmmet, siis magneesium aitab lihastel lõõgastuda. Selle puudus võib viia krooniliste lihaspingete, krampide, tikkide ja närvilisuseni.
3. Veresuhkru ja vererõhu reguleerimine
Magneesium parandab insuliinitundlikkust ja osaleb glükoosi ainevahetuses. See aitab vältida veresuhkru kõikumist ja on eriti oluline II tüüpi diabeedi ennetamisel ja juhtimisel. Samuti aitab ta lõõgastada veresoonte silelihaseid, alandades sel moel vererõhku loomulikul teel.
4. Luude tervis
Umbes 60% keha magneesiumist paikneb luudes. Koos kaltsiumi ja D-vitamiiniga on magneesium oluline luude mineraliseerumise jaoks. Ilma piisava magneesiumita võivad luud muutuda hapraks hoolimata kaltsiumi olemasolust.
5. Valkude ja DNA süntees
Magneesium on koensüüm mitmetes protsessides, mis reguleerivad DNA replikatsiooni ja valkude sünteesi. See tähendab, et igal rakujagunemisel ja -uuendusel vajab keha magneesiumi, et luua uut ja tervet kudet.
6. Hormonaalne tasakaal ja stressitaluvus
Magneesium mõjutab neurotransmitterite tootmist, eriti GABA-t (rahustav neurotransmitter) ja aitab tasakaalustada stressihormoone, nagu kortisool. Magneesiumipuudus tähendab sageli pidevat kõrgendatud erutusseisundit, ärrituvust ja uneprobleeme.
7. Põletikuvastane toime
Madala magneesiumitasemega inimestel on kõrgemad põletikunäitajad (nt CRP). Magneesium aitab vähendada süsteemset põletikku, mis on paljude krooniliste haiguste aluseks.
8. Rakkude elektrolüütide tasakaal
Magneesium töötab koos kaaliumi, naatriumi ja kaltsiumiga, et säilitada raku elektrokeemilist tasakaalu. See on hädavajalik südamelihase tööks, närviimpulsside edastamiseks ja kehatemperatuuri reguleerimiseks.
Ilma piisava magneesiumita ei tööta keha optimaalselt – rakud „nälgivad“, närvisüsteem on pidevas ülepinge seisundis ning hormonaalne tasakaal võib olla häiritud. Selle mineraalaine tähtsust ei saa alahinnata – magneesium ei ole pelgalt toetav aine, vaid keha üks keskseimaid juhtmehhanisme.

Miks tänapäeval nii paljud inimesed vajavad magneesiumilisandeid?
Hinnanguliselt kuni 80% maailma elanikkonnast võib kogeda mingil määral magneesiumipuudust, olgugi et paljud neist ei ole sellest teadlikud. Põhjused on tihedalt seotud tänapäevase elustiili, toidukultuuri ja keskkonnateguritega.
1. Stressirohke eluviis
Krooniline stress suurendab neerude kaudu magneesiumi eritumist. Stressihormoon kortisool mõjutab elektrolüütide tasakaalu ja raskendab magneesiumi sidumist rakkudes. Pikaajaline stress viib magneesiumivarude pideva tühjenemiseni.
2. Suur füüsiline koormus
Sportlased, kehalise töö tegijad ja aktiivse eluviisiga inimesed vajavad rohkem magneesiumi, sest seda kaotatakse higistamisega ja kasutatakse intensiivse lihastöö käigus suuremas koguses. Energiavajaduse suurenedes kasvab ka magneesiumivajadus – vastasel juhul tekivad väsimus, krambid ja taastumisprobleemid.
3. Ravimite sage tarvitamine
Paljud igapäevased ravimid soodustavad magneesiumi kadu või takistavad selle imendumist. Näiteks:
Diureetikumid suurendavad magneesiumi eritumist uriiniga.
Prootonpumba inhibiitorid (PPI-d) vähendavad maohappe tootmist ja seega imendumist.
Antibiootikumid ja keemiaravi võivad kahjustada soolestiku limaskesta ja mikrobiomi.
Antidepressandid ja antipsühhootikumid mõjutavad närvisüsteemi magneesiumitasakaalu.
4. Toidutalumatus ja seedehäired
Gluteeni- või laktoositalumatus, ärritunud soole sündroom (IBS), Crohni tõbi või tsöliaakia vähendavad magneesiumi imendumist oluliselt. Põletikuline soolekeskkond takistab mineraalainete pääsu raku sisemusse.
5. Kroonilised haigused
Haigused, nagu diabeet, südame-veresoonkonna häired, kõrge vererõhk, osteoporoos ja neeruprobleemid mõjutavad otseselt magneesiumi ainevahetust või suurendavad selle vajadust. Näiteks diabeetikud kaotavad rohkem magneesiumi uriiniga ning hüpertensiooni korral tõuseb organismi stressitase, mis suurendab magneesiumikulu.
6. Üldine toitainete vaegus
Toidusedel, mis on rikas rafineeritud süsivesikute, transrasvade ja töödeldud toodete poolest, ei sisalda piisavas koguses magneesiumi. Üha enam inimesi tarbib kaloraažilt külluslikku, ent toitaineliselt vaest toitu.
7. Vanus
Eakatel on magneesiumi imendumine väiksem ja eritumine suurem, lisaks kasutavad nad sageli ravimeid, mis langetavad magneesiumitaset veelgi.
Kokkuvõttes on tänapäevane elukeskkond ja -stiil justkui loodud magneesiumipuuduse tekitamiseks. Sellepärast vajavadki nii paljud inimesed lisaks toidule ka tõhusat, hästi imenduvat magneesiumilisandit – ja just siin tuleb mängu ReMag.
Mis takistab magneesiumi imendumist?
Magneesiumi omastamine ei sõltu üksnes lisandi kogusest või võtmise ajast. Väga paljud füsioloogilised ja keskkonnategurid mõjutavad seda, kui tõhusalt keha suudab saadud magneesiumi rakusiseselt kasutada. Siin on peamised tegurid, mis võivad takistada imendumist.
1. Vähenenud maohappe tootmine
Vanemaealistel ja antatsiide kasutavatel inimestel väheneb maohappe tootmine, mis on vajalik magneesiumi vabastamiseks toidust või toidulisanditest. Ilma piisava happesuseta ei lagune ühend ja keha ei saa magneesiumi kätte. Pikaajaline madal maohappesus on üks sagedasemaid varjatud magneesiumipuuduse põhjusi.
2. Soolestiku põletikud ja soolebarjääri nõrgenemine
Haigused, nagu Crohni tõbi, tsöliaakia või ärritunud soole sündroom kahjustavad soole limaskesta ja selle imepeent (mikrohattude) struktuuri, mis on vajalik toitainete imendumiseks. Kui soolesein on põletikuline või lekib, ei suuda see magneesiumi tõhusalt rakkudeni suunata. Samuti võib häiritud soolekeskkond muuta ioonkanalite tööd, mistõttu ei pruugi isegi iooniline magneesium täielikult imenduda.
3. Elustiilitegurid: kofeiin, alkohol, suhkur ja stress
Kõik need faktorid suurendavad magneesiumi väljutamist organismist – eeskätt läbi neerude. Sageli esinevad ja toimivad need koos, kurnates keha mineraalainevarusid.
Kofeiin toimib kerge diureetikumina ja stimuleerib neerude tööd, mille tagajärjel eritub rohkem mineraalaineid, sh magneesiumi. Ka liigne tee või energiajookide tarbimine võib avaldada sama mõju.
Alkohol kahjustab soolefloora tasakaalu ja maksatalitlust, mis omakorda mõjutab toitainete, sh magneesiumi imendumist. Alkohol takistab ka D-vitamiini aktiveerimist maksas – vitamiini, mis on vajalik magneesiumi omastamiseks.
Rafineeritud suhkrute (nt valge suhkur, maisisiirup) ainevahetus vajab magneesiumist sõltuvaid ensüüme. Seetõttu kulutab suhkur keha magneesiumivarusid, mitte ei anna neid juurde. Sageli tekib seetõttu nõiaring: magneesiumipuudus suurendab suhkruisu, mis omakorda süvendab selle puudust.
Krooniline stress tõstab kortisoolitaset, mis paneb neerud suurema töökoorma alla ja suurendab magneesiumi kadu uriiniga. Lisaks takistab stress toitainete imendumist seedetraktis ning tekitab mikrofloora tasakaalus häireid.
Kõik need tegurid loovad olukorra, kus ilma elustiili korrigeerimata võib isegi regulaarne magneesiumi manustamine osutuda ebapiisavaks.
4. Ravimid
Teatud ravimid võivad otseselt või kaudselt takistada magneesiumi imendumist, muuta selle ainevahetust või kiirendada eritumist. See on sageli varjatud, kuid äärmiselt oluline tegur kroonilise magneesiumipuuduse puhul.
Diureetikumid (nt furosemiid, hüdroklorotiasiid) – eemaldavad kehast vett koos mineraalainetega, sh magneesiumiga.
PPI-d (prootonpumba inhibiitorid, nt omeprasool) – alandavad maohappesust, mis on vajalik magneesiumi vabastamiseks seedetraktis. Pikemaajalisel kasutamisel võib see viia sügava puuduseni.
Antibiootikumid – kahjustavad soolestiku mikrobioomi, mis mängib rolli toitainete, sh magneesiumi imendumises. Lisaks võivad mõned antibiootikumid otseselt siduda magneesiumi ja muuta selle organismile kättesaamatuks.
Suukaudsed rasestumisvastased vahendid – võivad mõjutada östrogeenitasemeid ja seeläbi muuta keha võimet säilitada magneesiumitasakaalu.
Insuliin ja glükoosialandajad – diabeetikutel on sagedane magneesiumipuudus, sest insuliini ja veresuhkru kõikumised võivad mõjutada magneesiumi rakusisest transporti.
Tulemuseks on olukord, kus ka täiesti piisava toidusedeliga inimene ei suuda oma organismi magneesiumivajadust rahuldada, kui neid tegureid ei arvestata – seda eriti krooniliste haiguste ja pikaajalise ravimite tarvitamise korral.

Mis soodustab magneesiumi imendumist?
Kuigi paljud tegurid võivad pärssida magneesiumi omastamist, on olemas mitmeid viise selle protsessi tõhustamiseks. Järgnevad elemendid ja harjumused aitavad kehal magneesiumi paremini vastu võtta ja rakutasandil kasutada.
1. C-vitamiin
Antioksüdandina aitab C-vitamiin parandada mineraalainete, sh magneesiumi imendumist peensooles. Samuti toetab see kapillaaride tervist ja sooleseina läbilaskvust, mis soodustab toitainete liikumist verre.
2. D-vitamiin
D-vitamiin aktiveerib valke, mis vastutavad magneesiumi transportimise eest raku sisemusse. Kui D-vitamiini tase on madal, võib ka hea magneesiumilisand jääda osaliselt rakku viimata. Koos magneesiumiga tagab D-vitamiin ka kaltsiumi korrektse ainevahetuse, vältides kaltsiumi ladestumist pehmetesse kudedesse.
3. B6-vitamiin
Püridoksiin (vitamiin B6) aitab magneesiumil liikuda raku sisemusse ja toetab selle sidumist ensüümidega. B6 puuduse korral võib magneesium küll verre jõuda, kuid mitte rakutasandile, kus selle mõju tegelikult avaldub.
4. Aminohapped (glütsiin, tauriin, ornitiin jne)
Kui magneesium seotakse aminohapetega, tekivad nn kelaatvormid, nagu magneesiumglütsinaat või -tauraat. Need on kehasõbralikumad ja omastuvad paremini, kuna kasutavad keha olemasolevaid aminohapete transpordimehhanisme. Lisaks on neil suunatud mõju, nt glütsinaat rahustab närvisüsteemi ja tauraat toetab südant.
5. Iooniline vorm
Iooniline magneesium – eriti stabiliseeritud piko-iooniline vorm (nt ReMag) – suudab läbistada rakumembraani kiiremini ja tõhusamalt kui tavalised vormid. Tänu oma elektriliselt laetud vees lahustunud olekule ei vaja see keerulisi transpordimehhanisme ega maohappe tööd. Iooniline vorm imendub juba suu limaskestalt ja maost, jõudes otse vereringesse ja edasi rakkudesse, võimaldades 100%-lise biosaadavuse.
6. Vee kvaliteet
Puhta, mineraalirikka vee joomine aitab säilitada üldist elektrolüütide tasakaalu, milles magneesium mängib keskset rolli. Keedetud või tugevalt filtreeritud vee puhul tasub mineraalaineid juurde tarbida.
7. Soole mikrobioomi seisund
Terve mikrobioom aitab kaasa paremale seedimisele ja mineraalide omastamisele. Fermenteeritud toidud, probiootikumid ja kiudaineterikas toit loovad soolestikus keskkonna, kus magneesium saab maksimaalselt imenduda.
Mida mitmekesisem ja terviklikum on Sinu toitumine ja elustiil, seda tõenäolisem on, et magneesium, mida Sa manustad, jõuab ka päriselt rakkudesse – sinna, kus seda enim vajatakse.

