Sissejuhatus: depressioon – tänapäeva varjatud epideemia
Depressioon on tänapäeval üks levinumaid vaimse tervise häireid maailmas, mõjutades miljoneid inimesi sõltumata vanusest, soost või sotsiaalsest taustast.
See pole lihtsalt ajutine kurbustunne või meeleolulangus – depressioon on tõsine seisund, mis mõjutab inimese vaimset ja füüsilist tervist, suhteid ning elukvaliteeti.
Tavameditsiinis ravitakse depressiooni sageli antidepressantidega, kuid need ei pruugi alati tegeleda probleemi algpõhjusega.
Dr Carolyn Dean on oma raamatus The Complete Guide to Mental Health toonud esile toitumise, elustiili ja oluliste toitainete, sh stabiliseeritud piko-ioonilise magneesiumi rolli depressiooni ennetamises ja ravis.
Selles artiklis käsitleme depressiooni erinevaid tahke:
- Mis on depressioon ja kuidas see tekib?
- Depressiooni ajalugu ja teaduslik uurimine
- Peamised depressioonivormid ja nende sümptomid
- Kellel on suurem risk depressiooni tekkeks ja miks?
- Magneesiumi roll depressioonis ja kuidas saavad RnA ReSet toidulisandid olla abiks
- Muud lahendused depressiooni ennetamiseks ja leevendamiseks
Mis on depressioon?
Depressioon on keeruline ja mitmetahuline vaimse tervise häire, mida iseloomustab püsiv meeleolulangus, lootusetuse tunne ja huvi kadumine igapäevaelu vastu.
See ei ole lihtsalt ajutine kurbus või halb tuju, vaid seisund, mis mõjutab inimese mõtteid, tundeid, füüsilist tervist ja igapäevast toimetulekut.
Depressioon võib esineda kergemas ja raskemas vormis. Kerge depressioon võib põhjustada motivatsioonilangust ja energiapuudust, samas kui raske depressioon võib muuta inimese täiesti võimetuks igapäevaelus hakkama saada.
Kui depressioon jääb ravimata, võib see süveneda ning põhjustada kroonilisi terviseprobleeme, sotsiaalset isolatsiooni ja isegi enesetapumõtteid.
Depressioon on rohkem kui emotsionaalne probleem
Dr Carolyn Dean rõhutab, et depressioon ei ole pelgalt psühholoogiline või emotsionaalne seisund, vaid see on füsioloogiline ja süsteemne probleem, millel on tugevad biokeemilised juured.
Depressiooni tekkimisel ja süvenemisel mängivad olulist rolli aju keemia, hormonaalsed muutused, toitainete puudus ja närvisüsteemi tasakaalutus.
Dr Dean toob välja, et keha mineraalainete, vitamiinide ja neurotransmitterite tasakaalustamatus võib olla üks peamisi depressiooni põhjustajaid.
Depressiooni uurimise ajalugu
Vana-Kreeka ja Rooma periood – melanhoolia kui musta sapi haigus
Juba üle 2000 aasta tagasi püüdsid arstid mõista depressiooni olemust ja selle põhjusi. Vana-Kreeka arst Hippokrates, keda peetakse tänapäeva meditsiini isaks, uskus, et inimkeha tervis sõltub nelja kehamahla tasakaalust – veri, lima, kollane sapp ja must sapp.
Ta nimetas depressiooni melanhooliaks ehk mustast sapist põhjustatud haiguseks. Vanakreeka keeles tähendab μέλας (melas) ’tume, must’ ja χολή (kholé) ’sapp’.
Hippokrates arvas, et melanhoolia tekib siis, kui musta sappi on kehas liiga palju, põhjustades kurbust, letargiat ja üldist väsimust. Ravi keskendus keha tasakaalu taastamisele, kasutades selleks erinevaid looduslikke meetodeid.
· Tervislik toitumine – anti soovitusi süüa rohkem looduslikke ja toitaineterikkaid toite.
· Liikumine ja füüsiline aktiivsus – arstid soovitasid regulaarselt jalutada ja olla kehaliselt aktiivne.
· Muusika ja kunst – neid kahte peeti oluliseks vaimse tervise toetamises.
Keskajal – depressioon kui kurjade vaimude mõju
Keskajal hakati depressiooni seostama religiooni ja müstikaga. Kristlikus maailmas arvati, et sügav kurbus ja apaatia võivad olla deemonite või kurjade vaimude kätetöö.
Paljud inimesed, kes kannatasid depressiooni või vaimse häire all, sattusid inkvisitsiooni huviorbiiti, sest nende sümptomeid peeti nõiduseks või kurja vaimu sekkumiseks.
Raviks kasutati:
· Palvetamist ja eksortsismi – vaimse tervise probleeme püüti lahendada usuliste rituaalidega.
· Eraldamist ja karistusi – depressiivseid inimesi võidi pidada laiskadeks või pattulangenuiks, mistõttu neid sageli ignoreeriti või isoleeriti ühiskonnast.
Renessanss ja valgustusajastu – meditsiini ja teaduse esiletõus
16.–18. sajandil hakkasid arstid depressiooni uurima teaduslikumalt. Esmakordselt hakati depressiooni seostama aju ja närvisüsteemi talitlusega. Leiti, et toitumisel, elustiilil ja keskkonnal on oluline koht vaimse tervise kujunemises.
Sellel perioodil tehti järgmisi avastusi:
· Toitumise ja mineraalainete tähtsus – hakati mõistma, et teatud toitainete puudus võib süvendada depressiooni.
· Aju kui depressiooni keskpunkt – teadlased hakkasid depressiooni uurima närvisüsteemi häiretena, mitte müstiliste jõudude tööna.
20. sajand – psühhoanalüüs ja antidepressantide ajastu
20. sajand tõi kaasa uue arusaama depressioonist, kui psühhoanalüütik Sigmund Freud tutvustas teooriaid teadvustamatute konfliktide ja lapsepõlvetraumade mõjust meeleolule.
Samal ajal hakkas arenema neuroteadus, mis tõi kaasa arusaama, et aju neurotransmitterid, nagu serotoniin ja dopamiin, mängivad depressioonis keskset rolli.
Märgilised arengud:
· 1950. aastatel töötati välja esimesed antidepressandid, mis mõjutasid ajukeemiat ning aitasid tasakaalustada serotoniini ja noradrenaliini taset.
· Depressiooni hakati käsitlema biokeemilise häirena, mida saab mõjutada ravimitega.
21. sajand – depressioon kui süsteemne probleem
Tänapäeval nähakse depressiooni kui keerukat süsteemset häiret, mille põhjused on bioloogilised, geneetilised, psühholoogilised ja sotsiaalsed.
Mida teadusuuringud on näidanud?
· Toitumisel ja mineraalainetel on suur mõju – stabiliseeritud piko-ioonilise magneesiumi puudus võib mängida olulist rolli depressiooni tekkes.
· Põletik ajus võib olla depressiooni põhjustaja – krooniline madala taseme põletik on seotud serotoniini ja dopamiini tasakaaluhäiretega.
· Elustiil ja uni mõjutavad depressiooni – stress, vähene liikumine ja halb uni võivad süvendada sümptomeid.
Tänapäeva teadlased rõhutavad, et depressiooni saab edukalt ennetada ja ravida tervikliku lähenemisega, mis hõlmab õiget toitumist, mineraalainete tasakaalu ning elustiili muutu
Peamised depressiooni sümptomid
Depressioon avaldub erinevalt, kuid selle sümptomid mõjutavad nii inimese vaimset, emotsionaalset kui ka füüsilist heaolu. Sümptomid võivad olla kergekujulised ja ajutised, kuid ka pikaajalised ja süvenevad, kui depressioon jääb ravimata.
Järgnevalt kirjeldame depressiooni peamisi sümptomeid, kuidas need ilmnevad ja millist mõju need võivad inimese elule avaldada.
1. Pidev meeleolulangus, kurbus või lootusetusetunne
Depressiooni üks kõige iseloomulikumaid ja püsivamaid tunnuseid on sügav ja kestvalt negatiivne meeleolu, mis võib kesta nädalaid, kuid või isegi aastaid.
See pole lihtsalt ajutine kurbus, mis tekib pärast rasket päeva või keerulist eluhetke – depressiooni ajal tundub, et kurbus ja lootusetus ei kao kunagi ära.
· Inimene võib tunda, et mitte miski tema elus ei parane, isegi kui välistest teguritest võiks eeldada positiivseid muutusi.
· Tulevik tundub tume ja lootusetu, kuna depressioon häirib aju võimet näha alternatiive ja lahendusi probleemidele.
· Depressioon ei pruugi olla seotud ühegi konkreetse sündmusega, vaid võib ilmneda ka täiesti ootamatult ja ilma nähtava põhjuseta.
· Mõned inimesed tunnevad end emotsionaalselt tuimana – nad ei koge ei rõõmu ega kurbust, vaid lihtsalt eksisteerivad.
· Kurvameelsus võib olla intensiivne, põhjustades sagedast nutmist ja tugevat sisemist rahutust.
2. Huvi kadumine igapäevaste tegevuste vastu ja naudingutunde puudumine
Depressioon mõjutab inimese võimet tunda rõõmu ja naudingut. Tegevused, mis varem tundusid nauditavad, võivad muutuda koormavaks või jätta ükskõikseks.
· Inimene võib kaotada huvi oma hobide, töö ja sotsiaalsete suhete vastu, isegi kui need olid varem talle olulised ja rõõmu pakkuvad.
· Varem armastatud tegevused tunduvad mõttetud või liigselt energiat nõudvad, mistõttu inimene võib neist loobuda.