Magneesiumipuuduse sümptomid
Dr Carolyn Dean, stabiliseeritud piko-ioonilise magneesiumi (ReMag) looja ja rahvusvaheliselt tunnustatud tervisevisionäär, on aastaid juhtinud tähelepanu ühele kesksele, kuid sageli tähelepanuta jäävale tõele: magneesiumipuudus võib mõjutada pea igat organsüsteemi ning avalduda kümnetes erinevates sümptomites, mida sageli ravitakse eraldi, ilma tegelikku põhjust tuvastamata.
Tavameditsiin käsitleb neid sümptomeid kui eraldiseisvaid probleeme – ärevust, unetust, väsimust, kõrget vererõhku või südame rütmihäireid –, kuid ei näe mustrit, mis neid kõiki ühendab. Dr Dean selgitab, et just magneesiumi puudumine – ja eriti selle rakkudesse mittejõudmine – on sageli nende sümptomite puhul peamine ühine nimetaja.
Enamik levinud magneesiumilisandeid ei suuda jõuda rakutasandile, sest nad ei läbi seedetrakti piisavalt efektiivselt ega suuda ületada rakumembraani. ReMag, stabiliseeritud piko-iooniline magneesium, suudab siseneda otse rakku – ilma seedimise või vahendajate abita.
Järgnev nimekiri sisaldab üle 68 sümptomi ja seisundi, mida on seostatud magneesiumipuudusega ja mille korral dr Dean on oma praktikas näinud olulist paranemist just ReMagi kasutuselevõtu järel. See loetelu ei ole diagnoosimisvahend, vaid praktiline teeviit – võimalus mõista, kui mitmekesine ja laiaulatuslik on magneesiumi roll kehas.
- Alaselja valud
- Alzheimeri tõbi
- Ärevus ja paanikahood
- Artriit
- Astma
- Ateroskleroos
- Crohni tõbi ja jämesoolepõletik
- Dementsus
- Depressioon
- Detoksifikatsioon
- Diabeet
- Enneaegne sünnitamine
- Fibromüalgia
- Hambakaaries
- Hammaste krigistamine
- Happerefluks
- Hüperemotsionaalsus
- Hüpoglükeemia
- Imiku äkksurma sündroom
- Infektsioonid
- Insult
- Keelde hammustamine
- Kodade virvendus
- Kolesteroolitaseme tõus
- Kolmiknärvi neuralga
- Kõrge vererõhk
- Krambihood
- Krooniline kaela- ja ülaseljavalu
- Kroonilise väsimuse sündroom
- Kurnatus
- Lihaskrambid
- Lihasnõrkus
- Lihasreuma
- Lihasskeleti haigused
- Lõualuu spasmid
- Lubjastumine
- Meeste viljatus
- Menstruatsioonikrambid
- Migreen
- Naha tundlikkusega seotud aistingud, nagu kihelus, sügelus, tuimus jne
- Naiste viljatus
- Neeruhaigused
- Neerukivid
- Neerupealiste väsimus
- Neuroloogilised nähtused
- Oimuluu-alalõua liigese haigusseisundid
- Osteoporoos
- Parkinsoni tõbi
- Peavalu
- Pingepeavalud
- Pms
- Põletik
- Preklampsia ja eklampsia
- Rahutud jalad
- Raynaud’ sündroom
- Soole ärritussündroom
- Soolespasmid
- Spordivigastused
- Spordivigastustest taatumine
- Stenokardia
- Südamehaigused
- Surin, põletav valu
- Tserebraalparalüüs
- Tsüstiit
- Tsüstiline fibroos
- Unetus
- Veretrombid
- Vertiigo
Miks toidust enam piisavas koguses magneesiumi ei saa?
Tänapäeva inimene ei saa magneesiumi enam piisavas koguses pelgalt toiduga. Sellel on mitmeid sügavale ulatuvaid põhjuseid, mis on seotud nii toidutööstuse arengu kui ka keskkonnamõjudega.
1. Mullakvaliteedi langus
Intensiivne põllumajanduslik tootmine ja monokultuuride kasvatamine on aastakümnete jooksul ammendanud mulla mineraalainete varud. Kui muld ei sisalda magneesiumi, siis ei sisalda seda ka selles mullas kasvanud taimed. Kasutatakse küll palju sünteetilisi väetisi, mis soodustavad taimede kasvu, kuid ei taasta mineraalide tasakaalu mullas. Seetõttu on isegi maheköögiviljades magneesiumitase märgatavalt langenud võrreldes sajanditaguse ajaga.
2. Rafineeritud ja töödeldud toit
Tänapäeva tööstuslikult töödeldud toit on sageli magneesiumivaene. Näiteks täisterast valmistatud jahu sisaldab palju magneesiumi, kuid valge jahu tootmisel eemaldatakse magneesiumirikkad kliid ja idud. Sama kehtib riisi, suhkru ja paljude teiste toodete kohta. Valmistoidud, kiirtoit ja suupisted on küll kõrge kalorsusega, kuid toitaineliselt vaesed, eriti magneesiumi osas.
3. Vähene mitmekesisus toidulaual
Paljud inimesed ei tarbi igapäevaselt piisavalt rohelisi köögivilju, täisteratooteid, kaunvilju ja pähkleid – toiduaineid, mis looduslikult sisaldavad magneesiumi. Selle asemel eelistatakse süsivesikuterohkeid ja kiiresti valmivaid eineid, mis ei kata organismi vajadusi isegi siis, kui portsjonite arv tundub piisav.
4. Veest eemaldatud mineraalained
Varasemalt oli kraanivesi oluline mineraalainete, sh magneesiumi allikas. Tänapäeval eemaldavad veepuhastussüsteemid ja pöördosmoosfiltrid lisaks saasteainetele veest ka vajalikud mineraalained. Paljud joogiveed, eriti pudeliveed, sisaldavad väga vähe või üldse mitte magneesiumi. Lisaks tarbivad paljud inimesed pehmendatud või keedetud vett, mis on mineraalainetevaene.
Kokkuvõttes ei ole magneesiumipuudus enam haruldane nähtus, vaid pigem normaalsus. Isegi parima tahtmise juures on tänapäeval keeruline katta organismi magneesiumivajadust üksnes toiduga – ja seetõttu on kvaliteetne ja hästi imenduv toidulisand paljude jaoks vältimatu.
Magneesiumiühendid: nende efektiivsus ja mõju organismile
Mitte kõik magneesiumiühendid ei ole loodud võrdselt – ja sellest saab aru alles siis, kui uurida nende keemilist koostist ja imendumise eripära. Puhasteks magneesiumivormideks loetakse neid ühendeid, mis koosnevad ainult magneesiumioonist ja anorgaanilisest või lihtsast orgaanilisest sidusainest – need ei sisalda aminohappeid ega teisi bioloogiliselt aktiivseid lisakomponente.
Selliste vormide valik on lai ning nende kasutamine on levinud tänu lihtsale keemilisele struktuurile, taskukohasusele ja kättesaadavusele.
Need ühendid erinevad omavahel nii elementaarmagneesiumi sisalduse, imendumisvõime, seedetrakti taluvuse kui ka toime tõhususe poolest. Mõned neist sobivad paremini seedetrakti probleemide, nagu kõrvetiste või kõhukinnisuse leevendamiseks; teised aga pikemaajaliseks kasutuseks või naha kaudu manustamiseks.
Just seetõttu on oluline mõista iga magneesiumiühendi eripära – nii selle keemilise koostise kui toime seisukohalt. Järgnevad alapeatükid annavad üksikasjaliku ülevaate iga ühendi keemilisest koostisest, selle biosaadavusest ja praktilisest kasutusvaldkonnast.

Mis on elementaarmagneesium?
Elementaarmagneesium (ingl elemental magnesium) viitab puhtale magneesiumile, mis on reaalselt kehale omastatav ja bioloogiliselt aktiivne. Kui Sa loed toidulisandi sildilt, et see sisaldab näiteks 500 mg magneesiumtsitraati, ei tähenda see, et selles oleks 500 mg elementaarmagneesiumi – tegelik kogus võib olla hoopis 60–100 mg. Ülejäänu on sidusaine ehk ühendi keemiline struktuur.
Erinevatel magneesiumivormidel on väga erinev elementaarmagneesiumi ehk puhta magneesiumi osakaal. Mõned näited.
⚫Magneesiumoksiid sisaldab kuni 60% elementaarmagneesiumi, kuid imendub väga halvasti (alla 4%).
⚫Magneesiumtsitraat sisaldab vaid umbes 16% elementaarmagneesiumi, kuid selle biosaadavus on palju kõrgem.
⚫Magneesiumkloriid sisaldab umbes 12% elementaarmagneesiumi, kuid tänu heale lahustuvusele on selle imendumine märkimisväärselt efektiivsem.
☝️ NB! Kuigi näiteks magneesiumoksiidis on kõige rohkem elementaarmagneesiumi, imendub see halvasti. Vastupidi, magneesiumkloriidis on vähem elementaarmagneesiumi, aga imendumine on väga hea – seega saad tegelikult rohkem kasu!
Mis on biosaadavus ja miks see on oluline?
Biosaadavus (ingl bioavailability) kirjeldab, kui suur osa toidulisandis olevast magneesiumist jõuab vereringesse ja sealt edasi raku sisemusse, kus see saab bioloogiliselt aktiivselt toimida.
See on kriitiline tegur, kuna isegi kõrge elementaarmagneesiumi sisaldusega ühend võib osutuda ebaefektiivseks, kui see organismis ei imendu.
Erinevate vormide biosaadavus sõltub nende lahustuvusest, keemilisest struktuurist ja keha võimest neid ära tunda. Näiteks magneesiumoksiid, kuigi kõrge elementaarsusega, on madala biosaadavusega ja seetõttu kehale vähekasulik.
Vastupidi, magneesiumkloriid või ReMag võivad pakkuda oluliselt suuremat kasu, kuna nad on täielikult lahustuvad ja väga hästi omastatavad.
Kõrge biosaadavus tähendab, et väiksem kogus võib anda suurema efekti, mis on eriti oluline magneesiumipuuduse sümptomite – nagu krambid, ärevus või unehäired – leevendamisel.
Seetõttu tuleks magneesiumilisandeid hinnata mitte ainult milligrammide põhjal, vaid arvestada ka imendumise kvaliteeti ja rakusisese toime potentsiaali.
Parimad tulemused saavutatakse siis, kui kõrge biosaadavus ja sobiv elementaarmagneesiumi sisaldus on tasakaalus.
ReMag on siin heaks näiteks – kuigi selle elementaarne magneesiumisisaldus on mõõdukas, on selle piko-iooniline struktuur erakordselt biosaadav ja tagab efektiivse rakusisese toime ilma kõrvalmõjudeta.
Magneesiumivormide võrdlus: kui palju neist tegelikult organismi jõuab?
Et erinevaid magneesiumiühendeid objektiivselt võrrelda, tuleb arvesse võtta kolme peamist tegurit.
1. Elementaarmagneesiumi sisaldus – kui palju tegelikku magneesiumiühikut (Mg²⁺) sisaldub 1000 mg vastavas ühendis.
2.Imendumisvõime – kui suur osa sellest kogusest jõuab verre ja on kehale bioloogiliselt kättesaadav.
3.Rakusisene toime – kui palju sellest omastatud kogusest jõuab rakkude sisemusse, kus magneesium saab oma bioloogilisi funktsioone täita.
Allolevas tabelis on esitatud kõige enam levinud magneesiumiühendite võrdlus, kasutades standardiseeritud valemit:
- 💡 elementaarmagneesium × imendumise protsent = kehale kättesaadav kogus
-
💡 kehale kättesaadav kogus × 10% = rakkudesse jõudev kogus
(v.a ReMag, mis jääb püsivalt ioonilisse olekusse ja on täielikult biosaadav)
See lähenemine võimaldab mõista, millised ühendid on tõeliselt tõhusad ning millised sobivad pigem spetsiifiliseks otstarbeks (nt kõhukinnisuse leevendamine või lokaalne kasutamine).
Samuti aitab see mõista, kuidas kõrge elementaarne sisaldus ei taga automaatselt paremat toimet, kui imendumine ja rakkudesse jõudmine pole piisavad.
👇 Vaata allolevast tabelist, kuidas erinevad magneesiumivormid päriselt toimivad:
🛈 Märkus!
Tabelis esitatud numbrid on näitlikud ning võivad tegelikkuses veidi erineda. Imendumist ja toimet mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas
- toidulisandi tootja,
- valitud vormi keemiline koostis ja kvaliteet,
- tootja tehnoloogia ja puhtusstandardid,
- toidulisandi vorm (nt vedelik, pulber, kapsel),
- individuaalsed tegurid, nagu vanus, soolestiku tervis, toitainete varud ja üldine tervislik seisund.
Magneesiumiühendite mõjust lähemalt: kuidas need toimivad?
Magneesiumiühendite maailm on lai ja mitmetahuline – ning iga vorm käitub kehas erinevalt. Et päriselt mõista, miks üks magneesiumivorm töötab paremini kui teine, tuleb vaadata kaugemale etiketi milligrammidest ning süveneda iga ühendi keemilisse olemusse, biosaadavusse ja füsioloogilisse toimesse.
Alljärgnevas osas on lahti kirjutatud kõik olulisemad magneesiumiühendid – nii puhaste vormide kui ka poolpuhaste ja aminohapetega seotud ühendid koos nende omaduste ja toimete selgitusega.
Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium (ReMag)
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~99,98% (1000 mg)
Eeldatav imendumine: 100%
Mg kehale kättesaadav : 1000 mg × 99,98% = 999,8 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 999,8 mg (püsib ioonilises olekus)
ReMag ei ole traditsiooniline magneesiumivorm, nagu magneesiumkloriid või magneesiumtsitraat. See on spetsiaalselt välja töötatud stabiliseeritud piko-iooniline lahus, kus magneesiumioonid on juba täielikult ioniseeritud ja lahustunud. Need ioonid on nii väikesed – väiksemad kui rakumembraani ioonkanalid –, et nad suudavad liikuda otse raku sisemusse ilma maohappe, ensüümide või transportvalkude abita.
ReMagi on välja töötanud dr Carolyn Dean – arst ja naturopaat, kellel on üle 40 aasta kogemust magneesiumi uurimisel ja tervise taastamisel. Tema eesmärk oli luua magneesiumivorm, mis väldiks tavapäraseid kõrvalmõjusid, nagu kõhulahtisus ja seedetrakti ärritus, ning jõuaks täpselt sinna, kus magneesiumi kõige rohkem vajatakse – rakkudesse.
ReMag koosneb täielikult ioniseeritud magneesiumkloriidist (MgCl₂), mis on spetsiaalselt töödeldud stabiliseeritud piko-ioonilisel kujul veepõhises lahuses. See tähendab, et tegemist on magneesiumioonidega, mis on väiksemad kui rakumembraani ioonkanalid – võimaldades neil liikuda otse raku sisemusse ilma vajaduseta seedimise, transportvalkude või ensüümide järele.
ReMag sisaldab ainult kahte komponenti: stabiliseeritud magneesiumioone ja ultrapuhast vett. Puuduvad igasugused täite-, lõhna-, maitse- või säilitusained, mis teeb selle eriti sobilikuks tundlikele kasutajatele ning tagab maksimaalse puhtuse ja biosaadavuse.
Selle vedel, täielikult lahustunud olek võimaldab imendumise juba suu limaskestalt ja maost – enne kui see üldse jõuab soolde. Imendumine ulatub kuni 99,98%-ni, kuna magneesium on juba aktiveeritud ja valmis osalema otse raku töös.
🔬 ReMag vs. magneesiumkloriid – erinevus ei ole ühendis, vaid selles, kuidas keha saab seda kasutada.
Kuigi ReMag põhineb samuti magneesiumkloriidil, erineb see tavapärasest magneesiumkloriidi lisandist nii oma struktuuri, kontsentratsiooni kui ka biosaadavuse poolest täielikult.
Tavaline magneesiumkloriid on sool, milles magneesium on seotud kloriidioonidega; sellest ühendist moodustab elementaarne ehk puhas magneesium ligikaudu 12%. Lisaks sõltub selle omastamine seedesüsteemi tööst: vajalik on piisav maohappe tase ning soole limaskesta normaalne seisund.
Kokkuvõtlikult. Tavaline magneesiumkloriid peab kehas alles lagunema ja vajab seedesüsteemi abi, kuid sellest imendub lõpuks vaid väike osa. ReMag on seevastu juba täielikult lahustunud ja aktiivses vormis, mis võimaldab kehal seda kohe rakutasandil kasutada, ilma seedimist, ensüüme või transpordimehhanisme vajamata.
Tulemuseks on kiire ja maksimaalne imendumine ning oluliselt tõhusam toime kogu organismis.
Miks on rakusisene imendumine tähtis?
Paljud inimesed ei tea, et veres olev magneesium ei tähenda automaatselt seda, et Sinu rakud sellest kasu saavad. Tõeline töö toimub rakusiseselt – just seal aktiveeritakse enam kui 1000 ensüümi, toodetakse ATP-d (rakuenergia), reguleeritakse närvi- ja lihasfunktsioone ning hoitakse hormonaalset tasakaalu.
Selleks et magneesium saaks rakku siseneda, peab ta läbima rakumembraani – kaitsekihi, mis laseb sisse ainult kindlaid osakesi. Tavapärased magneesiumivormid imenduvad seedetraktist osaliselt verre, mistõttu paljud neist ei jõua raku sisemusse.
See võib jätta mulje, et magneesiumilisand ei toimi – kuigi vereanalüüsid võivad olla näiliselt korras.
ReMag on aga loodud spetsiaalselt selle barjääri ületamiseks. Selle ioonid on nii väikesed ja stabiliseeritud, et nad läbivad rakumembraani otse ja kiiresti ilma biokeemiliste tõketeta. Just see rakusisene jõudlus teebki ReMagist ainulaadse toote.

Mis on ioonid ja ioonkanalid?
Ioonid on väikesed elektriliselt laetud osakesed. Magneesiumioon (Mg²⁺) on positiivse laenguga ega saa raku sisemusse siseneda iseseisvalt – ta vajab selleks ioonkanaleid. Need on spetsiaalsed valkudest väravad rakumembraanis, mis avanevad vastusena kindlatele keemilistele või elektrilistele signaalidele ja lasevad ioonid läbi.
Tavalised magneesiumivormid peavad läbima seedimise, imendumise, vereringesse liikumise ja seejärel leidma aktiivse ioonkanali, et jõuda raku sisemusse. See on aeganõudev ja sageli ebatõhus protsess, mille käigus suur osa magneesiumist kaob.
ReMagi eelis on selles, et tema piko-ioonid on juba niivõrd väikesed ja stabiliseeritud, et nad suudavad liikuda läbi rakumembraani ka ilma, et ioonkanalid peaksid aktiivselt avanema. Seega toimub imendumine palju kiiremini, tõhusamalt ja täpselt sinna, kuhu vaja – rakku.
Magneesiumkloriid
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~12% (120 mg)
Eeldatav imendumine: 20%
Mg kehale kättesaadav: 120 mg × 20% = 24 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 24 mg × 10% = 2,4 mg
Magneesiumkloriid on üks paremini imenduvatest anorgaanilistest magneesiumivormidest. Selle molekul koosneb magneesiumist ja kahest kloriidioonist (MgCl₂), mis muudab selle vees väga hästi lahustuvaks.
See omadus võimaldab kiiret ja tõhusat imendumist seedetraktis, isegi neil inimestel, kellel on maohappe tootmine vähenenud. Magneesiumkloriidil on mõõdukalt lahtistav toime, kuid see on üldiselt kergemini talutav kui tsitraadipõhised vormid.
Keskmine elementaarmagneesiumi sisaldus magneesiumkloriidis on umbes 12%, mis tähendab, et suurema efekti saavutamiseks on vaja veidi suuremaid koguseid kui näiteks oksiidi puhul – ent selle võrra on imendumine märkimisväärselt tõhusam. Seda vormi kasutatakse edukalt ka välispidiselt, näiteks magneesiumiõli või jalavannide kujul, kus see imendub läbi naha ja võib aidata leevendada lihaspingeid.
Magneesiumkloriidi peetakse kasulikuks stressi, ärevuse ja unetuse korral, kuna see aitab kaasa parasümpaatilise närvisüsteemi aktiveerumisele. Samuti toetab see seedimist, kuna soodustab maomahla tootmist. Tegu on ühe universaalseima ja mitmekülgseima magneesiumivormiga, mis sobib paljudele – nii tundliku seedetraktiga inimestele kui ka neile, kes otsivad kiiret ja nähtavat mõju.
Seda vormi kasutatakse meditsiinis ka intravenoosselt, eriti ägeda magneesiumipuuduse või haiglasiseste seisundite korral. Mõned allikad väidavad, et magneesiumkloriid võib tugevdada ka immuunsüsteemi, parandades valgevereliblede tööd ja põletikuvastust.
Kuna magneesiumkloriid on happeline ühend, võivad mõned inimesed kogeda kerget maoärritust, eriti suuremate koguste puhul. Sellisel juhul on soovitatav võtta seda koos toiduga või jagada päevane annus mitmeks väiksemaks osaks. Samuti tuleks arvestada, et nahakaudne kasutus ei pruugi alati asendada suukaudset tarbimist, kuid võib olla suurepärane lisavõimalus magneesiumitaseme tõstmiseks.
Magneesiumkloriid ei sobi hästi inimestele, kellel on rasked neerufunktsiooni häired, kuna see võib viia magneesiumi kuhjumiseni organismis. Samas on see ohutu ja laialdaselt uuritud magneesiumivorm, mida soovitatakse nii üldise toidulisandina kasutamiseks kui ka spetsiaalseks seede- ja närvisüsteemi talitluse toetuseks.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumkloriidil on hea imendumisvõime, kuid see vajab siiski seedetrakti tööd ja võib tekitada maos kerget ärritust. ReMag seevastu on stabiliseeritud piko-iooniline vorm, mis imendub täielikult juba suu limaskestalt, liikudes otse rakkudesse ilma seedesüsteemi koormamata.

Magneesiumtsitraat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~16% (160 mg)
Eeldatav imendumine: 30%
Mg kehale kättesaadav: 160 mg × 30% = 48 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 48 mg × 10% = 4,8 mg
Magneesiumtsitraat on üks enim kasutatavaid ja teaduslikult uuritud magneesiumivorme. See ühend koosneb magneesiumist ja sidrunhappest, mistõttu on sel hea vees lahustuvus ja kõrge biosaadavus. Magneesiumtsitraat imendub suhteliselt hästi, eriti neil, kellel on piisav maohappe tootmine.
Keskmine elementaarmagneesiumi sisaldus on umbes 16%, mis teeb sellest tõhusa, kuid mõõdukalt kontsentreeritud vormi. Selle happelisem iseloom võib mõnel inimesel põhjustada maohappe ärritust, eriti kui seda võtta tühja kõhuga.
Tuntud on ka selle lahtistav toime – suuremas koguses toimib see osmootse lahtistina, mida kasutatakse kõhukinnisuse korral. Väiksemates annustes on see siiski hästi talutav ja efektiivne üldise magneesiumipuuduse leevendamiseks.
Magneesiumtsitraat sobib hästi ka lahustuvatesse pulbritesse ja vedelatesse preparaatidesse, mistõttu on seda mugav kasutada erinevatel sihtrühmadel, sh eakatel ja lastel. Kuna tegemist on orgaanilise ühendiga, on magneesiumtsitraat seedesüsteemile üldiselt hästi talutav.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumtsitraat imendub hästi, kuid sellel on tihti lahtistav toime ja see vajab seedetrakti tööd. ReMag seevastu ei põhjusta kõhulahtisust ning imendub rakusiseselt tänu oma piko-ioonilisele struktuurile juba suu limaskestalt ja maost, saavutades palju kiirema ja täielikuma mõju.
Magneesiumkarbonaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~30% (300 mg)
Eeldatav imendumine: 10%
Mg kehale kättesaadav: 300 mg × 10% = 30 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 30 mg × 10% = 3 mg
Magneesiumkarbonaat on üks anorgaanilisi magneesiumiühendeid, mis sisaldab kõrget elementaarmagneesiumi taset – umbes 30%. See vorm vajab maohapet, et laguneda ja muutuda magneesiumkloriidiks, mis on kehas paremini imenduv. Seetõttu sobib magneesiumkarbonaat inimestele, kellel on normaalne või kõrgenenud maohappe tase.
Kuna see neutraliseerib maohapet, kasutatakse magneesiumkarbonaati ka antatsiidina kõrvetiste leevendamiseks. Samas võib selle leelistav toime pikemal kasutamisel pärssida teiste mineraalide imendumist. Pulbrina on see halvasti lahustuv ning võib tundlikuma seedimisega inimestel põhjustada gaase ja raskustunnet.
Selle vormi imendumine jääb tagasihoidlikuks võrreldes orgaaniliste ühenditega ega pruugi olla parim valik kiireks magneesiumipuuduse leevendamiseks. Siiski sobib see toetavaks vormiks pikaajalisel kasutamisel või säilitaval eesmärgil, eriti inimestele, kes taluvad aeglast seedetrakti kaudu imendumist.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumkarbonaat vajab maohapet ja imendub aeglaselt. ReMag seevastu ei sõltu maohappest ning imendub täielikult ja kiiresti rakutasandil, pakkudes oluliselt efektiivsemat tulemust.
Magneesiumoksiid
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~60% (600 mg)
Eeldatav imendumine: 4%
Mg kehale kättesaadav: 600 mg × 4% = 24 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 24 mg × 10% = 2,4 mg
Magneesiumoksiid on üks levinumaid ja odavamaid magneesiumivorme, mida kasutatakse paljudes toidulisandites. Selle eeliseks on väga kõrge elementaarmagneesiumi sisaldus – kuni 60% –, mis loob esmase mulje, et tegemist on tõhusa magneesiumiallikaga. Kuid praktikas on selle biosaadavus väga madal – alla 4% –, mis tähendab, et suurem osa magneesiumist ei imendu organismi.