· Sotsiaalne isolatsioon süveneb, sest inimene ei tunne huvi teiste inimestega suhtlemise vastu ega suuda end sundida seltskonnas viibima.
· Romantilistest suhetest võib kaduda intiimsus, kuna depressioon mõjutab ka seksuaalset iha ehk libiidot ja emotsionaalset lähedust.
· Motivatsiooni puudumine võib põhjustada töö- ja õpiedukuse langust, kuna inimene lihtsalt ei leia endas jõudu midagi teha.
3. Energia puudumine ja väsimus
Depressioon võib põhjustada kroonilist väsimust, mis ei möödu isegi pärast piisavat puhkust või und.
· Paljud depressioonis inimesed tunnevad end juba hommikul ärgates kurnatuna, justkui ei oleks nad üldse puhanud.
· Igapäevased tegevused, nagu pesemine, riietumine või toiduvalmistamine, võivad tunduda tohutult väsitavad ja kurnavad.
· Töö- ja koolikohustused muutuvad koormavaks, kuna pidev väsimus takistab keskendumist ja produktiivsust.
· Depressioon võib põhjustada füüsilist nõrkust, kuna keha on pideva stressi ja energiataseme languse tõttu kurnatud.
· Mõtlemine võib aeglustuda, tekitades tunde, et aju on justkui udu sees.
4. Uneprobleemid (kas unetus või liigne unisus)
Depressioon mõjutab tugevalt une kvaliteeti ja kestust, põhjustades kas unetust või vastupidiselt – liigset unisust.
· Mõned depressioonis inimesed kannatavad unetuse all, ärgates öösiti üles või suutmata uinuda, kuna mõtted keerlevad peas ja tekitavad ärevust.
· Teised võivad magada piisavalt kaua, kuid ärgata siiski väsinuna ja energiapuuduses.
· Hommikune ärkamine võib tunduda võimatuna, kuna inimene ei tunne motivatsiooni alustada päeva.
· Rahutu uni ja sagedased luupainajad võivad süvendada depressiooni, tekitades veelgi suuremat stressi.
· Unepuudus võib süvendada muid depressiooni sümptomeid, nagu keskendumisraskused ja ärrituvus.
5. Isumuutused ja kaalutõus või -langus
Depressioon mõjutab ka söögiisu, põhjustades kas isu täielikku kadumist või vastupidiselt – ülesöömist.
· Mõnel inimesel tekib isutus, mistõttu nad võivad kaotada märgatavalt kaalu, kuna toidust ei tunta enam rõõmu.
· Teistel inimestel võib isu hoopis suureneda, eriti just suhkru- ja rasvarikka toidu järele, mis võib põhjustada kaalutõusu.
· Toitumisharjumuste muutused võivad viia seedeprobleemide ja ainevahetushäireteni.
· Emotsionaalne söömine võib muutuda probleemiks, kuna toit võib tunduda ainsa lohutusena.
· Magneesiumipuudus võib süvendada isumuutusi, kuna magneesium mängib olulist rolli ainevahetuse ja stressi reguleerimisel.
6. Keskendumisraskused ja otsustusvõime langus
Depressioon mõjutab aju funktsioone, tehes mõtlemise aeglasemaks ja otsustamise keerulisemaks.
· Inimene võib tunda, et ta ei suuda millelegi keskenduda, olgu selleks töö, õppimine või vestlus.
· Isegi lihtsad otsused võivad tunduda üle jõu käivatena, mistõttu võib inimene hakata vältima igapäevaseid kohustusi.
· Mälu võib halveneda, põhjustades hajameelsust ja unustamist.
· Mõtlemine võib muutuda häguseks, justkui aju ei töötaks normaalselt.
· Ajukeemia tasakaaluhäired võivad süvendada keskendumisraskusi, mistõttu võib abi olla magneesiumi ja B-rühma vitamiinide tarbimisest.
7. Ärrituvus, rahutus või apaatia
Kõik depressioonis inimesed ei tunne end lihtsalt kurvana – paljud kogevad tugevamat ärrituvust, viha või sisemist rahutust.
· Inimene võib muutuda kergesti närviliseks, isegi väikeste asjade peale.
· Paljud depressioonis inimesed tunnevad, et nad ei suuda oma emotsioone kontrollida, mis viib konfliktideni lähedastega.
· Mõned depressioonis inimesed kogevad hoopis täielikku ükskõiksust, neil justkui puuduksid igasugused emotsioonid.
· See seisund võib viia suhete halvenemiseni, kuna depressioonis inimene võib tunduda eemalolev või kergesti ärrituv.
· Pidev ärrituvus ja rahutus võivad viidata ajukeemia tasakaaluhäiretele, mida saab toetada toitumise ja mineraalainete tasakaalustamisega.
8. Madal enesehinnang ja põhjendamatu süütunne
Depressioon paneb inimese kahtlema oma väärtuses ja suutlikkuses eluga toime tulla.
· Inimene võib tunda end kasutuna ja väärtusetuna, isegi kui objektiivset põhjust selleks pole.
· Põhjendamatu süütunne võib muuta inimese enesehinnangu veelgi madalamaks.
· Enda pidev süüdistamine võib viia enesehävitusliku käitumiseni.
· See võib takistada abi otsimist, kuna inimene võib arvata, et ta ei väärigi paremat elu.
· Depressioon võib moonutada reaalsust, muutes inimese mõtteviisi negatiivsemaks, kui see tegelikult on.
9. Füüsilised sümptomid, nagu lihaspinged, seedeprobleemid ja peavalu
Kuigi depressioon on eelkõige vaimse tervise häire, ei piirdu selle mõjud ainult psüühikaga – see võib avalduda ka füüsiliste sümptomitena, mida sageli ei osata depressiooniga seostada.
Paljud inimesed otsivad abi erinevate kehaliste kaebuste korral, mõistmata, et nende probleemid on tegelikult depressiooni füüsilised ilmingud.
· Lihaspinged ja krooniline valu – depressioon võib põhjustada pidevat lihaspinget ja valu, eriti kaela, õlgade ja selja piirkonnas. See on seotud stressihormooni kortisooli taseme tõusuga, mis hoiab keha pidevas võitle-või-põgene-seisundis, isegi kui ohtu ei ole.
· Seedeprobleemid – depressioon ja stress mõjutavad soolestiku mikrofloorat, mis võib põhjustada kõhukinnisust, kõhulahtisust, puhitust ja kroonilist kõhuvalu. Närvisüsteemi ja soolestiku vaheline ühendus tähendab, et depressioon võib otseselt häirida seedetrakti tööd.
· Peavalu ja migreen – depressiooniga võivad kaasneda pidevad pingepeavalud või tugevad migreenid, mis tekivad lihaspingest, vereringehäiretest ja hormonaalsest tasakaalutusest.
· Südame-veresoonkonna probleemid – depressioon võib tõsta vererõhku ja südame löögisagedust, suurendades seeläbi südamehaiguste riski. Uuringud on näidanud, et krooniline stress ja depressioon suurendavad insuldi ja südameataki riski.
· Immuunsüsteemi nõrgenemine – depressioon võib pärssida immuunsüsteemi tööd, muutes inimese vastuvõtlikumaks viirushaigustele ja põletikulistele seisunditele. Pidev kurnatus ja stress võivad pikendada ka haigestumisest taastumise aega.
10. Raskematel juhtudel enesetapumõtted või -katsed
Üks kõige tõsisemaid ja ohtlikumaid depressiooni sümptomeid on enesetapumõtted, mis võivad ilmneda järk-järgult või ootamatult.
Depressioon võib moonutada inimese reaalsustaju, pannes teda uskuma, et elu ei parane enam kunagi ja ainus väljapääs on elust loobumine.
· Enesetapumõtted võivad ilmneda varjatult – inimene võib hakata tegema sümboolseid hüvastijättusid, nagu oma asjade äraandmine või tulevikuplaanide tühistamine.
· Võib esineda huvi kadumine tuleviku vastu, kus inimene ei näe enam põhjust edasi elada ega usu, et asjad võiksid paraneda.
· Depressioon võib moonutada reaalsust, muutes inimese mõtteviisi nii, et ta ei suuda näha alternatiivseid lahendusi või võimalusi olukorra parandamiseks.
· Enesetapukatsed võivad olla impulsiivsed või hoolikalt planeeritud, mistõttu tuleks tõsiselt võtta ka kõige väiksemaid vihjeid, et keegi kaalub enda elu lõpetamist.
· Oluline on märkida, et enesetapumõtete ilmnemisel tuleb viivitamatult otsida abi – sõbralt, pereliikmelt, terapeudilt või kriisiabikeskusest. Kui tunned, et Sina või keegi Sinu lähedane on ohus, tuleb viivitamatult pöörduda arsti või kriisiabi poole.
11. Sagedased ärevushood ja sisemine pinge
Kuigi depressioon ja ärevus on eraldi seisundid, esinevad need sageli koos. Paljud depressioonis inimesed kogevad ka pidevat sisemist rahutust, ärevust ja hirmu tuleviku ees, mis võib viia isegi paanikahoogudeni.
· Ärevus võib väljenduda pideva muretsemisena, kus inimene tunneb, et midagi halba juhtub varsti, isegi kui selleks puudub konkreetne põhjus.
· Füüsilised sümptomid võivad sarnaneda paanikahoogudega, sh kiire südametöö, hingamisraskused, pearinglus ja värisemine.
· Inimene võib olla ülemäära tundlik kriitika või negatiivsete olukordade suhtes, mis suurendab veelgi tema emotsionaalset koormust.
· Ärevus võib põhjustada sundmõtteid ja liigset enesekriitikat, mis takistab inimesel depressioonist taastuda.