See vorm vajab maohapet, et muutuda imenduvaks, kuid isegi siis jääb imendumise tase madalaks. Enamik magneesiumoksiidist toimib seedetraktis osmootselt, tõmmates vett soolde ja põhjustades kõhulahtisust. Seetõttu kasutatakse seda sageli kõhukinnisuse leevendamiseks, mitte magneesiumipuuduse raviks.
Magneesiumoksiid võib lühiajaliselt aidata seedesüsteemi puhastada, kuid see ei sobi pikaajaliseks kasutamiseks, kui eesmärk on organismi magneesiumivarude taastamine. Kõrvaltoimeteks võivad olla gaasid, puhitus ja seedetrakti ärritus.
Tänu oma odavusele leidub seda paljudes üldkasutatavates toidulisandites, kuigi selle efektiivsus on küsitav. Magneesiumoksiidi kasulikkus piirdub peamiselt soolte stimuleerimisega ning selle süsteemne toime on minimaalne.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumoksiid on kõrge elementaarmagneesiumiga, ent imendub väga halvasti ja toimib enamasti lahtistina. ReMag seevastu tagab 100% imendumise ilma seedetrakti ärritamata ja on märksa efektiivsem magneesiumi süsteemse puuduse korral.
Magneesiumhüdroksiid
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~42% (420 mg)
Eeldatav imendumine: 5%
Mg kehale kättesaadav: 420 mg × 5% = 21 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 21 mg × 10% = 2,1 mg
Magneesiumhüdroksiid, tuntud ka kui magneesiumpiim, on ühend, mida kasutatakse peamiselt antatsiidi ja lahtistina. See neutraliseerib liigse maohappe ja aitab lühiajaliselt leevendada kõrvetisi ja seedetrakti vaevusi. Tegemist on vees halvasti lahustuva ühendiga, mille süsteemne biosaadavus on madal. Peamiselt toimib see soolestikus, tõmmates vett jämesoolde ja stimuleerides peristaltikat.
Kuna see ei taga tõhusat magneesiumivarude täiendamist, ei sobi see igapäevaseks magneesiumipuuduse leevendamiseks. Enamasti kasutatakse seda episoodiliselt seedetrakti sümptomite korral. Lisaks võib liigtarbimisel tekkida kõhulahtisus ja elektrolüütide tasakaalu häired.
Tänu oma aluselisele koostisele võib see sobida inimestele, kellel on happeline seedekeskkond ja ajutine vajadus maohappe tasakaalustamiseks. Siiski tuleb olla ettevaatlik neerupuudulikkuse korral, kuna magneesiumi kuhjumine on võimalik.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumhüdroksiid toimib peamiselt sümptomaatilise lahtisti või antatsiidina ega ole sobilik magneesiumipuuduse taastamiseks. ReMag töötab rakutasandil ja taastab kehas puuduse süsteemselt ilma kõrvalmõjudeta.
Magneesiumlaktaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~12% (120 mg)
Eeldatav imendumine: 30%
Mg kehale kättesaadav: 120 mg × 30% = 36 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 36 mg × 10% = 3,6 mg
Magneesiumlaktaat on magneesiumi ja piimhappe sool, mis on tuntud oma hea talutavuse ja mõõduka biosaadavuse poolest. See vorm sobib eriti hästi inimestele, kellel on tundlik seedetrakt või kes ei talu happelisemaid magneesiumiühendeid. Elementaarmagneesiumi sisaldus jääb keskmiseks – ligikaudu 12% –, kuid selle imendumine on suhteliselt tõhus ega põhjusta tavaliselt lahtistavat toimet.
Laktaatvorm on vees hästi lahustuv ja neutraalse maitsega, mistõttu kasutatakse seda sageli lahustuvates või vedelates preparaatides. See teeb magneesiumlaktaadi sobivaks lastele ja eakatele. Lisaks ei vaja see imendumiseks kõrget maohappesust, miks tasub seda eelistada madala maohappega inimestel, näiteks vanemaealistel.
Tänu oma kergele toimele ja seedesõbralikkusele on magneesiumlaktaat hea valik pikemaajalisel kasutamisel. Samuti on see kasulik sportlastele ja kroonilise stressiga inimestele, kelle magneesiumivajadus võib olla suurenenud. Kuigi selle toime ei pruugi olla nii kiire kui mõnel teisel vormil, pakub see tasakaalustatud ja rahulikku mõju.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumlaktaat on seedesüsteemile õrn ja hästi talutav, kuid selle imendumine jääb alla ReMagile, mis tungib rakku ilma seedesüsteemi koormamata ja pakub maksimaalset biosaadavust.
Magneesiumsulfaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~10% (100 mg)
Eeldatav imendumine: 10%
Mg kehale kättesaadav: 100 mg × 10% = 10 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 10 mg × 10% = 1 mg
Magneesiumsulfaat, tuntud ka kui Epsomi sool, on laialdaselt kasutusel nii meditsiinis kui ka heaoluhoolitsustes. Keemiliselt koosneb see magneesiumist ja väävelhappe soolast ning lahustub vees hästi. Seda kasutatakse sageli välispidiselt – näiteks vannides – lihaspingete, stressi ja nahaprobleemide leevendamiseks.
Suukaudne manustamine on piiratud, kuna see toimib tugeva lahtistina ja võib põhjustada kiiret vee ja elektrolüütide kaotust. Elementaarmagneesiumi sisaldus on umbes 10%, kuid imendumine sõltub inimese seedesüsteemi seisundist ja võib olla madal. Seetõttu kasutatakse magneesiumsulfaati enamasti lokaalsete sümptomite leevendamiseks, mitte süsteemse puuduse korral.
Intravenoosselt manustatakse magneesiumsulfaati kriitilistes meditsiinilistes olukordades, näiteks preeklampsia või tõsiste arütmiate korral. Kuigi sellel on potentsiaalne kasu, ei ole see vorm igapäevaseks kasutuseks sobiv. Samuti tuleb olla ettevaatlik neeruprobleemide korral, kuna kehast väljutamine võib olla piiratud.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumsulfaat sobib hästi lokaalseks kasutuseks (nt vannid), kuid suukaudselt põhjustab see sageli kõhulahtisust ja vajab suuremaid koguseid. ReMag seevastu imendub täielikult ja kiiresti juba suu limaskestalt ning maost ilma kõrvaltoimeta seedetraktile. ReMag on ideaalne süsteemseks kasutuseks ja rakutasandil esinevate puuduste leevendamiseks.
Magneesiumglükonaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~6% (60 mg)
Eeldatav imendumine: 15%
Mg kehale kättesaadav: 60 mg × 15% = 9 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 9 mg × 10% = 0,9 mg
Magneesiumglükonaat on magneesiumi ja glükonaadi sool, mille eeliseks on hea talutavus ning kerge seeduvus. Selle elementaarmagneesiumi sisaldus on küll madal – umbes 5–6% –, kuid selle vormi lahustuvus vees on hea, mis aitab kaasa stabiilsele, kuigi mõõdukale imendumisele. Sobib hästi neile, kes ei talu happelisemaid või lahtistava toimega vorme, nagu tsitraat või oksiid.
Tänu oma neutraalsele maitsele ja leebele toimele kasutatakse magneesiumglükonaati sageli vedelates toidulisandites ning lastele ja eakatele suunatud toodetes. Kuna see ei põhjusta tavaliselt seedetrakti ärritust ega kõhulahtisust, võib seda pidada üheks mugavamaks igapäevaseks vormiks tundlikuma seedesüsteemiga inimestele.
Imendumise kiirus ei ole võrreldav aminohapetel põhinevate või ioonsete vormidega, kuid glükonaadi vorm võib siiski olla kasulik kerge või mõõduka puuduse korral. Lisaks sobib see hästi kombinatsioonis teiste vitamiinide ja mineraalainetega multikomponentsetes lisandites.
Tänu oma pehmele iseloomule ja ohutule profiilile soovitavad arstid ja toitumisnõustajad seda vormi sageli inimestele, kes alustavad magneesiumilisandi kasutamist esmakordselt.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumglükonaat on hästi talutav, kuid sisaldab vähe elementaarmagneesiumi ja vajab suuremaid annuseid. ReMag pakub tugeva biosaadavuse juba väikese kogusega ega sõltu seedetrakti seisundist, pakkudes kiiremat ja efektiivsemat lahendust.
Magneesiumfosfaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~13% (130 mg)
Eeldatav imendumine: 20%
Mg kehale kättesaadav: 130 mg × 20% = 26 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 26 mg × 10% = 2,6 mg
Magneesiumfosfaat on magneesiumi ja fosfaadi ühend, mida seostatakse eelkõige luude tervise ja rakuenergeetikaga. Fosfaadid on olulised rakusisese energia (ATP) tootmisel, mistõttu selle vormi kasutamine võib toetada energiataset. Elementaarmagneesiumi sisaldus jääb mõõdukaks ja selle imendumine sõltub seedetrakti seisundist.
Fosfaatvorm on neutraalsema happesusega kui happelisemad orgaanilised ühendid, mistõttu taluvad seda tundliku seedesüsteemiga inimesed paremini. Seda leidub harvem puhtal kujul toidulisandites ja sagedamini kombinatsioonides, näiteks koos kaltsiumi või D-vitamiiniga.
Mõned allikad viitavad võimalikule kasule ka närvisüsteemi toetamisel, kuid kliinilisi andmeid selle kohta on veel vähe. Magneesiumfosfaat ei tekita tavaliselt seedetrakti kõrvaltoimeid ning sobib seetõttu ka pikemaks tarvitamiseks madala doosiga.
Kuigi see ei pruugi olla esimene valik süsteemse puuduse korral, võib see toimida stabiilse säilitava vormina, eriti nende puhul, kes vajavad fosfaate ka teistest ainevahetuslikest vajadustest lähtuvalt.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumfosfaat sobib toetavaks vormiks, eriti luude ja energia metabolismi kontekstis, kuid selle imendumine on aeglane. ReMag tagab kiire ja rakutasemel mõju, olles sobivam süsteemse puuduse korvamiseks.
Magneesiumlevulinaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~10% (100 mg)
Eeldatav imendumine: 20%
Mg kehale kättesaadav: 100 mg × 20% = 20 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 20 mg × 10% = 2 mg
Magneesiumlevulinaat on vähem tuntud magneesiumivorm, mille sidusainena kasutatakse levuliinhapet – looduslikku orgaanilist ühendit, mida saadakse sageli taimsetest allikatest. See ühend kuulub lihtorgaaniliste vormide hulka ning selle peamiseks eeliseks peetakse head lahustuvust ja paremat sobivust seedetraktile.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on mõõdukas ja sõltub konkreetsest ühendist, kuid selle vormi eeldatav imendumine on parem kui paljudel anorgaanilistel vormidel. Seda peetakse sobivaks neile, kes soovivad vältida happelisi või lahtistavaid vorme ning vajavad tasakaalukamat imendumist.
Levuliinhape ise võib omada ainevahetust toetavaid ja kergeid põletikuvastaseid omadusi, kuigi magneesiumilisandina ei ole need mõjud veel laialdast kinnitust leidnud. Sellel vormil on vähe kõrvaltoimeid ning see võib sobida inimestele, kellel on tundlik seedesüsteem või kes eelistavad vedelal kujul toidulisandeid.
Magneesiumlevulinaat ei ole turul veel laialdaselt kättesaadav ning selle teaduslik uuritus on piiratud. Siiski on see lubav kandidaat tulevikus laiemaks kasutamiseks, eriti kui kinnitust leiavad selle kombineeritud toimeaine eelised.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumlevulinaat on uus ja lubav, kuid vähe uuritud vorm. ReMag on stabiilne, kliiniliselt tuntud ja oma piko-ioonilise struktuuriga rakusiseselt toimiv – tehes sellest usaldusväärseima ja tõhusaima valiku.

Magneesiumpidolaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~8% (80 mg)
Eeldatav imendumine: 40%
Mg kehale kättesaadav: 80 mg × 40% = 32 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 32 mg × 10% = 3,2 mg
Magneesiumpidolaat on magneesiumisool, mis on seotud pürrolidoonkarboksüülhappega – orgaanilise ühendiga, mis võib toetada magneesiumi rakutasandil, eriti närvikudedes, liikumist. Seda vormi peetakse sobivaks neuroloogiliste seisundite korral, kuna see võib toetada närvirakkude talitlust ning aidata leevendada ärevust ja unehäireid.
Magneesiumpidolaadi imendumine on hinnanguliselt mõõdukas kuni hea, kuigi teaduslikud andmed on veel piiratud. Sellel ühendil on seedetrakti poolt hea taluvus – see ei põhjusta lahtistavat toimet ega ärrita limaskesti. Tänu sellele sobib magneesiumpidolaat pikaajaliseks kasutamiseks inimestele, kellel on tundlik seedesüsteem.
Sageli kasutatakse pidolaati kombinatsioonis B-vitamiinidega, et suurendada selle mõju närvisüsteemile. See võib olla kasulik valik stressiperioodidel, vaimse väsimuse ja keskendumisraskuste korral. Samas ei ole see veel eraldiseisva toidulisandina laialdaselt saadaval.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumpidolaat võib toetada närvisüsteemi, kuid selle toime ja imendumine on piiratud võrreldes ReMagiga. ReMag tagab otsese ja täieliku rakusisese imendumise ilma seedetrakti koormamata ning on efektiivne kogu organismi tasakaalustamisel.
Magneesiumsilikaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~20% (200 mg)
Eeldatav imendumine: 5%
Mg kehale kättesaadav: 200 mg × 5% = 10 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 10 mg × 10% = 1 mg
Magneesiumsilikaat on ühend, mis koosneb magneesiumist ja ränidioksiidist ning esineb looduslikult mineraalina nimega talk. Sellel on väga madal lahustuvus vees, mistõttu ei ole see sobilik aktiivse magneesiumiallikana. Peamiselt kasutatakse seda toidulisandites tehnoloogilise abikomponendina – täiteainena või paakumisvastase ainena.
Kuna see ei anna märkimisväärses koguses vabalt kättesaadavat magneesiumi, ei oma see suurt rolli magneesiumipuuduse leevendamisel. Magneesiumsilikaadi biosaadavus on sisuliselt olematu ja organism ei saa sellest vormist tõhusalt magneesiumi. Mõnes uuringus on spekuleeritud võimaliku seose üle pikaajalise sissehingamise ja hingamisteede probleemide vahel, kui seda kasutatakse tööstuslikes pulbrites.
Kokkuvõttes ei ole magneesiumsilikaat soovitatav ega tõhus viis magneesiumitaseme tõstmiseks organismis. Seda ei tohiks segi ajada aktiivsete magneesiumivormidega ning see ei ole mõeldud suukaudseks kasutamiseks suuremas koguses.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumsilikaat ei oma praktilist väärtust magneesiumiallikana. ReMag imendub täielikult ja rakusiseselt, tagades maksimaalse efektiivsuse, mis teeb sellest silmapaistvalt parema valiku kõigis olukordades, kus on vaja magneesiumitaset tõsta.
Magneesiumstearaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~6% (60 mg)
Eeldatav imendumine: 3%
Mg kehale kättesaadav: 60 mg × 3% = 1,8 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 1,8 mg × 10% = 0,18 mg
Magneesiumstearaat ei ole magneesiumi lisamise eesmärgil kasutatav vorm, vaid tehnoloogiline abiainena kasutatav ühend, mis koosneb magneesiumist ja steariinhappest. Seda kasutatakse peamiselt toidulisandite ja ravimite tootmisel libestusainena, et hõlbustada tablettide pressimist ning vältida koostisosade kleepumist seadmetele.
Kuigi see sisaldab magneesiumi, on selle elementaarse magneesiumi kogus minimaalne ega avalda olulist mõju organismi magneesiumitasemele. Magneesiumstearaadi biosaadavus on olematu, kuna see ei ole mõeldud aktiivse toimeainena toimima. Suuremas koguses või pikaajalisel tarbimisel ei ole magneesiumstearaat soovitatav, kuna on olemas mõningaid andmeid selle võimalikust mõjust immuunsüsteemile ja seedetrakti talitlusele, kuigi need mõjud ei ole üheselt kinnitatud.
Tarbijad, kes otsivad tõhusat magneesiumilisandit, peaksid magneesiumstearaati vältima, kui see esineb ainukese magneesiumivormina toote koostises. See ei sobi leevendama magneesiumipuudust ega ravieesmärkidel kasutamiseks.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumstearaat ei ole magneesiumipuuduse leevendamiseks sobiv ega biosaadav vorm. ReMag on täielikult ioniseeritud, imendub rakutasandil ja pakub kliiniliselt tõestatud efektiivsust, sobides nii ennetuseks kui taastamiseks.
Magneesiumatsetaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~11% (110 mg)
Eeldatav imendumine: 25%
KMg kehale kättesaadav Mg: 110 mg × 25% = 27,5 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 27,5 mg × 10% = 2,75 mg
Magneesiumatsetaat on magneesiumisool, mis on seotud äädikhappega. Tänu orgaanilisele sidusainele on see vorm vees hästi lahustuv ning selle biosaadavus on eeldatavalt parem kui mitmetel anorgaanilistel ühenditel. See muudab selle vormi huvipakkuvaks inimestele, kellel on madal maohappe tase või tundlik seedesüsteem.
Magneesiumatsetaati ei kasutata laialdaselt toidulisandites, kuid see võib olla kasulik juhtudel, kus on soov vältida happelisemaid või seedetrakti ärritavaid vorme. Selle toime on leebe ega põhjusta tavaliselt kõhulahtisust, mis muudab selle sobivaks ka pikemaajalisel kasutamisel mõõdukates doosides.
Tänu äädikhappe jääkidele võib see vorm pakkuda ka kerget toetust ainevahetusele ja seedimisele, kuigi neid toimeid ei ole veel kliiniliselt piisavalt tõestatud. Suuremates kogustes võib see siiski suurendada maomahla eritumist, mistõttu sobib seda tarbida pigem toidukorra ajal.
Kuna tegu on haruldase ja vähem uuritud vormiga, ei ole see praegusel ajal veel laialdaselt kättesaadav. Samas võiks see tulevikus saada rohkem tähelepanu just oma talutavuse ja neutraalse mõju tõttu.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumatsetaat on kergesti talutav ja lahustuv, kuid selle mõju ja imendumise kiirus jäävad alla ReMagile. ReMag imendub koheselt suu limaskesta kaudu ja toimib rakutasandil, pakkudes kiiremat ja tõhusamat tuge.
Magneesiumbromiid
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~9% (90 mg)
Eeldatav imendumine: 15%
Mg kehale kättesaadav: 90 mg × 15% = 13,5 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 13,5 mg × 10% = 1,35 mg
Magneesiumbromiid on magneesiumi ja broomi ühend, mis on tuntud oma rahustava mõju poolest. See omadus tuleneb broomi toimest kesknärvisüsteemile, mis võib vähendada ärevust ja toetada und. Siiski ei kasutata seda vormi laialdaselt magneesiumilisandina, kuna broomi liigtarbimine võib olla toksiline ja põhjustada kõrvaltoimeid.
Elementaarmagneesiumi sisaldus selles ühendis on madal ja selle biosaadavus pole hästi dokumenteeritud. Magneesiumbromiidi kasutatakse mõningatel erijuhtudel rahustava toime saavutamiseks, kuid see ei ole soovitatav pikaajaliseks ega süsteemseks kasutamiseks magneesiumipuuduse korral.
Tänu võimalikule toksilisusele ja alternatiivsete, ohutumate vormide olemasolule ei soovitata magneesiumbromiidi igapäevaseks tarvitamiseks. See võib sobida lühiajaliseks kasutamiseks arsti järelevalve all, kui eesmärgiks on spetsiifiliselt leevendada närvisüsteemi üleerutuvust.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumbromiid võib avaldada rahustavat toimet, kuid selle toksilisus ja madal magneesiumisisaldus muudavad selle kehvaks valikuks. ReMag on ohutu, tõhus ja kiiresti rakku imenduv, sobides laialdaseks ja igapäevaseks kasutamiseks.
Magneesiumjodiid
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~8% (80 mg)
Eeldatav imendumine: 20%
Mg kehale kättesaadav: 80 mg × 20% = 16 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 16 mg × 10% = 1,6 mg
Magneesiumjodiid on ühend, mis koosneb magneesiumist ja jodiidioonidest. Tänu joodisisaldusele hinnatakse seda vormi eriti kilpnäärme normaalse talitluse toetajana, eelkõige piirkondades, kus joodipuudus on levinud, või joodipuuduse all kannatavate inimeste puhul.
Kuna see sisaldab kahte olulist mineraalainet, võib selle vormi kasutamine olla kasulik kombineeritud puuduste korral.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on võrreldes teiste vormidega pigem madal ning selle imendumise kohta on vähe sõltumatuid teaduslikke andmeid. Seetõttu ei ole see laialdaselt kasutusel üldise magneesiumipuuduse leevendajana. Enamasti kasutatakse seda väga spetsiifilistel juhtudel, näiteks kilpnäärme alatalitlusega seotud seisundite korral arsti järelevalve all.
Selle ühendiga kaasneb risk joodi liigtarbimiseks, mis võib tekitada kilpnäärme talitluses häireid, eriti juhul, kui joodi tarbitakse juba muude allikate näol. Seetõttu ei ole see soovitatav igapäevaseks magneesiumilisandiks ega ka joodipreparaadi asendajaks.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumjodiid võib pakkuda spetsiifilist tuge kilpnäärmele, kuid ei ole tõhus ega ohutu üldiseks magneesiumipuuduse leevendamiseks. ReMag on seevastu universaalne, rakusisene ja kliiniliselt testitud valik süsteemseks kasutamiseks.
Magneesiumfluoriid
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~7% (70 mg)
Eeldatav imendumine: 10%
Mg kehale kättesaadav: 70 mg × 10% = 7 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 7 mg × 10% = 0,7 mg
Magneesiumfluoriid on ühend, mis koosneb magneesiumist ja fluoriidioonist. Keemiliselt on see stabiilne ja tugevate sidemetega, kuid bioloogiliselt ei ole see toidulisandina soovitatav. Fluoriid on suuremates kogustes tuntud toksilise toime poolest ning pikaajalisel või suuremas koguses tarbimisel võib see mõjutada kilpnääret ja luustikku negatiivselt.
Kuigi fluoriidil on teadaolevalt hambakaitse efekt, ei ole magneesiumfluoriidi kasutamine organismi magneesiumitaseme tõstmiseks sobilik ega tõhus. Selle imendumine on piiratud ning organismil on keeruline eraldada magneesiumi sellest sidusvormist efektiivselt.
Toidulisandina ei ole see turvaline ega levinud. Seda kasutatakse pigem tööstuslikes või tehnilistes rakendustes, näiteks optilistes katetes või elektroonikatööstuses, mitte toitumise või meditsiini kontekstis.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumfluoriid ei sobi toidulisandina kasutamiseks ega taga ohutut ega tõhusat imendumist. ReMag on 100% biosaadav, rakusisene ja kliiniliselt tõestatud vorm igapäevaseks ja süsteemseks kasutuseks.

Poolpuhtad magneesiumiühendid – mis need on ja mille poolest need eristuvad?
Erinevalt nn puhastest magneesiumivormidest, kus magneesium on seotud lihtsa anorgaanilise või orgaanilise happesoolaga (nt kloriid, tsitraat), sisaldavad poolpuhtad magneesiumiühendid lisaks magneesiumile bioaktiivseid kaasühendeid – näiteks aminohappeid (glütsiin, tauriin, oroot-, aspart- või glutamiinhape) või teisi biofunktsionaalseid molekule.
Need vormid on välja töötatud eesmärgiga mitte ainult suurendada magneesiumi imendumist, vaid ka tugevdada magneesiumi sihtotstarbelist toimet kindlas kehapiirkonnas või süsteemis (nt närvisüsteem, aju, süda).
Miks lisatakse aminohappeid?
Aminohapped toimivad kelaatoritena, mis kaasavad magneesiumi oma struktuuri – see muudab magneesiumi bioaktiivsemaks, paremini talutavaks ja suunatavaks. Näiteks
- glütsiin rahustab närvisüsteemi ja vähendab ärevust;
- tauriinhape toetab südame tööd ja närvide tundlikkust;
- oroothape aitab rakkudel kasvada ja energiat toota;
- treonaat toetab mälu ja aju funktsioone.
Seega ei ole kaasained lihtsalt imendumise abivahendid – need mõjutavad ka ise keha funktsioone, mis võib olla kasulik, ent mõnel juhul siiski ebasoovitav, sõltuvalt inimese seisundist.
Mis on eelised ja ohukohad?
✅ Eelised
- Suunatud toime (nt aju, süda, närvid).
- Vähem kõhulahtisust võrreldes tavaliste soolavormidega.
- Sobivad tundlikule seedesüsteemile.
- Võivad pakkuda täiendavat toimet kaasühendi kaudu (nt ärevuse leevendamine glütsinaadiga).
⚠️ Ohukohad
- Mitte kõik aminohapped ei sobi igaühele (nt aspartaat võib olla neurostimuleeriv).
- Mõnel juhul võib kaasühend mõjutada teisi kehasüsteeme (nt tauriin vererõhku).
- Võib esineda koostoimeid ravimitega või vastunäidustusi teatud seisundite korral.
Magneesiumglütsinaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~15% (150 mg)
Eeldatav imendumine: 80%
Mg kehale kättesaadav: 150 mg × 80% = 120 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 120 mg × 10% = 12 mg
Magneesiumglütsinaat on ühend, milles magneesium on seotud aminohappe glütsiiniga. Glütsiin on rahustava toimega neurotransmitter, mis aitab vähendada ärevust ja parandada und. Selle vormi suur eelis seisneb heas taluvuses ja väheses lahtistavas toimes, mistõttu sobib see hästi ka tundliku seedetraktiga inimestele.