· Sageli esineb uneprobleeme ja närvisüsteemi ülereageerimist, mistõttu inimene tunneb end pidevalt kurnatuna ja pinges.
12. Sotsiaalne isoleerumine ja suhete halvenemine
Depressioon võib viia suhete katkemiseni ja sotsiaalsest elust kaugenemiseni, kuna inimene tunneb, et tal pole energiat ega huvi teistega suhelda. Depressioonis inimene võib tunda end koormana, mistõttu ta vabatahtlikult eemaldub oma lähedastest.
· Sõbrad ja pereliikmed võivad märgata, et inimene on muutunud kaugemaks ja endassetõmbunuks. Ta võib vältida telefonikõnesid, sõnumeid ja sotsiaalseid üritusi.
· Depressioon võib tekitada tunde, et teised inimesed ei mõista Sind, mistõttu inimene võib otsustada end täielikult isoleerida.
· Konfliktid ja suhtlemisprobleemid võivad süveneda, kuna depressioonis inimene võib olla ärritunud, tujukas või lihtsalt kurnatud.
· Romantilistes suhetes võib tekkida kaugenemine, kuna depressioonis inimene ei pruugi olla võimeline oma partneriga sügavalt suhtlema.
· Pikaajaline sotsiaalne isolatsioon võib süvendada depressiooni, muutes taastumise keerulisemaks ja pikemaks.
Kuidas depressioon tekib?
Depressiooni tekkimine on keeruline ja mitmetahuline protsess, mis sõltub mitmest tegurist, sh geneetikast, ajukeemiast, hormonaalsest tasakaalust, elukogemusest ja elustiilist.
Depressioon ei ole pelgalt üksiktegurite tulemus, vaid nende koosmõju, mis võib ajapikku süveneda ning viia kroonilise depressioonini.
Depressiooni algpõhjuste mõistmine on äärmiselt oluline, sest see aitab leida igale inimesele sobiva personaalse ravi ja toetava lähenemise, mis taastaks ajukeemia ja närvisüsteemi tasakaalu.
Järgnevalt vaatleme peamisi mehhanisme, mis võivad viia depressiooni tekkimiseni.
1. Ajukeemia ja neurotransmitterite tasakaaluhäired
Aju toimimine sõltub miljarditest närvirakkudest, mis suhtlevad omavahel keemiliste ühendite ehk neurotransmitterite kaudu. Kolm peamist neurotransmitterit, mille tasakaal mõjutab meeleolu ja emotsioone, on:
· Serotoniin – tuntud kui õnnehormoon, reguleerib meeleolu, kontrollib und ja söögiisu. Serotoniini madal tase on tugevalt seotud depressiooni ja ärevusega.
· Dopamiin – mõjutab motivatsiooni, naudingutunnet ja energiataset. Kui dopamiini tase on madal, võib inimene olla rõõmutu ja apaatne, mis on depressiooni üks põhijooni.
· Noradrenaliin – oluline stressi ja erksuse reguleerija. Selle puudus võib põhjustada väsimust, tähelepanuprobleeme ja füüsilist nõrkust, mis on levinud depressiooniga inimestel.
Kui nende neurotransmitterite tasakaal on häiritud, võib see mõjutada inimese emotsionaalset seisundit, viia motivatsiooni ja huvi kadumiseni ning põhjustada väsimust ja keskendumisraskusi.
Toitainetepuudus, stress ja hormonaalsed muutused võivad mõjutada neurotransmitterite tootmist, mistõttu on oluline jälgida õiget toitumist ja toetada ajukeemiat vajalike mineraalainetega, nagu stabiliseeritud piko-iooniline magneesium.
2. Põletikulised protsessid ja immuunsüsteemi roll depressioonis
Viimased teadusuuringud näitavad, et krooniline põletik kehas võib olla üks peamisi depressiooni põhjustajaid. Aju ja immuunsüsteem on tihedalt seotud ning põletikulised tsütokiinid (immuunsüsteemi signaalmolekulid) võivad mõjutada ajutegevust, muutes inimese meeleolu ja kognitiivset võimekust.
· Pikaajaline põletik ajus võib häirida neurotransmitterite tootmist, vähendades serotoniini ja dopamiini taset.
· Kõrge põletikutase võib mõjutada hüpotalamuse-ajuripatsi-neerupealiste (HPA) telge, suurendades stressihormoonide, nagu kortisooli taset ja tekitades kroonilist stressi.
· Põletik võib põhjustada unetust ja energia kadu, kuna immuunsüsteemi pidev aktiivsus võib kurnata keha ja vaimset heaolu.
· Soole mikrobioomil on otsene mõju depressioonile, kuna 90% serotoniinist toodetakse soolestikus. Tasakaalust väljas mikrobioom võib suurendada põletikku ja süvendada depressiooni sümptomeid.
Kroonilise põletiku põhjused võivad olla ebatervislik toitumine (suhkru- ja töödeldud toidu rohkus), krooniline stress, vähene kehaline aktiivsus ja toitainetepuudus. Magneesiumil on põletikuvastane toime, mistõttu võib selle piisav tarbimine vähendada depressiooniriski.
3. Geneetiline eelsoodumus ja perekondlikud mõjud
Kuigi depressioon ei ole ainult geneetiline haigus, mängivad geenid olulist rolli depressiooniriski suurenemisel. Uuringud on näidanud, et kui vanematel või lähisugulastel on esinenud depressiooni, on inimesel suurem tõenäosus seda ise kogeda.
· Geenid mõjutavad neurotransmitterite tootmist ja ainevahetust, mis võib suurendada inimese vastuvõtlikkust madalale serotoniini või dopamiini tasemele.
· Kui perekonnas on esinenud depressiooni, võivad vanemad alateadlikult edasi anda oma negatiivseid mõttemustreid, mis suurendavad lapse tulevast depressiooniriski.
· Geneetiline eelsoodumus tähendab, et inimene võib olla tundlikum stressi ja eluraskuste suhtes, kuid see ei tähenda, et depressioon oleks vältimatu.
· Epigeneetika ehk geenide aktiivsuse muutmine keskkonnategurite kaudu näitab, et õiged elustiilivalikud (tervislik toitumine, piisav uni, stressi vähendamine ja mineraalainete tasakaal) võivad aidata depressiooniriski vähendada.
Kuigi geneetiline eelsoodumus võib suurendada depressiooniriski, saab seda tasakaalustada teadliku enesehoolduse ja tervisliku eluviisiga.
4. Hüpotalamuse-ajuripatsi-neerupealiste (HPA) telje düsfunktsioon ja stressihormoonid
HPA-telg on keha peamine stressiregulatsioonisüsteem, mis juhib kortisooli tootmist neerupealistes. Pikaajaline stress võib aga süsteemi üle koormata või ära kurnata, põhjustades hormonaalse tasakaalu häireid ja süvendades depressiooni.
· Pidev stress võib viia kortisooli kroonilise ületootmiseni, mis kahjustab hipokampust – ajupiirkonda, mis vastutab mälu ja emotsioonide töötlemise eest.
· HPA-telje häired võivad põhjustada väsimust, ärevust ja depressiooni, kuna närvisüsteem ei suuda enam stressiga normaalselt toime tulla.
· Kilpnäärme ja neerupealiste kurnatus võib alandada energiataset ja halvendada meeleolu, süvendades depressiooni sümptomeid.
· Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium aitab tasakaalustada HPA-telge, vähendades kortisooli taset ja toetades närvisüsteemi.
5. Elukogemused ja traumad kui depressiooni riskitegurid
Elukogemustel on depressiooni tekkes suur roll, kuna psühholoogilised traumad, stressirohked sündmused ja lapsepõlves kogetud ebaturvalisus võivad mõjutada aju ja närvisüsteemi arengut.
· Lapsepõlves kogetud trauma või väärkohtlemine võib mõjutada aju arengut, muutes inimese täiskasvanuna tundlikumaks stressi ja negatiivsete emotsioonide suhtes.
· Lähedase kaotus, lahutus või suur elumuutus võivad vallandada depressiooni, kuna inimene ei suuda toime tulla emotsionaalse valuga.
· Pikaajaline tööstress ja läbipõlemine võivad põhjustada füüsilist ja vaimset kurnatust, suurendades depressiooniriski.
· Toetavate suhete puudumine võib süvendada üksildust ja depressiooni, kuna sotsiaalne tugi on vaimse tervise jaoks ülioluline.
6. Hormonaalsed muutused ja nende mõju depressioonile
Hormonaalsed tasakaaluhäired võivad olla depressiooni üks peamisi põhjustajaid, eriti naistel, kuna hormoonid mõjutavad otseselt ajukeemiat ja neurotransmitterite tootmist.
· Menstruatsioonitsükkel ja premenstruaalne sündroom (PMS) – hormonaalsed kõikumised enne menstruatsiooni võivad põhjustada meeleolumuutusi, ärevust ja depressiivseid episoode.
· Rasedus ja sünnitusjärgne periood – pärast sünnitust toimub kehas järsk hormonaalne muutus, mis võib põhjustada sünnitusjärgset depressiooni.
· Menopaus – menopausi ajal langeb östrogeeni ja progesterooni tase, mis võib mõjutada serotoniini tootmist ja põhjustada suurenenud ärevust, depressiooni ja unehäireid.
· Kilpnäärmehormoonid – kilpnäärme alatalitlus (hüpotüreoidism) on tugevalt seotud depressiooniga, sest kilpnäärmehormoonid mõjutavad aju ainevahetust ja energiataset.
· Neerupealiste kurnatus – pikaajaline stress võib põhjustada kortisooli ja adrenaliini tootmise häireid, mis võivad viia kroonilise väsimuse, ärevuse ja depressioonini.
Tasakaalustatud toitumine ja stabiliseeritud piko-iooniline magneesium võivad aidata hormonaalse taseme reguleerimisel, kuna magneesium on seotud nii kilpnäärme, neerupealiste kui ka suguhormoonide tootmisega.
7. Unepuudus ja unekvaliteedi langus
Uni mängib kriitilist rolli aju ja närvisüsteemi tervises ning selle puudumine on üks põhilisi depressiooni riskitegureid.
· Melatoniini ja serotoniini vaheline seos – depressiooniga inimestel esineb sageli melatoniini tootmise häireid, põhjustades raskusi uinumisel või liiga vara ärkamist. Melatoniini eelkäija on serotoniin, mistõttu madal serotoniini tase võib põhjustada uneprobleeme ja depressiooni süvenemist.
· Krooniline unetus võib suurendada ärevust ja depressiooni, sest aju ei saa taastuda ega puhata.
· REM-une häired – depressiooniga inimestel võib esineda katkestatud REM-uni, mis mõjutab mälu, emotsioonide töötlemist ja ajukeemiat.
· Unepuudus süvendab põletikku kehas, mis omakorda suurendab depressiooniriski.
· Kvaliteetne ja sügav uni aitab reguleerida stressihormoone ja närvisüsteemi, mistõttu on väga oluline hoida regulaarset unerütmi ja vältida sinise valguse kasutamist enne magamaminekut.
8. Soolestiku mikrobioomi roll depressioonis
Viimaste aastate teadusuuringud on kinnitanud, et soolestiku tervis ja ajukeemia on tihedalt seotud. 90% serotoniinist toodetakse tegelikult soolestikus, mistõttu ebatervislik toitumine ja soolestiku mikrobioomi tasakaalutus võivad mängida olulist rolli depressiooni tekkes.
· Düsbioos ehk soolebakterite tasakaaluhäire – kui kahjulikud bakterid saavad soolestikus ülekaalu, võib see vähendada serotoniini tootmist ja süvendada põletikku, mis on üheks depressiooni riskiteguriks.
· Lekkiva soole sündroom – kui soole limaskest on kahjustatud, võivad toksiinid sattuda vereringesse ja tekitada aju põletikku, mis omakorda mõjutab meeleolu ja kognitiivseid funktsioone.
· Prebiootikumide ja probiootikumide tähtsus – toidud, mis toetavad häid bakterid (nt hapendatud toidud, kiudainerikkad köögiviljad, probiootikumid), võivad parandada soolestiku tervist ja aidata depressiooni sümptomeid leevendada.
· Töödeldud toit ja liigsed suhkrud – suhkru- ja töödeldud toidu rohkus suurendab põletikku ja hävitab kasulikke soolebaktereid, mis võib süvendada depressiooni.
Soolestiku tervise parandamine võib aidata vähendada ärevust ja depressiooni, sest terve mikrobioom toodab rohkem serotoniini ja dopamiini.
9. Füüsilise aktiivsuse puudumine
Kehaline aktiivsus on üks lihtsamaid ja loomulikumaid viise depressiooni ennetamiseks ja raviks, kuna see mõjutab otseselt aju keemilist tasakaalu ja hormoone.
· Liikumine suurendab endorfiinide ja dopamiini tootmist, tõstes meeleolu ja vähendades ärevust.
· Aeroobne treening, nagu kõndimine, jooksmine ja tantsimine, aitab reguleerida stressihormoone, mis võivad olla depressiooni üheks põhjustajaks.
· Kehaline aktiivsus parandab vereringet ajus, aidates kaasa paremale hapniku ja toitainete transpordile, mis toetab mälu, keskendumisvõimet ja emotsionaalset tasakaalu.
· Regulaarne liikumine võib parandada unekvaliteeti, mis omakorda aitab depressiooni sümptomeid leevendada.
· Värskes õhus liikumine (päikesevalgus, loodus) suurendab D-vitamiini tootmist, mis on otseselt seotud depressiooni ennetamisega.
Juba kerge igapäevane liikumine võib aidata depressiooni sümptomeid leevendada, mistõttu on soovitatav alustada väikestest sammudest, näiteks 10–15-minutilistest jalutuskäikudest päevas.
10. Sotsiaalse toe puudumine ja üksildus
Inimene on loomult sotsiaalne olend, mistõttu üksildus ja sotsiaalne eraldatus võivad suurendada depressiooniriski. Lähedased suhted ja pere või sõprade tugi võivad olla depressioonist taastumisel üliolulise tähtsusega.
· Üksildus suurendab stressihormooni kortisooli taset, mis võib süvendada depressiooni.
· Inimesed, kellel puudub sotsiaalne tugi, on rohkem ohustatud depressioonist ja ärevusest, kuna neil pole kedagi, kellega oma muresid jagada.
· Sotsiaalsed suhted aitavad suurendada oksütotsiini taset, mis aitab vähendada stressi ja parandada emotsionaalset heaolu.
· Lähedaste inimestega ajaveetmine võib aidata vähendada negatiivseid mõttemustreid, sest teiste inimeste tugi ja mõistmine annavad lootust.
· Depressioonis inimene võib end isoleerida, kuid üksildus võib omakorda depressiooni süvendada – see muutub nõiaringiks.
Depressiooni ennetamiseks ja raviks on oluline hoida sidet lähedastega, otsida tuge ning suhelda inimestega, kes mõjuvad meile positiivselt.
Erinevad depressioonivormid
Depressioon ei ole ühetaoline haigus – see avaldub inimesiti erineval viisil ning võib varieeruda kergest ja pikaajalisest meeleolulangusest kuni sügava ja eluohtliku seisundini. Sõltuvalt sümptomite kestusest, intensiivsusest ja esinemise mustrist eristatakse mitut depressiooni alaliiki.
Oluline on mõista, et iga depressioonitüüp vajab spetsiifilist lähenemist ja ravi, kuna nende tekkepõhjused ja mehhanismid võivad erineda. Järgnevalt toome välja peamised depressioonivormid, nende tunnused ja eripärad.
1. Raske depressioon
Raske depressioon, tuntud ka kui kliiniline depressioon, on üks raskemaid ja enim diagnoositud depressioonivorme. Seda iseloomustab pidev ja sügav meeleolulangus, mis kestab vähemalt kaks nädalat ning mõjutab inimese igapäevast elu olulisel määral.
· Inimene kaotab huvi igapäevaelu vastu ja isegi tegevuste suhtes, mis varem pakkusid rõõmu.
· Meeleolu on pidevalt madal ning inimene võib kogeda tugevat lootusetust, süütunnet ja väärtusetusetunnet.
· Esinevad unehäired – kas unetus või liigne unisus.
· Söögiisu võib olla häiritud, põhjustades kas kaalutõusu või -langust.
· Väsimus ja energiapuudus muudavad igapäevaelu ja tööülesannete täitmise raskeks.
· Mõtted võivad muutuda äärmuslikult negatiivseks ning võib esineda enesetapumõtteid või -katseid.
Raske depressioon võib tekkida järsku või kujuneda aja jooksul. See võib kesta kuid või aastaid ning ilma ravita võib seisund süveneda.
2. Düstüümia (püsiv depressiivne häire)
Düstüümia on pikaajaline, kuid kergem depressioonivorm, mida iseloomustab madal meeleolu vähemalt kahe aasta jooksul. Sümptomid ei ole nii tõsised kui raske depressiooni korral.
· Inimene tunneb end pidevalt väsinuna, kurnatuna ja pessimistlikuna, kuid suudab siiski oma igapäevaelu toimingud enamasti ära teha.
· Meeleolu on krooniliselt madal, kuid mitte nii sügav, et inimene oleks täielikult töövõimetu.
· Motivatsiooni ja elurõõmu puudumine on pikaajaline, isegi kui inimene suudab igapäevatoimetustega jätkata.
· Sotsiaalne taandumine on sagedane, kuna inimesel napib energiat ja tal puudub soov suhelda.
· Kehv enesehinnang ja süütunne võivad olla pidevad kaaslased isegi ilma nähtava põhjuseta.
Düstüümia võib tunduda tavapärase olekuna, sest inimene on harjunud elama madala energiataseme ja negatiivse mõttemustriga. See aga mõjutab üldist elukvaliteeti ja suurendab haavatavust stressi ja ärevuse suhtes.
3. Bipolaarne häire
Bipolaarne häire on meeleoluhäire, mida iseloomustavad depressiivsed ja maniakaalsed episoodid.
· Depressiivsed episoodid sarnanevad raske depressiooniga, kus inimene kogeb madalat meeleolu, huvi- ja energiapuudust.
· Maniakaalsed episoodid on vastandlikud depressiivsetele episoodidele – inimene tunneb end äärmiselt energilise, ülemeeliku või isegi rahutuna, tehes impulsiivseid ja riskeerivaid otsuseid.
· Bipolaarse häire korral võib inimene kogeda äärmuslikke meeleolukõikumisi, mis mõjutavad tööd, suhteid ja üldist elukvaliteeti.
· Maniakaalsetes faasides võib inimene magada väga vähe, rääkida kiiresti ning tunda eufooriat, samas kui depressiivsetes episoodides võib tal olla raske isegi voodist tõusta.
· Bipolaarset häiret esineb mitmes variandis (nt bipolaarne I ja bipolaarne II), mille puhul meeleolukõikumiste intensiivsus varieerub.
Bipolaarne häire nõuab sageli kombineeritud ravi, sh ravimite ja psühhoteraapia kasutamist, et stabiliseerida meeleolu ja aidata inimesel oma seisundiga toime tulla.