Elementaarmagneesiumi sisaldus jääb keskmiseks – umbes 15% –, kuid selle biosaadavus on kõrge, kuna glütsiin aitab magneesiumil paremini soolestikust verre liikuda. Kuna glütsiin ise soodustab lõõgastumist, kasutatakse magneesiumglütsinaati sageli õhtuti une toetamiseks või stressiperioodidel.
Magneesiumglütsinaat on eriti populaarne kroonilise stressi, lihaspingete, ärevushäirete ja unetuse korral. Samuti sobib see neile, kes soovivad vältida tavalisi magneesiumilisanditega kaasnevaid seedesüsteemi kõrvaltoimeid.
Kuna glütsiin aitab tasakaalustada närvisüsteemi, pakub see vorm ühtaegu nii magneesiumi kui ka glütsiini kasulikke omadusi, muutes selle üheks universaalsemaks ja paremini talutavaks magneesiumivormiks.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumglütsinaat on hästi talutav ja rahustava toimega, kuid selle imendumine sõltub seedetraktist. ReMag imendub rakusiseselt ilma seedetrakti koormamata ja pakub kiiret, süsteemset toimet.
Magneesiumtauraat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~10% (100 mg)
Eeldatav imendumine: 50%
Mg kehale kättesaadav: 100 mg × 50% = 50 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 50 mg × 10% = 5 mg
Magneesiumtauraat on magneesiumiühend, milles magneesium on seotud aminohappe tauriiniga – ainega, mis mängib olulist rolli südame, närvisüsteemi ja vererõhu regulatsioonis. See on üks kõige sihipärasemaid magneesiumivorme, mida sageli soovitatakse kardiovaskulaarse tervise toetamiseks.
Tauriinhape aitab stabiliseerida rakumembraane, moduleerida kaltsiumi liikumist ja hoida südamerütmi ühtlasena. Seetõttu on see vorm kasulik südame rütmihäirete, kõrge vererõhu ja südamepekslemise korral. Magneesiumtauraat ei tekita seedetrakti ärritust ega põhjusta lahtistavat toimet, mis teeb selle sobivaks pikemaajalisel kasutamisel.
Elementaarmagneesiumi sisaldus jääb umbes 8–10% vahemikku, kuid tauriini osalemine ainevahetuses aitab suurendada imendumise tõhusust ja toetada rakulist kasutamist, eriti südames ja ajus. Kuna nii magneesium kui tauriin rahustavad närvisüsteemi, võib see vorm aidata vähendada ärevust, parandada und ja tasakaalustada meeleolu.
Magneesiumtauraat sobib inimestele, kes vajavad magneesiumituge koos täiendava südamekaitsega, eriti stressi, kroonilise pinge või südamefunktsiooni häirete korral.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumtauraat on sihipärane ja kasulik südame- ning närvisüsteemi tugevdaja, kuid selle toime sõltub seedetrakti imendumisest. ReMag imendub seedetraktist sõltumatult otse rakku ja mõjub kiiremini kogu keha tasakaalustamisel.

Magneesiumorotaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~7% (70 mg)
Eeldatav imendumine: 30%
Mg kehale kättesaadav: 70 mg × 30% = 21 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 21 mg × 10% = 2,1 mg
Magneesiumorotaat on vorm, kus magneesium on seotud oroot- ehk uridoonhappega – loodusliku ainega, mis on seotud DNA ja RNA sünteesiga. See teeb magneesiumorotaadist ainulaadse vormi, mis ei ole pelgalt mineraalaine allikas, vaid ka rakutasemel ainevahetust stimuleeriv ühend.
Oroothape aitab transportida magneesiumi otse rakutuuma ja mitokondritesse, kus toimub energia tootmine (ATP süntees). Just seetõttu peetakse magneesiumorotaati kasulikuks füüsilise jõudluse toetamisel, südame tervise parandamisel ja kroonilise väsimuse korral.
Elementaarmagneesiumi sisaldus jääb umbes 6–7% vahele, mis on küll tagasihoidlik, kuid orootvormi imendumine ja rakuline kasutamine on suhteliselt efektiivne, eriti intensiivse ainevahetusega kudedes, nagu süda ja maks.
Magneesiumorotaati kasutatakse mõnel pool isegi spordimeditsiinis ja südamepuudulikkuse ravis. Lisaks on see üks väheseid vorme, mille puhul on täheldatud rakuenergia tootmise suurenemist, mis teeb selle väärtuslikuks teatud krooniliste haiguste puhul.
Samas on see vorm ka kõige kallimate hulgas, kuna oroothape on kallis tooraine ja selle kombineerimine magneesiumiga nõuab keerukamat tehnoloogiat. See ei pruugi olla sobiv igapäevaseks lisandiks neile, kes otsivad lihtsalt kerget või üldist magneesiumituge.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumorotaat on suunatud rakuenergeetikale ja on kasulik kroonilise väsimuse või südamehaiguste korral. ReMag toimib kiiremini ja laiemalt, imendudes otse rakkudesse ilma kõrge hinna või keerulise tootmistehnoloogiata.
Magneesiumaspartaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~10% (100 mg)
Eeldatav imendumine: 20%
Mg kehale kättesaadav: 100 mg × 20% = 20 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 20 mg × 10% = 2 mg
Magneesiumaspartaat on ühend, milles magneesium on seotud asparagiinhappega – aminohappega, mis osaleb närvisignaalide edastamises ja energiatootmises. Tegu on ühe kõrgeima biosaadavusega magneesiumivormiga, kuna tänu asparagiinhappele imendub magneesium tõhusalt rakutasandil.
Elementaarmagneesiumi sisaldus selles vormis on keskmine – umbes 10–12% –, kuid selle imendumine on kiire ja efektiivne. See teeb magneesiumaspartaadist potentsiaalselt kasuliku vormi füüsilise ja vaimse kurnatuse, spordijärgse taastumise ja närvisüsteemi ülekoormuse korral.
Kuid selle vormi kasutamine ei ole kõigile sobiv. Asparagiinhape on neurostimulaator, mis tähendab, et see võib suurendada närvirakkude aktiivsust, mistõttu ei pruugi sobida inimestele, kellel on ärevus, unetus või epilepsia. Mõned tundlikud inimesed võivad kogeda liigset erutust, peavalu või unehäireid.
Magneesiumaspartaat võib sobida noortele aktiivsetele inimestele või neile, kes vajavad kiiret energiatõusu, kuid pikaajaliseks kasutamiseks tuleks hinnata individuaalset taluvust. Selles vormis võib peituda jõud, aga ka võimalus üleerutuseks.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumaspartaat võib anda kiire energiaimpulsi, kuid võib ärritada tundlikku närvisüsteemi. ReMag imendub ilma närvisüsteemi stimuleerimata ja sobib ka ärevusele ja ülierutusele kalduvatele inimestele.
Magneesium-L-treonaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~7% (70 mg)
Eeldatav imendumine: 35%
Mg kehale kättesaadav: 70 mg × 35% = 24,5 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 24,5 mg × 10% = 2,45 mg
Magneesium-L-treonaat on kõrgelt spetsialiseeritud magneesiumivorm, mille on välja töötanud Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) teadlased, ja mille eesmärgiks on läbida tõhusalt vere-aju barjäär – see tähendab, et see vorm suudab jõuda otse ajju. Magneesium on ajus oluline neuroprotektiivne mineraalaine, mis osaleb mälu, õppimise ja meeleolu reguleerimises.
Treonaat (L-treoniinhape) on C-vitamiini ainevahetuse saadus, mis aitab magneesiumil ajju siseneda ning seal aktiivselt osaleda närvirakkude vahelise suhtluse toetamises. Seetõttu peetakse seda vormi kasulikuks kognitiivse võimekuse tõstmiseks, aju vananemise aeglustamiseks ning neuroloogiliste probleemide ennetamiseks.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on üsna madal – umbes 7–8% –, kuid selle ajusisene biosaadavus on teiste vormidega võrreldes erakordselt kõrge. Uuringutes on näidatud selle toimet töö- ja pikaajalise mälu parandamisel ning selle potentsiaalset kasu Alzheimeri tõve või kognitiivsete häirete korral.
Magneesium-L-treonaat ei põhjusta tavaliselt seedetrakti ärritust ega lahtistavat toimet, kuid see ei pruugi olla parim valik üldiseks magneesiumipuuduse taastamiseks, kuna selle süsteemne toime jääb tagasihoidlikuks.
Võrdlus ReMagiga. Magneesium-L-treonaat on parim valik aju toetuseks, kuid ei kata kogu keha magneesiumivajadusi. ReMag pakub rakusisest tuge igale kehakoele – sh ajule – ning sobib igapäevaseks kasutamiseks kogu organismi toetamisel.
Magneesiumatsetüültauraat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~8% (80 mg)
Eeldatav imendumine: 40%
Mg kehale kättesaadav: 80 mg × 40% = 32 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 32 mg × 10% = 3,2 mg
Magneesiumatsetüültauraat on uuem ja haruldasem magneesiumivorm, milles magneesium on seotud atsetüülitud tauriiniga – ühendiga, mis ühendab endas kahte tugevat neuroprotektiivset komponenti. Atsetüültauriin on modifitseeritud tauriinivorm, mis suudab paremini läbida vere-aju barjääri, võimaldades tõhusamat toimet kesknärvisüsteemile.
Seda vormi peetakse potentsiaalselt kasulikuks neurodegeneratiivsete haiguste, nagu Alzheimeri tõbi, või aju ärrituse ja stressiseisundite puhul. Kuigi teadusuuringuid on veel vähe, pakub see vorm tuge nii mälu, meeleolu kui kognitiivse võimekuse toetamisel.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on tagasihoidlik, kuid selle kompenseerib suunatud ja tugev närvisüsteemi toetav toime. Kuna atsetüültauriin on ise aktiivne aine, võib see tugevdada magneesiumi mõju ajule ja närvidele, aidates kaasa rahunemisele, paremale keskendumisele ja stressitaluvusele.
Kuigi magneesiumatsetüültauraat ei ole tavakasutuses levinud, võib see olla asjakohane spetsiifiliste kognitiivsete vajaduste või taastusravi korral, näiteks pärast traumaatilist ajukahjustust või pikaajalist stressiperioodi.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumatsetüültauraat pakub tuge aju ja närvisüsteemi taastamisel, kuid selle toime on kitsam ja vähem uuritud. ReMag on süsteemne ja rakusisene, pakkudes tuge mitte ainult ajule, vaid kogu kehale, sh energiatootmisele ja südame talitlusele.
Magneesiummalaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~9% (90 mg)
Eeldatav imendumine: 25%
Mg kehale kättesaadav: 90 mg × 25% = 22,5 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 22,5 mg × 10% = 2,25 mg
Magneesiummalaat on magneesiumivorm, kus see on seotud õunhappega – ainega, mis mängib olulist rolli raku energiatootmisel läbi Krebsi tsükli. Just see muudab selle vormi eriti sobivaks kroonilise väsimuse, lihasnõrkuse ja fibromüalgia korral.
Õunhape aitab kaasa mitokondrite tööle, mis on kehas energiatootmise elektrijaamad. Nende toetamine võib viia parema vastupidavuse, vähenenud väsimuse ja parema lihasfunktsioonini. Magneesiummalaat on sageli eelistatud sportlaste ja kroonilist väsimust kogevate inimeste seas.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on mõõdukas – umbes 9-10% – ja imendumine on tavaliselt hea, kuna malaadi soolad on vees lahustuvad ning kergesti omastatavad. Lisaks ei põhjusta see vorm tavaliselt seedetrakti ärritust ega lahtistavat toimet.
Tänu oma energiat toetavale toimele võib magneesiummalaat olla kasulik inimestele, kes kannatavad päevase unisuse, motivatsioonipuuduse või lihasväsimuse käes. Samuti on see üks paremini talutavaid vorme pikaajalisel kasutamisel.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiummalaat toetab hästi energiatootmist, kuid selle toime sõltub endiselt seedetrakti toimimisest. ReMag jõuab rakuni otse, pakkudes süsteemset ja kiiret tuge nii mitokondritele kui muudele rakufunktsioonidele.
Magneesiumdiglutamaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~8.5% (85 mg)
Eeldatav imendumine: 30%
Mg kehale kättesaadav: 85 mg × 30% = 25,5 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 25,5 mg × 10% = 2,55 mg
Magneesiumdiglutamaat on vorm, milles magneesium on seotud kahe glutamiinhappe molekuliga – see on looduslik aminohape, mis toimib organismis ka neurotransmitterina. Glutamaat on tuntud kui ergastav neurotransmitter, mis tähendab, et see stimuleerib närvirakkude aktiivsust ja mängib olulist rolli õppimises ning mälus.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on selles vormis keskmine – umbes 8.5% –, kuid selle imendumine on suhteliselt tõhus tänu glutamaadi kelaatvormile. Siiski tuleb selle vormiga olla ettevaatlik, kuna liigne glutamaat kehas on seotud närvisüsteemi ülierutusega, mis võib viia ärevuse, unetuse ja neuroloogiliste häireteni.
Magneesiumdiglutamaat võib sobida neile, kellel on vaja lühiajalist kognitiivset stimuleerimist või kellel puudub tundlikkus glutamaadile. Samas ei sobi see paljudele – eriti mitte inimestele, kellel on kalduvus migreenile, epilepsiale või ärevusele.
Tänu glutamaadi topeltmolekulidele on see vorm aktiivsem ja mõjub kiiremini, kuid kõrvalmõjude risk võib olla kõrgem kui teistel aminohapetel põhinevatel magneesiumivormidel.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumdiglutamaat stimuleerib kognitiivset aktiivsust, kuid võib põhjustada närvisüsteemi üleerutust. ReMag pakub tasakaalustatud ja rakusisest toimet ilma liigse neurostimulatsioonita, sobides ka tundlikele kasutajatele.
Magneesiumbisglütsinaat
Elementaarne Mg / 1000 mg: ~14% (140 mg)
Eeldatav imendumine: 75%
Mg kehale kättesaadav: 140 mg × 75% = 105 mg
Rakud saavad (ioonilises olekus): 105 mg × 10% = 10,5 mg
Magneesiumbisglütsinaat on magneesiumivorm, milles üks magneesiumioon on seotud kahe glütsiini molekuliga. See muudab selle kelaadi väga stabiilseks ja eriti hästi imenduvaks, kuna keha tunneb selle ära aminohappena, mitte tavalise mineraalina.
Tänu topeltglütsiinile on sellel vormil veelgi tugevam rahustav ja lõõgastav toime kui tavalisel magneesiumglütsinaadil. See sobib hästi ärevuse, unetuse, kroonilise stressi ja pingeseisundite korral. Lisaks ei põhjusta see tüüpilisi kõrvalmõjusid, nagu kõhulahtisus või maoärritus.
Elementaarmagneesiumi sisaldus on umbes 14–15%, kuid selle biosaadavus on väga kõrge. Kuna keha omastab selle nagu valguosa, jõuab see kiiresti vereringesse ja sealt edasi rakkudesse, eriti lihaste ja närvide tasandile.
Bisglütsinaadi vorm on hästi talutav ka tundliku seedesüsteemiga inimestele ning see ei mõjuta maohappe taset. See teeb sellest vormist ühe universaalseima ja pehmema toimega magneesiumivormi, mis sobib nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka spetsiifiliste seisundite korral.
Võrdlus ReMagiga. Magneesiumbisglütsinaat on kõrgelt biosaadav ja hästi talutav, kuid vajab imendumiseks siiski seedetrakti. ReMag imendub seedetraktist sõltumatult ja toimib rakutasandil kiiremini ning süsteemsemalt.
Nahakaudsed magneesiumivormid (välispidised)
Nahakaudsed magneesiumivormid tähistavad kõiki neid magneesiumipõhiseid tooteid, mida kantakse otse nahale, mitte ei võeta sisse suu kaudu. Eesmärgiks on, et magneesium imenduks vereringesse otse naha kaudu, vältides seedetrakti vahepealset koormamist.

Selline lähenemine on osutunud eriti kasulikuks neile, kellel on
- tundlik seedetrakt (kõhulahtisus, puhitused, refluks);
- madal maohappesus;
- ravimitest või haigustest tingitud imendumishäired (või)
- kes eelistavad alternatiivset ja lokaalselt suunatud lähenemist.
Nahakaudsel manustamisel kasutatakse enamasti magneesiumkloriidi või magneesiumsulfaati, mis on saadaval erineval kujul: pihustina, kreemina, geelina või vannisoolana.
Imendumine toimub naha kaudu lümfi- ja verekapillaaridesse, kuid selle efektiivsus sõltub suuresti naha seisundist, manustamiskohast, toote kontsentratsioonist ja püsivuskestusest nahal.
Peamised nahakaudsed vormid on
- magneesiumiõli – kontsentreeritud magneesiumkloriidi lahus;
- magneesiumigeel – geelilaadne tekstuur, mis püsib nahal kauem;
- magneesiumivannid ja jalavannid – kasutatakse magneesiumkloriidi helbeid või Epsomi soola (magneesiumsulfaati);
- magneesiumikreemid – kombineeritud tooted, kus magneesium on segatud nahka hooldavate ainetega.
Plussid
✅ Väldib seedetrakti koormust.
✅ Võimalik kasutada lokaalselt (nt lihaskrampide piirkonnas).
✅ Sobib hästi lastele ja eakatele.
✅ Võimalik kasutada koos teiste lisanditega.
Miinused
⚠️ Imendumise ulatus on raskesti mõõdetav ja võib varieeruda.
⚠️ Võib tekitada kipitust või nahaärritust, eriti kontsentreeritud lahuste puhul.
⚠️ Puudub ühtne teaduslik konsensus nahakaudse imendumise ulatuslikkuse kohta.
Nahakaudseid magneesiumivorme on palju erinevaid ning igal neist on oma unikaalsed eelised ja kasutusviisid. Järgnevalt tutvume lähemalt ReMag Balmi ja ReMag Lotion Plusiga ning seejärel ka teiste traditsiooniliste nahakaudsete magneesiumilahendustega, nagu magneesiumiõli, magneesiumivannid ja magneesiumigeelid.
ReMag Balm
ReMag Balm on rikkalik, intensiivselt niisutav kehavõi, mis ühendab stabiliseeritud piko-ioonilise magneesiumi kõrge kontsentratsiooni looduslike hooldavate koostisosadega, nagu sheavõi, kookosõli, priimulaõli, kibuvitsaseemneõli ja looduslik E-vitamiin.
Iga teelusikatäis ReMag Balmi sisaldab 200 mg vedelal kujul magneesiumi, pakkudes sihipärast ja sügavat hooldust kuivale ja tundlikule nahale.
Olulised omadused
- Sisaldab hästi imenduvat piko-ioonilist magneesiumi (200 mg/tl).
- Sheavõi ja kookosõli niisutavad ja pehmendavad nahka sügavuti.
- Priimulaõli ja kibuvitsaseemneõli rahustavad ja taastavad naha loomuliku kaitsebarjääri.
- Looduslik E-vitamiin pakub antioksüdantset kaitset ja soodustab naha elastsust.
- Sobib ideaalselt kätele, jalgadele, kehale ja kuivadele piirkondadele sihipäraseks hoolduseks.
- Pakendatud purki – saad kasutada täpselt nii palju, kui vajad.
- Sisaldab taimseid koostisosi, on gluteeni- ja nisuvaba ega ole testitud loomadel.
Kasutussoovitus
Parima tulemuse saavutamiseks kasuta toodet vajadusel kuivadel või stressis nahapiirkondadel. Väldi kokkupuudet silmade, limaskestade ja tundlike piirkondadega.
Võrdlus teiste nahakaudsete toodetega
Erinevalt tavalistest magneesiumikreemidest ühendab ReMag Balm endas väga kõrge magneesiumi kontsentratsiooni ja tõhusa niisutuse ilma tavaliste magneesiumitoodete kuivatava efektita. Ideaalne intensiivseks ja sihipäraseks kasutamiseks.
ReMag Lotion Plus
ReMag Lotion Plus on nahka sügavalt niisutav ja taastav kreem, mis on rikastatud kõrges kontsentratsioonis piko-ioonilise magneesiumiga – 60 000 ppm (130 mg magneesiumkloriidi ühe teelusikatäie kohta).
See on loodud sheavõi, jojobaõli, granadilliõli ja kaeraekstraktiga, pakkudes täiuslikku kombinatsiooni sügavast niisutusest, rahustavast mõjust ja antioksüdantsest kaitsetoest (vitamiinid E ja B5).
Olulised omadused
- Sisaldab stabiliseeritud piko-ioonilist magneesiumi, mis tagab sügava ja kiire imendumise.
- Rikastatud sheavõi, jojobaõli ja granadilliõliga – parandab naha elastsust ja pehmust.
- Kaeraekstrakt rahustab tundlikku ja ärritunud nahka.
- Vitamiin E ja vitamiin B5 kaitsevad nahka vabade radikaalide ja keskkonnakahjustuste eest.
- Sobib igapäevaseks kasutamiseks näol, kätel ja kehal.
- Vegan koostisosad, gluteeni- ja nisuvaba, ei ole loomadel testitud.
- Mugav ja hügieeniline pumpsüsteem täpseks doseerimiseks.
Kasutussoovitus
Sobib eriti hästi kuivale, tundlikule ja stressis nahale igapäevaseks hoolduseks, tagades niisutatud, siidiselt sileda ja elastse naha. Väldi otsest kokkupuudet silmade ja limaskestadega.
Võrdlus teiste nahakaudsete toodetega
Erinevalt lihtsamatest magneesiumikreemidest ja -õlidest pakub ReMag Lotion Plus korraga sügavat magneesiumilisandust ja naha hooldust, olles piisavalt õrn ka näonaha igapäevaseks hooldamiseks.
Magneesiumiõli
Magneesiumiõli on tegelikult kontsentreeritud magneesiumkloriidi lahus, mis tundub nahal õline, kuid ei sisalda päris õli. Seda kantakse otse nahale – eelkõige käsivartele, säärtele või kõhule – ning jäetakse imenduma.
Tegemist on kiire ja lokaalse kasutusega, mille eesmärk on leevendada lihaskrampe, valulikkust või üldist pinget.
Magneesiumiõli suurim eelis on selle kohene toime – kandes seda otse probleemsele piirkonnale, võib lihaspinge leeveneda juba mõne minutiga.
Magneesiumiõli sobib ideaalselt neile, kellel on tundlik seedesüsteem või kes ei talu suukaudseid magneesiumilisandeid. See võimaldab paindlikku annustamist ja aitab vältida kõrvaltoimeid, nagu kõhulahtisus.
Mõned kasutajad kogevad siiski naha kipitust, eriti esmakordsel kasutamisel või kuivale nahale kandmisel. Lahust võib vajadusel lahjendada veega, et leevendada ebamugavust. Kuna tegemist on kontsentreeritud lahusega, on oluline jälgida, et see ei satuks haavanditele või ärritunud nahale.
Imendumise ulatus võib varieeruda, sõltudes nahatüübist, manustamiskohast ja kontsentratsioonist. Nahakaudse manustamise pooldajad toovad siiski esile selle kiire lokaalse mõju ja kasutusmugavuse.
Magneesiumivannid ja jalavannid (Epsomi sool, magneesiumkloriidi helbed)
Magneesiumivannid ja jalavannid on klassikaline ja lõõgastav viis magneesiumi nahakaudseks manustamiseks. Neid tehakse kas Epsomi soola (magneesiumsulfaat) või magneesiumkloriidi helvestega, mis lahustatakse soojas vees. Inimene kas lebab vannis või hoiab jalgu magneesiumirikkas vees teatud aja – tavaliselt 20–40 minutit.
Soojus avab nahapoorid ja kiirendab vereringet, võimaldades magneesiumil naha kaudu vereringesse tungida. Jalavannid on sobilikud neile, kellel puudub vannivõimalus või kes soovivad paikset lõõgastust jalgadele.
Epsomi sool pakub lisaks magneesiumile ka detoksifitseerivat ja põletikuvastast toimet. Samuti aitab see leevendada lihasvalu, stressi ja rahutust, eriti kui vanniskäik on osa õhtusest lõõgastumisrituaalist.
Kuigi see meetod on meeldiv ja taastav, sõltub imendumise ulatus mitmest tegurist: vee temperatuurist, kontsentratsioonist, protseduuri kestusest ja naha seisundist. Mõned uuringud toetavad efektiivsust, teised peavad mõju osaliseks – siiski tunnevad paljud kasutajad füüsilist ja vaimset kergendust.
Sobib suurepäraselt inimestele, kes ei soovi või ei saa võtta suukaudseid lisandeid, ja neile, kes hindavad keha-meele lõõgastust samal ajal magneesiumitaseme tõstmisega.
Magneesiumigeel ja -kreemid
Magneesiumigeelid ja -kreemid on mõeldud kohalikuks kasutamiseks nahal, pakkudes samaaegselt niisutavat ja rahustavat toimet koos magneesiumi omastamisega. Geelid sisaldavad tavaliselt magneesiumkloriidi ja on konsistentsilt paksud, aidates toimeainel kauem püsida nahal, mis võimaldab pikemat kontakti ja paremat imendumist.
Kreemid seevastu ühendavad magneesiumi nahka hooldavate koostisosadega, nagu sheavõi, aloe vera ja eeterlikud õlid, muutes need eriti sobivaks igapäevaseks kasutamiseks, eeskätt kuiva või tundliku naha puhul. Paljud inimesed eelistavad kreeme, kuna need ei põhjusta kipitust nagu magneesiumiõli ning pakuvad ühtlasemat ja meeldivamat kasutuskogemust.
Magneesiumigeelid ja -kreemid on eriti tõhusad kohaliku valu, lihaspingete, lihasväsimuse või rahutute jalgade sündroomi korral. Kandmine otse probleemsele piirkonnale võimaldab sihipärast toetust ilma seedetrakti koormamata.
Imendumine naha kaudu võib olla suhteliselt hea, kui toodet kasutada regulaarselt ja piisavas koguses. Need vormid on väga sobilikud ka lastele, eakatele ning neile, kes ei soovi või ei talu suukaudseid tablette või pulbreid.