4. Sünnitusjärgne depressioon
Sünnitusjärgne depressioon tekib naistel pärast sünnitust ning on tingitud hormonaalsetest muutustest, väsimusest ja elustiili järsust muutusest, mis kaasneb emaks saamisega.
· Värskel emal võib tekkida tugev kurbus, ärevus ja nutuhood, isegi kui lapsega on kõik korras.
· Sageli kaasnevad süütunne ja hirm, et ei olda piisavalt hea ema, mis omakorda suurendab stressi.
· Ema võib tunda end kurnatu ja ülekoormatuna, eriti kui tal puudub piisav sotsiaalne tugi.
· Ärrituvus ja tujumuutused võivad mõjutada suhet partneri ja teiste pereliikmetega.
· Kui sünnitusjärgne depressioon jääb ravimata, võib see süveneda ja kahjustada ema ja lapse vahelist kiindumussuhet, mis omakorda võib mõjutada lapse arengut ja emotsionaalset heaolu.
Sünnitusjärgne depressioon vajab kiiret tähelepanu ja tuge, kuna hormonaalsed muutused ja unepuudus võivad süvendada depressiooni sümptomeid.
5. Hooajaline depressioon
Hooajaline depressioon ehk sügismasendus on depressioonivorm, mis avaldub tavaliselt sügisel ja talvel, kui päevavalgus väheneb.
· Vähene päevavalgus mõjutab melatoniini ja serotoniini tootmist, mis võib põhjustada meeleolu ja energiataseme langust.
· Inimene võib tunda end unisena ja loiuna kogu päeva vältel, isegi kui ta magab piisavalt.
· Esineb suurenenud söögiisu, eriti tugev isu süsivesikute järele, mis võib viia kehakaalu tõusuni.
· Meeleolu paraneb kevadel ja suvel, kui päevad muutuvad pikemaks ja päikesevalgust on rohkem.
· Sügismasendus on eriti levinud põhjapoolsetel laiuskraadidel, kus talvine päevavalgusperiood on lühike.
Hooajalist depressiooni saab leevendada valgusteraapia, D-vitamiini tarbimise ja regulaarse liikumisega, et tasakaalustada serotoniini ja dopamiini tootmist.
Muud depressioonivormid
Lisaks raskele depressioonile, düstüümiale, bipolaarsele häirele, sünnitusjärgsele depressioonile ja hooajalisele meeleoluhäirele on olemas ka haruldasemaid ja spetsiifilisemaid depressioonitüüpe, mis võivad esineda teatud biokeemiliste, psühholoogiliste või sotsiaalsete tegurite mõjul. Need depressioonivormid võivad olla keerulisemad ning vajada täpsemat diagnoosi ja kohandatud raviviisi.
Alljärgnevalt käsitleme psühhootilist depressiooni, ebatüüpilist depressiooni ja psühhoaktiivsetest ainetest põhjustatud depressiooni, mis võivad esineda kas iseseisvalt või mõne teise vaimse tervisehäire osana.
1. Psühhootiline depressioon
Psühhootiline depressioon on raske depressioonivorm, millega kaasnevad hallutsinatsioonid, paranoilised mõtted või meelepetted. See tähendab, et depressiooniga inimese mõtlemine võib muutuda reaalsusest eraldatuks, põhjustades irratsionaalseid uskumusi või tajuhäireid.
Tüüpilised sümptomid:
· Hallutsinatsioonid – inimene võib kuulda hääli, mis teda kritiseerivad või annavad käske. Harvem võib esineda ka visuaalseid hallutsinatsioone, kus inimene näeb asju, mida tegelikult ei ole.
· Meelepetted (delusioonid) – depressiooniga kaasnevad vääruskumused, mis võivad olla paranoilised või sügavalt pessimistlikud. Näiteks võib inimene uskuda, et ta on süüdi maailmakatastroofis või et teised inimesed vandenõuliselt kahjustavad teda.
· Raske väärtusetusetunne ja süütunne – psühhootilise depressiooni korral võib inimene olla kindel, et ta on täiesti väärtusetu, läbi kukkunud või lausa patune.
· Sügav letargia ja reageerimisvõime kadumine – inimene võib muutuda täiesti passiivseks, ei suuda igapäevatoiminguid teha ning võib vajada isegi haiglaravi.
· Paranoia ja ärevus – inimene võib uskuda, et teised soovivad talle halba, mistõttu ta isoleerib end täielikult ja võib muutuda kahtlustavaks või agressiivseks.
Psühhootiline depressioon vajab kiiret ja intensiivset ravi, kuna hallutsinatsioonid ja paranoilised mõtted võivad muuta inimese käitumise ettearvamatuks ja isegi eluohtlikuks. Ravi hõlmab antidepressante ja antipsühhootilisi ravimeid ning psühhoteraapiat, et aidata inimesel stabiliseerida oma mõttemustreid ja reaalsustaju.
2. Ebatüüpiline depressioon
Ebatüüpiline depressioon on depressioonivorm, mille sümptomid erinevad tavapärasest kliinilisest depressioonist. Seda iseloomustab ajutine meeleolu paranemine positiivsete sündmuste korral, kuid üldiselt esineb siiski sügav väsimus, liigne unisus ja emotsionaalne tundlikkus.
Tüüpilised sümptomid:
· Hetkeline meeleolu paranemine – erinevalt raskest depressioonist, kus meeleolu jääb stabiilselt madalaks, võivad ebatüüpilise depressiooniga inimesed ajutiselt end paremini tunda, kui juhtub midagi meeldivat. Kuid see paranemine on ajutine ja pealiskaudne.
· Liigne unisus ja kurnatus – ebatüüpilise depressiooniga inimesed magavad sageli 10–14 tundi päevas, kuid ärkavad endiselt väsinu ja loiuna.
· Suurenenud söögiisu ja kaalutõus – erinevalt klassikalisest depressioonist, kus söögiisu sageli väheneb, tunnevad ebatüüpilise depressiooniga inimesed suurenenud vajadust süüa, eriti himutavad süsivesikuterikkad toidud.
· Ülitundlikkus kriitika ja tagasilöökide suhtes – ebatüüpilise depressiooniga inimesed võivad tundlikult reageerida tagasilükkamisele või kriitikale, mis võib põhjustada väikestest asjadest tingitud tugevaid emotsionaalseid reaktsioone.
· Raskustunne kehas – inimene võib kogeda tundeid, nagu tema käed ja jalad oleksid rasked ning liikumine suurt pingutust nõudev.
Ebatüüpilist depressiooni võib olla eriti keeruline diagnoosida, kuna inimene võib tunduda teatud hetkedel täiesti normaalsena, kuid tegelikult kannatab ta sügava depressiooni ja madala energiataseme all. Ravi hõlmab antidepressante, elustiili muutust ja toitumise korrigeerimist, et stabiliseerida ajukeemiat ja parandada energiataset.
3. Psühhoaktiivsete ainete (ravimid, alkohol, narkootikumid) tarvitamisest põhjustatud depressioon
Mõned ravimid ja sõltuvusained võivad põhjustada depressioonisarnaseid sümptomeid, kuna need mõjutavad ajukeemiat ja neurotransmitterite tasakaalu. Psühhoaktiivsetest ainetest põhjustatud depressiooni võib esineda nii ravimite pikaajalisel kasutamisel kui ka pärast nende ärajätmist.
Tüüpilised põhjused ja sümptomid:
· Alkohol ja narkootikumid – regulaarne alkoholitarbimine või narkootikumide, nagu kokaiini, kanepi või opioidide kasutamine võib põhjustada ajukeemia tasakaaluhäireid, süvendada depressiooni ja suurendada enesetapuriski.
· Antihüpertensiivsed ravimid – mõned südamerohud ja vererõhku alandavad ravimid võivad mõjutada serotoniini ja dopamiini tootmist, põhjustades meeleolu langust ja energia puudumist.
· Hormonaalsed ravimid ja rasestumisvastased tabletid – hormonaalsed muutused võivad mõjutada emotsionaalset tasakaalu ja süvendada depressiooni, eriti naistel.
· Unerohud ja rahustid (bensodiasepiinid) – pikaajaline bensodiasepiinide (nt diasepaam, alprazolaam) kasutamine võib viia sõltuvuseni ja depressiooni süvenemiseni, eriti ravimi ärajätmise perioodil.
· Kortikosteroidid – need ravimid võivad mõjutada kortisooli taset ja tekitada ärevust või depressiivseid episoode.
Psühhoaktiivsetest ainetest põhjustatud depressiooni ravi hõlmab võimalusel probleemi põhjustanud aine eemaldamist või asendamist alternatiivse raviga, samuti toitumise ja eluviisi korrigeerimist, et taastada aju keemiline tasakaal.
Milliseid inimrühmi ohustab depressioonirisk ja miks?
Depressioon võib mõjutada kõiki inimesi, sõltumata vanusest, soost või elustiilist. Kuid teatud inimrühmad on depressioonialtimad, kuna neil on suurem bioloogiliste, psühholoogiliste või sotsiaalsete riskitegurite koormus.
Tavaliselt tekib depressioon siis, kui geneetiline eelsoodumus, hormonaalsed muutused, stress, traumaatilised kogemused ja füüsiline tervis korraga mõjutavad aju keemilist tasakaalu. Mõne rühma puhul on depressioon tõenäolisem, sest nende eluviis või füüsilised tegurid soodustavad depressiivsete sümptomite teket.
Allpool vaatleme, millised inimrühmad on suuremas depressiooniriskis ja miks.
1. Naised
Statistiliselt esineb depressiooni naistel kaks korda sagedamini kui meestel. Selle põhjuseks on hormonaalsed muutused, sotsiaalsed ootused ja suurem emotsionaalne tundlikkus, mis muudavad naised vastuvõtlikumaks depressiivsetele episoodidele.
Miks naised on suuremas ohus?
· Hormonaalsed kõikumised – menstruaaltsükli, raseduse, sünnitusjärgse perioodi ja menopausi ajal muutuvad naiste östrogeeni ja progesterooni tasemed, mis võivad mõjutada serotoniini ja dopamiini tootmist, tekitades meeleolukõikumisi ja depressiooni sümptomeid.
· Sünnitusjärgne depressioon – paljud naised kogevad pärast sünnitust tugevaid hormonaalseid muutusi ja unehäireid, mis võivad põhjustada depressiooni ja ärevust.
· Sotsiaalsed ootused ja surve – naistelt oodatakse sageli, et nad täidaksid mitut rolli – töö, kodu ja emadus, mis võib viia läbipõlemise ja emotsionaalse kurnatuseni.
· Väärkohtlemine ja trauma – naised on sagedamini seksuaalse ja koduvägivalla ohvrid, mis võib suurendada depressiooniriski.
· PMS (premenstruaalne sündroom) ja PMDD (premenstruaalne düsfooriline häire) – teatud naistel põhjustavad menstruaaltsükli eelsed hormonaalsed muutused tõsiseid depressioonisümptomeid, ärrituvust ja ärevust.
2. Noorukid
Teismelised ja noored täiskasvanud on eriti depressioonialtid, kuna nende aju ja hormonaalsüsteem on veel arenemisjärgus ning nad puutuvad kokku tugeva sotsiaalse ja akadeemilise survega.
Miks noorukitel on suurem depressioonirisk?
· Hormonaalsed muutused puberteedieas – noorukieas toimuvad hormonaalsed muutused mõjutavad aju neurotransmitterite tasakaalu, mis võib soodustada depressiooni ja ärevust.
· Sotsiaalne surve ja enesehinnang – noored kogevad sageli ebakindlust oma välimuse, populaarsuse ja sotsiaalsete oskuste suhtes, mis võib viia madala enesehinnangu ja depressioonini.
· Sotsiaalmeedia ja võrdlus teistega – pidev kokkupuude sotsiaalmeediaga võib suurendada enesehinnanguprobleeme ja põhjustada ärevust ning depressiooni.
· Eksamistress ja tulevikumured – haridussurve, eksamid ja tulevikumured võivad põhjustada vaimset kurnatust ja enesehinnanguprobleeme.
· Üksildus ja eraldatus – kui noor tunneb, et tal pole piisavalt tuge sõpradelt või perelt, võib see suurendada üksildustunnet ja depressiooni sümptomeid.
· Kiusamine – koolikius (nii füüsiline kui ka küberkius) on üks olulisemaid depressiooni ja enesetapumõtete riskitegureid noorukitel.
3. Eakad inimesed
Depressioon on vanemaealistel sageli alahinnatud probleem, kuna nende meeleolumuutusi peetakse ekslikult normaalseks vananemisprotsessi osaks. Kuid tegelikult võib depressioon eakatel olla raske ja pikaajaline seisund, mida sageli ei ravita piisavalt.
Miks eakad inimesed on depressiooniriskis?
· Üksindus ja sotsiaalne isoleeritus – paljud vanemad inimesed elavad üksi või on kaotanud oma lähedasi, mistõttu nad võivad tunda end üksildase ja eraldatuna.
· Terviseprobleemid ja krooniline valu – kroonilised haigused, nagu artriit, diabeet, südamehaigused ja neurodegeneratiivsed häired, võivad tekitada pidevat valu ja liikumispiiranguid, mis suurendavad depressiooniriski.
· Lähedaste kaotus – elukaaslase või sõprade surm võib põhjustada sügavat kurbust ja leina, mis võib süveneda kliiniliseks depressiooniks.
· Kognitiivse võimekuse langus ja dementsus – dementsuse ja Alzheimeri tõve varajaste sümptomitega võivad kaasneda meeleolulangus ja depressioon.
· Elumuutused ja pensionile jäämine – karjääri lõpp võib jätta inimesse tühjuse tunde ja vähendada eneseväärikust, eriti kui töö oli oluline osa tema identiteedist.
4. Stressirohket tööd tegevad inimesed
Tänapäeva kiire elutempo ja kõrged karjääriootused võivad põhjustada tööstressi ja viia läbipõlemiseni, mis on üks peamisi depressiooni riskitegureid.
Miks tööstress põhjustab depressiooni?
· Pidev vaimne koormus ja suur vastutus – intensiivne töötempo ja kõrged ootused võivad kahandada vaimset vastupidavust ja põhjustada emotsionaalset läbipõlemist.
· Ebapiisav puhkus ja unehäired – töö- ja eraelu tasakaalu puudumine ning vähene uni võivad häirida neurotransmitterite tootmist ja viia meeleolulanguseni.
· Tunnustuse ja tasakaalu puudumine – kui inimene tunneb, et tema tööd ei väärtustata või ta panustab rohkem, kui vastu saab, suureneb läbipõlemise risk.
· Konfliktid töökeskkonnas – halb töökliima, juhtimisprobleemid või kolleegidevahelised pinged võivad suurendada stressi ja vaimset kurnatust.
· Istuv eluviis ja vähene füüsiline aktiivsus – pikaajaline istumine ja liikumisvaegus võivad langetada endorfiinide ja serotoniini taset, süvendades depressiooni sümptomeid.
5. Krooniliste haigustega inimesed
Kroonilised haigused ja füüsilised terviseprobleemid on üks suurimaid depressiooni riskitegureid, kuna need mõjutavad nii inimese füüsilist kui ka vaimset heaolu.
Miks krooniliste haigustega inimesed on depressioonialtid?
· Pidev valu ja ebamugavustunne – kroonilised haigused, nagu fibromüalgia, artriit ja närvikahjustused, põhjustavad pidevat valu, mis võib mõjutada meeleolu ja energiataset.
· Füüsilised piirangud ja sõltuvus teistest – kui inimene kaotab võime iseseisvalt tegutseda, võib see vähendada eneseväärikust ja suurendada depressiooniriski.
· Ravimite kõrvaltoimed – teatud ravimid võivad mõjutada ajukeemiat ja põhjustada depressiooni sümptomeid.
· Elukvaliteedi langus ja lootusetuse tunne – pikaajalised haigused võivad tekitada tunde, et täisväärtuslik elu ei ole enam võimalik, mis võib viia lootusetuse ja depressioonini.
6. Lapsepõlvetraumaga inimesed
Varases lapsepõlves kogetud traumad ja stressirohked sündmused võivad suurendada depressiooni ja ärevushäirete riski täiskasvanueas.
Miks lapsepõlvetrauma suurendab depressiooniriski?
· Lapsepõlves kogetud emotsionaalne, füüsiline või seksuaalne väärkohtlemine võib põhjustada püsivaid muutusi ajukeemias, suurendades haavatavust depressiooni suhtes.
· Lähedaste hoolitsusest ilmajäämine või armastuse puudumine kodus võib takistada turvalise kiindumussuhte tekkimist, mõjutades inimese enesehinnangut ja suhete loomise oskusi tulevikus.
· Vägivaldses või kaootilises keskkonnas kasvamine võib pideva stressi ja hirmu tõttu viia aju kõrgendatud valveloleku seisundisse, suurendades täiskasvanueas kroonilise ärevuse ja depressiooni riski.
· Lapsepõlves kogetud lein või perekondlikud probleemid võivad häirida emotsionaalset arengut, suurendades hilisemate depressiivsete episoodide tekkeriski.
· Epigeneetilised muutused – teadusuuringud on näidanud, et lapsepõlvetraumad võivad põhjustada muutusi geenide ekspressioonis, mis võivad püsivalt suurendada depressiooniriski täiskasvanueas.
10. Traumajärgse stressihäire (PTSD) all kannatavad inimesed
Posttraumaatiline stressihäire võib põhjustada tugevat depressiooni, kuna trauma mõjutab aju võimet töödelda emotsioone ja hoida meeleolu tasakaalus.
Miks PTSD-ga inimesed on depressiooniriskis?
· Traumaatilised mälestused võivad esile kutsuda depressiivseid episoode, kuna aju ei suuda minevikusündmusi õigesti töödelda.
· Vältimiskäitumine ja eraldatus – PTSD-ga inimesed võivad vältida sotsiaalseid olukordi ja muutuda isoleerituks, mis süvendab depressiooni.
· Pidev valveloleku seisund – PTSD-ga inimesed on sageli kroonilises ärevusseisundis, mis võib viia kurnatuse ja meeleolulanguseni.
· Negatiivsed mõttemustrid ja süütunne – trauma võib panna inimese tundma, et ta on kuidagi süüdi või et ta ei vääri paremat elu, mis võib viia pikaajalise depressioonini.
Magneesiumipuudus ja depressioon
Magneesium on üks olulisemaid mineraalaineid, mis osaleb kehas üle 300 biokeemilises protsessis, sh närvisüsteemi, lihaste ja aju normaalses toimimises. Viimased teadusuuringud on näidanud, et magneesiumipuudus võib olla seotud depressiooni ja ärevuse tekkega, kuna see mineraalaine mõjutab otseselt ajukeemiat ja neurotransmitterite tasakaalu.
Tänapäeva toitumisharjumused, stress, intensiivne töötempo ja keskkonnategurid võivad vähendada keha magneesiumivarusid, mis omakorda võib suurendada depressiooni ja ärevuse riski. Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium on bioaktiivne ja kergesti omastatav magneesiumivorm, mis aitab tasakaalustada närvisüsteemi ja toetada aju funktsioone.
Kuidas magneesium mõjutab depressiooni ja meeleolu?