Kokkuvõte
Kui asetada kõik magneesiumivormid kõrvuti ja vaadelda, kuidas nad kehas toimivad, tekib selge muster – kolm erinevat kehakeelt, kolm toimemehhanismi, ent üks sihtpunkt: jõuda rakku, kus magneesium täidab oma elutähtsaid ülesandeid.
Esimesed neist on lihtsad ja klassikalised – anorgaanilised või lihtorgaanilised ühendid, mille roll on selge ja otsekohene. Nad astuvad kehasse sirgjooneliselt, lootes maohappe ja seedesüsteemi toel pääseda vereringesse. Mõnikord jõuavad nad sihtkohta, mõnikord hajuvad teel.
Teised on keerukamad ja täpsemalt suunatud – aminohapetega seotud magneesiumivormid, mis tulevad koos partneritega. Need vormid oskavad luua biokeemilisi seoseid, liikuda närvikoesse, südamesse või lihastesse. Neil on siht ja sügavus.
Kolmandad on vaiksed ja pehmed – nahakaudsed vormid, mis tungivad läbi naha, toimivad lokaalselt ja mööduvad seedesüsteemist. Need ei sõltu maohappest ega seedeensüümidest, vaid pakuvad leevendust seal, kus seda kõige enam vajatakse – lihaspinge, väsinud jalgade, stressis närvide korral.
ReMag® – stabiliseeritud piko-iooniline magneesium, millel puudub võrdväärne konkurent
Kordame üle tema unikaalsuse, räägime tootmisprotsessist.
Mitte lihtsalt üks vorm paljude seas, vaid rakutasandiline lähenemine. See ei vaja teejuhti. Ta ei otsi ioonkanaleid. Tema piko-ioonilised magneesiumioonid on nii väikesed ja nii puhtad, et nad liiguvad otse rakku ilma ühegi takistuseta. Ei ole vaja oodata, lagundada, kohandada. ReMag lihtsalt toimib.
Mis teeb ReMag®-i unikaalseks?
1. Üheaatomiline piko-iooniline suurus
ReMag® ei sisalda suuri molekulaarseid ühendeid, mis vajavad seedimist. Selle osakesed on ainult 86 pikomeetri suurused – st miljoneid kordi väiksemad kui näiteks magneesiumglütsinaadi molekulid. Tegemist on üheaatomiliste ioonidega, mis on
- täielikult lahustunud vees,
- juba ioonses olekus (stabiliseeritud),
- valmis sisenema otse rakku.
Tänu sellele ei pea keha kulutama energiat lagundamiseks ega seedeensüümide tootmiseks. ReMag läbib kergesti seedetrakti limaskesta ja rakumembraanid, jõudes otse sinna, kus magneesium tegelikult töötab – raku sisemusse.
2. Maksimaalne biosaadavus – kuni 99,98%
ReMag®-i efektiivsust kinnitab 2020. aastal ajakirjas Nutrients avaldatud teadusuuring, kus kasutati molekulide suuruse mõõtmise tehnoloogiat (Zetasizer Nano). Uuringus tõestati, et ReMag®-i osakesed
- säilitavad oma piko-ioonilise suuruse isegi pärast pikka säilitamist;
- ei moodusta kogumeid ega ühine teiste ainete või ühenditega;
- ei muutu seedesüsteemis seedimatuks kompleksiks, nagu tavalised magneesiumiühendid.
Tulemus? Peaaegu täielik imendumine rakutasandil – midagi, mida ükski muu magneesiumivorm ei suuda pakkuda.
3. Puudub lahtistav toime ja seedekoormus
Erinevalt paljudest teistest magneesiumivormidest (nt tsitraat, oksiid või glütsinaat) ei põhjusta ReMag® kõhulahtisust ega ärrita seedetrakti. Kuna see ei jää jämesoolde (kus muidu toimuvad osmootsed muutused), sobib see ka inimestele, kellel on
- tundlik seedesüsteem,
- krooniline sooleärritus,
- madal maohappesus,
- vajadus suuremate magneesiumikoguste järele ilma kõrvalmõjudeta.
4. Kiire toime ja täielik süsteemne kasutus
ReMag®-i eelis ei ole ainult imendumine, vaid ka selle toime kiirus ja ulatus.
- Magneesium jõuab rakkudesse juba 2–4 tunni jooksul, kui tavalistel lisanditel võib kuluda 10–14 tundi või rohkem.
- Kuna kõik osakesed imenduvad, annab ka väiksem kogus suurema efekti.
See tähendab, et ReMag® on eriti kasulik seisundites, kus on vaja kiiret ja tugevat magneesiumitoetust, nagu
- ärevus ja paanikahood,
- unehäired,
- lihaskrambid ja -tõmblused,
- väsimus ja energiavaegus,
- hormonaalsed ja südame-veresoonkonna probleemid.
5. Puhas koostis, ilma lisanditeta
ReMag® on
- ilma kunstlike magus-, täite-, lõhna- või värvaineteta,
- sobilik ka veganitele ja tundlikele kasutajatele,
- täielikult läbipaistev koostise ja tootmisprotsessi osas – pikomeetriline ionisatsioon ei kasuta nanotehnoloogiat, vaid põhineb looduslikel ionisatsiooniseadustel.
Kokkuvõte – miks ReMag® on parim magneesiumilisand
🔹 Stabiliseeritud piko-iooniline vorm – valmis imendumiseks ja kasutamiseks ilma seedimiseta.
🔹 Väikseim võimalik osakese suurus – ületab kõik teised keemilised vormid.
🔹 99,98%-line biosaadavus – peaaegu täielik rakuline omastamine.
🔹 Ei põhjusta seedetrakti kõrvaltoimeid – ka tundlikule inimesele ohutu.
🔹 Tõestatud teadusuuringutega – teaduslikult kontrollitud tulemuslikkus.
Kui sa otsid magneesiumilisandit, mis tõesti töötab, mitte lihtsalt ei kõla hästi sildil, siis ReMag® on ainuvalik, mis ühendab füsioloogilise efektiivsuse, teadusliku täpsuse ja kliinilise ohutuse.
Iooniline efekt: imendumine murdosa sekundiga
ReMag®-i erakordne tõhusus ei seisne ainult tema väikseimas osakeste suuruses – selle tõeline saladus peitub ioonilises vormis. ReMag® sisaldab stabiliseeritud positiivselt laetud magneesiumioone, mis on täpselt sama suurusega nagu raku kaltsium- ja magneesiumikanalid – umbes 70–100 pikomeetrit.
See tähendab, et ReMag® ei vaja lagundamist, ensüüme ega transporterite vahendust.
📌 Dr Carolyn Dean selgitab:
„Kui võtate lonksu ReMag®-i, toimub imendumine murdosa sekundiga – ioonid hüppavad raku sisse niipea, kui nad satuvad kokkupuutesse limaskesta või raku seinaga. See on täielik ümbersõit seedetraktist ja sealt tulenevatest probleemidest.“
Tänu sellele mehhanismile saab organism kasutada magneesiumi peaaegu viivitamatult. Kui enamik magneesiumivorme vajab 6–12 tundi, et jõuda läbi seedetrakti ja vereringe raku sisemusse (kui üldse jõuab), siis ReMag® suudab alustada tööd juba minutite jooksul – mis on eriti oluline ärevuse, lihaskrampide, väsimuse ja stressireaktsioonide puhul, kus efekt peab olema kiire.
ReMagi tootmisprotsess
RnA ReSet stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained toodetakse protsessis, mis lagundab need stabiliseeritud pikomeetristeks ioonideks. See tähendab, et mineraalained on äärmiselt väikesed ja kergesti rakkudesse imenduvad.
See suurus ja vorm on kriitilise tähtsusega, et mineraalained saaksid kehas oma funktsioone tõhusalt täita. Need stabiliseeritud ioonid on täielikult lahustuvad ja suudavad siseneda rakkudesse, võimaldades kehal oma mineraalainevarusid täita ilma tavaliste kõrvalmõjudeta, mida suuremate molekulidega toidulisandite puhul võib juhtuda.
Ioniseerimisprotsess
Tootmisprotsessis kontrollitakse toodete stabiliseeritud piko-iooniliste mineraalainete ioniseerumist ja ioonide stabiilsust. Kuna ioonid võivad sageli ühineda teiste elementidega, moodustades suuremaid ja kehale raskemini omastatavaid kompleksühendeid, on oluline, et nad püsiksid lahuses üksikute ioonidena.
RnA ReSeti tehnoloogia tagab, et need ioonid oleksid stabiilsed ega moodustaks suuremaid kompleksühendeid, vaid säilitaksid oma väiksuse ja biosaadavuse.
Nanotehnoloogia välistamine
Kuigi RnA ReSeti stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained on erakordselt väikesed, ei kasutata nende tootmisprotsessis nanotehnoloogiat. Ioonide väike suurus on saavutatud üksnes ioniseerimisprotsessi abil, mitte nanopartiklite loomise kaudu.
See eristab RnA ReSeti tooteid teistest toodetest, tagades selle ohutuse ja efektiivsuse ilma potentsiaalsete riskideta, mis võiksid kaasneda nanotehnoloogia kasutamisega.
Looduslike protsesside jäljendamine
RnA ReSeti stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained toodetakse protsessi abil, mis jäljendab looduses toimuvat. Näiteks toidu seedimisel ioniseerivad maohapped mineraalained enne nende imendumist organismi.
RnA ReSeti stabiliseeritud piko-ioonilised tooted kordavad seda protsessi, pakkudes mineraalaineid kujul, mida keha tunneb ja suudab kergesti omastada. Selle protsessi tulemusena tunneb keha ära ja kasutab stabiliseeritud piko-ioonilisi mineraalaineid nii, nagu oleksid need saadud loomulikust allikast.
Kompleksühendite vältimine
Protsess tagab selle, et RnA ReSeti stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained ei moodusta suuri kompleksühendeid ega kristallstruktuure, mis muudaks nende suurust ja vähendaks biosaadavust.
Tootmisprotsessi hoolikas kontroll tagab selle, et RnA ReSeti stabiliseeritud piko-ioonilised mineraalained imenduvad kehas tõhusalt, ilma et seedesüsteem peaks selleks liigset energiat kulutama.
Loe ka artiklit: KEEMIK SELGITAB: Stabiliseeritud piko-iooniliste mineraalainete tootmisprotsess
Kokkuvõte: Magneesiumi imendumine ja parima lisandi valik
Nagu käesolevast põhjalikust artiklist selgub, on magneesium elutähtis mineraalaine, mille puudus võib mõjutada kogu organismi talitlust – alates energiatootmisest ja närvisüsteemi tööst kuni südame, luude ja hormonaalse tasakaaluni. Tänapäeva eluviis, toitainetevaene toit, stress ja seedehäired loovad olukorra, kus magneesiumipuudus on muutunud üha tavalisemaks.
Nagu artiklis selgitatud, pole oluline ainult see, kui palju mingi lisand magneesiumi sisaldab, vaid ka see, kui tõhusalt see jõuab rakkudesse täitma oma keskseid ülesandeid. Paljud traditsioonilised magneesiumilisandid jäävad seedetraktis kinni või põhjustavad kõrvaltoimeid, nagu kõhulahtisus, samas kui ReMag®
- imendub koheselt ja täielikult juba suu limaskestalt ja maost,
- ei vaja seedimist ega maohappe abi,
- ei koorma seedetrakti ega tekita ebamugavusi,
- võimaldab kiiret ning sügavat rakutasandi taastumist.
👉 Kui Sa soovid lahendust, mis töötab päriselt, mitte ainult paberil, siis on ReMag® asendamatu lahendus magneesiumipuuduse ennetamiseks ja tasakaalustamiseks.
Autor: Kontamo meeskond
Allikad:
„The Magnesium Miracle“- Carolyn Dean
„MAGNEESIUM - Täieliku Tervise Puuduv Lüli“ - Carolyn Dean
Raamat: “The Magnesium Factor“ - Dr. Mildred Seelig
Magnesium as a “Functional Medicine” Tool - Dr. Thomas Levy
https://rnareset.com
www.drcarolyndean.com
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
https://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutrientschap12.pdf
https://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/magnesium
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
Examine.com, Healthline, Cleveland Clinic
Veel põnevat lugemist:
Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium - miks see nii eriline on?
Ärevushäiretest vabaks - elumuutev teekond
Kilpnäärme alatalitlus - Kuidas saad oma kilpnääret toetada?
Oomega 3: miks see on Sinu tervisele hädavajalik?
Proteiinipulber ReStructure - midagi enamat, kui tavaline proteiinipulber
Diabeet - põhjalik ülevaade: sümptomid, põhjused, ravi ja looduslikud lahendused
Depressioon - põhjalik ülevaade, põhjused, sümptomid ja looduslikud lahendused
Lae alla ka tasuta e-raamatud:
MAGNEESIUM - täieliku tervise puuduv lüli
Kuidas seljatada kilpnäärme talitlushäired?
Kõik, mida peab teadma naise tervisest