Magneesium on oluline tegur aju tervise ja närvisüsteemi toimimise jaoks, kuna see osaleb neurotransmitterite tootmises, stressihormoonide reguleerimises ja unekvaliteedi parandamises.
1. Magneesium reguleerib närvisüsteemi tööd
Närvisüsteemi tasakaal on depressiooni ja ärevuse ennetamises kriitilise tähtsusega. Magneesium aitab rahustada närvisüsteemi ja stabiliseerida meeleolu, vähendades ülemäärast erutuvust ja pingeid ajus.
· Magneesium on seotud neurotransmitterite tasakaalu hoidmisega, eriti GABA (gamma-aminovõihape) ja glutamaadi reguleerimise kaudu.
· Kui kehas on liiga palju glutamaati (erutav neurotransmitter) ja liiga vähe GABA-t (rahustav neurotransmitter), võib inimene kogeda ärevust, pinget ja meeleolulangust. Magneesium aitab vähendada glutamaadi üleküllust, mis võib olla seotud depressiooni ja närvisüsteemi kurnatusega.
· Magneesiumipuudus võib viia närvisüsteemi ülierutuvuseni, mille tagajärjeks on rahutus, närvilisus ja meeleolu kõikumised.
· Pikaajaline magneesiumipuudus võib viia kroonilise stressi ja neuroloogiliste probleemideni, süvendades depressiooni sümptomeid.
2. Magneesium vähendab stressihormoonide taset
Krooniline stress ja depressioon on tihedalt seotud kortisooli (stressihormooni) taseme tõusuga. Kui kehas on liiga palju kortisooli, mõjutab see serotoniini ja dopamiini tootmist, mis võib viia depressiooni süvenemiseni.
· Magneesium aitab vähendada kortisooli tootmist neerupealistes, mis on oluline stressi leevendamiseks ja närvisüsteemi rahustamiseks.
· Stressirohketes olukordades kulutab keha magneesiumivarusid kiiremini, mistõttu kroonilise stressi all kannatavatel inimestel on magneesiumipuuduse oht ja seeläbi ka depressioonirisk suurem.
· Kui magneesiumi tase on madal, võib närvisüsteem muutuda ülitundlikuks stressoritele, mis suurendab ärevust ja depressiivseid episoode.
· Magneesium toetab parasümpaatilist närvisüsteemi (puhka ja taastu süsteemi), mis aitab kehal lõõgastuda ja stressist taastuda.
Kui kortisooli tase on krooniliselt kõrge, võib see põhjustada väsimust, unetust, ärrituvust ja depressiooni, kuid stabiliseeritud piko-ioonilise magneesiumi regulaarne tarbimine võib aidata kortisooli taset tasakaalustada ja vähendada stressi mõju ajule.
3. Magneesium parandab unekvaliteeti
Depressiooniga inimestel esineb sageli unehäireid, näiteks unetust, rahutut und ja öiseid ärkamisi. Magneesium mängib olulist rolli melatoniini (unehormooni) tootmises ja närvisüsteemi lõõgastamises, aidates tagada sügavama ja kvaliteetsema une.
· Magneesium aitab tõsta GABA taset, mis on aju rahustav neurotransmitter, ja aitab inimesel kiiremini uinuda ning vältida öiseid ärkamisi.
· Magneesium reguleerib melatoniini tootmist, mis on une-ärkveloleku tsükli jaoks hädavajalik.
· Magneesiumipuudus võib põhjustada lihaspingeid ja rahutuid jalgu, mis võivad segada sügavat ja taastavat und.
· Piisav uni on hädavajalik ajufunktsioonide ja vaimse tervise jaoks, sest unepuudus võib süvendada depressiooni ja ärevust.
Magneesiumi tarvitamine enne magamaminekut võib parandada unekvaliteeti ja leevendada depressiooni sümptomeid.
4. Magneesium toetab serotoniini tootmist
Serotoniin, tuntud kui õnnehormoon, mängib võtmerolli meeleolu, une, söögiisu ja emotsionaalse tasakaalu reguleerimisel. Magneesium on vajalik serotoniini tootmiseks ajus, mistõttu selle puudus võib kaasa tuua meeleolulanguse ja depressiooni süvenemise.
· Serotoniini madal tase on otseselt seotud depressiooni ja ärevushäiretega, kuna see neurotransmitter aitab reguleerida emotsioone ja tekitada heaolutunnet.
· Magneesium on kofaktor ensüümidele, mis osalevad serotoniini sünteesis, mistõttu selle madal tase võib takistada serotoniini tootmist ajus.
· Magneesiumi ja serotoniini seos võib selgitada, miks magneesiumirikkad toidud ja toidulisandid aitavad parandada meeleolu ja leevendada depressiooni sümptomeid.
· SSRI-tüüpi antidepressandid (selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid) aitavad tõsta serotoniini taset ajus, kuid uuringud on näidanud, et magneesium võib serotoniini tootmist loomulikul teel toetada ilma ravimite kõrvalmõjudeta.
Magneesiumipuudus võib seega muuta aju serotoniinitootmise vähem efektiivseks, süvendades meeleolulangust, ärevust ja uneprobleeme.
Millised RnA ReSet toidulisandid aitavad ja miks?
Depressiooni ja ärevuse leevendamisel on oluline toetada keha toitainetega, mis aitavad tasakaalustada neurotransmitterite tootmist, reguleerida närvisüsteemi ja vähendada stressihormoonide taset. RnA ReSet toidulisandid on loodud eesmärgil pakkuda kehale vajalikke mineraalaineid ja vitamiine optimaalses omastatavas vormis, toetades aju, närvisüsteemi ja üldist heaolu.
Allpool kirjeldame, millised RnA ReSet toidulisandid aitavad depressiooni ja ärevuse korral ning kuidas nad toimivad.
1. ReMag (stabiliseeritud piko-iooniline magneesium)
Magneesium on üks kõige olulisemaid mineraalaineid, mis mõjutab ajukeemiat ja neurotransmitterite tasakaalu ning rahustab närvisüsteemi. ReMag on stabiliseeritud piko-iooniline magneesium, mis on kergesti imenduv ja mõjub kiiresti, pakkudes närvisüsteemile vahetut tuge.
Kuidas ReMag aitab depressiooni ja ärevuse korral?
✔ Rahustab närvisüsteemi – ReMag aitab stabiliseerida ajus GABA taset, mis rahustab meelt ja vähendab ärevust.
✔ Langetab kortisooli taset, mis on sageli depressiooni ja kroonilise stressi korral kõrgenenud, tasakaalustades stressihormoone.
✔ Toetab serotoniini ja dopamiini tootmist – magneesium osaleb neurotransmitterite sünteesis, mis aitab parandada meeleolu ja vähendada depressiivseid episoode.
✔ Parandab unekvaliteeti – aitab lõõgastuda ja reguleerib melatoniini tootmist, mis aitab kiiremini uinuda ja sügavamalt magada.
✔ Leevendab lihaspingeid ja füüsilist stressi, mis sageli kaasneb depressiooniga.
ReMag on eriti soovitatav depressiooni, ärevuse ja uneprobleemide korral, kuna magneesiumipuudus on otseselt seotud meeleoluhäirete ja stressi süvenemisega.
2. ReMyte (stabiliseeritud piko-iooniliste mineraalainete kompleks, mis toetab ajukeemiat ja hormoone)
ReMyte on tasakaalustatud segu 12 olulisest mineraalainest, mis aitavad kehal säilitada optimaalset ainevahetust, hormonaalset tasakaalu ja närvisüsteemi stabiilsust.
Kuidas ReMyte aitab depressiooni korral?
✔ Sisaldab tsinki, seleeni ja joodi, mis toetavad kilpnäärme tervist – kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada depressiooni sümptomeid.
✔ Vask toetab ensümaatilisi protsesse, mis on olulised aju ainevahetuse ja neurotransmitterite sünteesi jaoks.
✔ Tsink ja mangaan toetavad immuunsüsteemi ja põletikuvastaseid protsesse, mis võivad olla seotud depressiooniga.
✔ Tasakaalustab elektrolüütide tasakaalu, parandades energiataset ja füüsilist vastupidavust.
ReMyte on eriti kasulik neile, kelle depressioon on seotud kilpnäärmeprobleemide, kroonilise väsimuse või mineraalainete puudusega.
3. ReAline (B-vitamiinide ja aminohapete kompleks maksale ja ajule)
ReAline sisaldab metüülitud B-vitamiine ja aminohappeid, mis aitavad puhastada keha toksilistest ühenditest ja toetavad aju neurotransmitterite tootmist.
Kuidas ReAline aitab depressiooni ja ärevuse korral?
✔ Sisaldab B6 ja B12 vitamiine, mis on vajalikud serotoniini ja dopamiini tootmiseks.
✔ Toetab maksafunktsiooni, aidates kehal eemaldada toksiine, mis võivad mõjutada ajukeemiat ja meeleolu.
✔ Sisaldab metioniini ja tsüsteiini, mis toetavad glutatiooni tootmist – keha peamist antioksüdanti, mis aitab vähendada põletikku ja vabade radikaalide mõju ajule.
✔ Vähendab homotsüsteiini taset, mis on kõrgenenud depressiooni ja neurodegeneratiivsete haiguste korral.
ReAline sobib hästi neile, kelle depressioon on seotud maksa ülekoormuse, toksiinide kogunemise või B-vitamiinide puudusega.
4. Vitamin C ReSet (marjamaitseline C-vitamiini pulber kaaliumiga)
C-vitamiin on võimas antioksüdant, mis aitab vähendada oksüdatiivset stressi ja toetab immuunsüsteemi, kuid see on oluline ka neurotransmitterite tootmiseks ja aju tervise jaoks.
Kuidas Vitamin C ReSet aitab depressiooni korral?
✔ Toetab serotoniini ja dopamiini sünteesi, kuna C-vitamiin on vajalik neurotransmitterite tootmiseks.
✔ Vähendab kortisooli taset, aidates stabiliseerida stressitaluvust ja tasakaalustada närvisüsteemi.
✔ Toetab immuunsüsteemi ja vähendab põletikku, mis on seotud depressiooni tekkega.
✔ Soodustab raua imendumist, mis on oluline hapniku transportimiseks ajju ja energia tootmiseks.
Vitamin C ReSet sobib neile, kelle depressioon on seotud stressi, põletiku või immuunsüsteemi nõrgenemisega.
5. Omega 3 A+E (kõrgekvaliteedilised oomega-3 rasvhapped A- ja E-vitamiiniga)
Oomega-3 rasvhapped on üliolulised ajufunktsioonide jaoks, kuna need moodustavad osa aju rakumembraanidest ja toetavad neurotransmitterite aktiivsust.
Kuidas Omega 3 A+E aitab depressiooni korral?
✔ EPA ja DHA rasvhapped aitavad vähendada ajupõletikku, mis on seotud depressiooni ja ärevusega.
✔ Soodustab neuronitevahelist suhtlust ja parandab närvisignaalide edastamist.
✔ Aitab tasakaalustada serotoniini ja dopamiini taset, parandades meeleolu ja vähendades depressiooni sümptomeid.
✔ A-vitamiin toetab aju plastilisust ja närvisüsteemi arengut.
✔ E-vitamiin on tugev antioksüdant, mis aitab kaitsta ajurakke oksüdatiivse stressi eest.
Omega 3 A+E on eriti kasulik neile, kelle depressioon on seotud põletiku, ajukeemia tasakaalutuse või neuroloogiliste probleemidega.
Kõik need toidulisandid aitavad tasakaalustada närvisüsteemi, toetada neurotransmitterite tootmist ja vähendada depressiooni sümptomeid, pakkudes terviklikku lähenemist vaimse tervise parandamiseks.
Muud lahendused depressiooni leevendamiseks
Depressiooni ravis on oluline terviklik lähenemine, mis hõlmab elustiili, toitumise, füüsilise aktiivsuse ja sotsiaalse toetuse rolli. Kuigi toidulisandid ja meditsiiniline ravi võivad mängida olulist rolli, on elustiilimuutused väga tõhusad depressiooni sümptomite leevendamisel, aidates tasakaalustada ajukeemiat ja stressiga paremini toime tulla.
Allpool käsitleme depressiooni leevendamiseks kõige tõhusamaid lahendusi ning kuidas need mõjutavad vaimset tervist ja meeleolu.
1. Liikumine ja looduses viibimine
Regulaarne kehaline aktiivsus on üks tõhusamaid looduslikke viise depressiooni ja ärevuse leevendamiseks, kuna see mõjutab ajukeemiat ja närvisüsteemi tasakaalu. Liikumine suurendab endorfiinide (õnnehormoonide) tootmist, mis aitavad parandada meeleolu ja vähendada stressi.
Kuidas liikumine ja looduses viibimine aitavad depressiooni korral?
✔ Suurendab serotoniini ja dopamiini taset ajus, mis parandab meeleolu ja annab energiat.
✔ Vähendab stressihormoonide taset, aidates tasakaalustada kortisooli tootmist.
✔ Aitab reguleerida une-ärkveloleku tsüklit, parandades unekvaliteeti.
✔ Tugevdab immuunsüsteemi ja vähendab kehas põletikku, mis on seotud depressiooniga.
✔ Looduses viibimine mõjub rahustavalt, kuna päikesevalgus aitab suurendada D-vitamiini taset, mis on seotud depressiooni ennetamisega.
Millised treeningud on kõige kasulikumad?
· Aeroobsed harjutused (nt kõndimine, jooksmine, rattasõit, tantsimine) tõstavad meeleolu ja vähendavad ärevust.
· Jooga ja venitusharjutused aitavad rahustada närvisüsteemi ja vähendada lihaspingeid.
· Looduses jalutamine või matkamine aitab vähendada stressi ja tasakaalustada ajukeemiat.
Juba 30 minutit liikumist päevas võib oluliselt parandada vaimset tervist ja vähendada depressiooni sümptomeid!
2. Meditatsioon ja jooga
Meditatsioon ja jooga aitavad rahustada meelt, parandada keskendumisvõimet ja vähendada stressitaset, mis on oluline depressiooni leevendamisel.
Kuidas meditatsioon ja jooga aitavad depressiooni korral?
✔ Aitab vähendada ärevust ja negatiivseid mõttemustreid.
✔ Parandab ajutegevust ja suurendab tähelepanuvõimet, muutes negatiivsetest mõtetest lahtilaskmise lihtsamaks.
✔ Soodustab parasümpaatilise närvisüsteemi aktiveerimist, mis aitab kehal ja ajul lõõgastuda.
✔ Suurendab serotoniini ja dopamiini tootmist, mis on seotud parema meeleolu ja üldise rahulolutundega.
✔ Vähendab kortisooli ja adrenaliini taset, mis on depressiooni korral sageli kõrgenenud.
Millised meditatsiooni- ja joogavormid on kasulikud?
· Mindfulness meditatsioon aitab vähendada negatiivseid mõttemustreid ja parandada eneseteadlikkust.
· Hingamisharjutused (pranayama) rahustavad närvisüsteemi ja vähendavad ärevust.
· Jooga vähendab lihaspingeid, parandab vereringet ja soodustab lõõgastumist.
Juba 10–15 minutit meditatsiooni või joogat päevas võib aidata parandada meeleolu ja vähendada stressi!
3. Tasakaalustatud toitumine
Toitumisel on tähtis koht aju tervise ja neurotransmitterite tootmise toetamisel. Ebaõige toitumine, suhkru- ja töödeldud toidu rohkus võivad süvendada depressiooni sümptomeid, samas kui täisväärtuslik ja toitaineterikas toit aitab stabiliseerida meeleolu ja parandada energiataset.
Millised toidud on depressiooni leevendamisel soovituslikud?
✔ Rasvased kalad, linaseemned ja kreeka pähklid – aitavad vähendada ajupõletikku ja toetavad serotoniini tootmist.
✔ Täisteratooted, spinat, brokoli, munad ja maks – toetavad ajukeemiat ja aitavad parandada energiataset.
✔ Mandlid, banaanid ja lehtköögiviljad – rahustavad närvisüsteemi, vähendavad stressi ja toetavad serotoniini tootmist.
✔ Kõrvitsaseemned, kaunviljad ja mereannid – toetavad aju kognitiivset võimekust ja immuunsüsteemi.
✔ Lõhe, munad ja seened – reguleerivad serotoniini tootmist ja toetavad immuunsüsteemi, eriti talvel.
Mida vältida?
❌ Suhkrurikkad ja töödeldud toidud – suurendavad veresuhkru kõikumist ja võivad süvendada meeleoluprobleeme.
❌ Transrasvad ja töödeldud õlid – võivad suurendada põletikku ajus, mis on seotud depressiooniga.
❌ Liigne kofeiin ja alkohol – võivad häirida neurotransmitterite tasakaalu ja suurendada ärevust.
4. Sotsiaalne toetus ja teraapia
Sotsiaalne tugi on üks kõige olulisemaid tegureid depressioonist taastumisel. Lähedastega suhtlemine ja emotsionaalne tugi võivad aidata vähendada üksildust ja pakkuda vajalikku tuge rasketel aegadel.
Miks sotsiaalne tugi on oluline?
✔ Vähendab üksildustunnet ja suurendab kuuluvustunnet.
✔ Parandab stressitaluvust, kuna lähedaste tugi aitab raskustega paremini toime tulla.
✔ Teraapia aitab muuta negatiivseid mõttemustreid ja õppida uusi toimetulekuoskusi.
✔ Gruppides osalemine või tugirühmad võivad pakkuda inspiratsiooni ja motivatsiooni.
Millised teraapiad võivad aidata?
· Kognitiiv-käitumuslik teraapia (KKT) – aitab tuvastada ja muuta negatiivseid mõttemustreid.
· Psühhodünaamiline teraapia – aitab mõista minevikust tulenevaid emotsionaalseid mustreid.
· Kunsti- ja muusikateraapia – loovteraapiad aitavad väljendada emotsioone ja leida sisemist tasaka
Kokkuvõte
Depressioon on keeruline seisund, mida saab toetada tervikliku lähenemisega. Mineraalainete tasakaalu taastamine võib mängida olulist rolli depressiooni sümptomite leevendamisel ja vaimse tervise parandamisel, kuid lisaks on vajalik ka tasakaalustatud toitumine, hormonaalne tasakaal, regulaarne füüsiline aktiivsus, kvaliteetne uni, stressitaseme vähendamine, sotsiaalne tugi ja teraapia. Kõigi nende tegurite koosmõjul saab toetada aju ja närvisüsteemi tervist ning parandada üldist heaolu.
Autor: Kontamo meeskond
Allikad:
„The Magnesium Miracle“- Carolyn Dean
„The Complete Guide to Mental Health “ - Carolyn Dean
Veel põnevat lugemist:
Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium - miks see nii eriline on?
Ärevushäiretest vabaks - elumuutev teekond
Kilpnäärme alatalitlus - Kuidas saad oma kilpnääret toetada?
Oomega 3: miks see on Sinu tervisele hädavajalik?
Proteiinipulber ReStructure - midagi enamat, kui tavaline proteiinipulber
Kilpnäärme ületalitlus: sümptomid, põhjused ja looduslikud lahendused