Mis on kilpnäärme ületalitlus?
Kilpnäärme ületalitlus ehk hüpertüreoos on seisund, mille puhul kilpnääre toodab liialt palju hormoone. Kilpnääre reguleerib ainevahetust, südame talitlust ja keha energiakasutust. Kui kilpnääre töötab liiga aktiivselt, kiireneb keha ainevahetus, mis põhjustab mitmeid sümptomeid, nagu kiire kaalulangus, südamekloppimine ja liigne higistamine.
Kilpnäärme ületalitluse ajalugu ja selle teke
Kilpnäärme ületalitlust on uuritud juba sajandeid, kuid selle täpne olemus selgus alles 19. sajandi lõpus, mil arstiteadlased hakkasid põhjalikumalt uurima kilpnäärme rolli organismis.
Ajalooliselt seostati paljusid kilpnäärmehaigusi, sh ületalitlust, eelkõige nähtavate füüsiliste sümptomitega, nagu struuma (suurenenud kilpnääre). 1913. aastal said George R. Murray ja tema kolleegid Nobeli preemia kilpnäärmehormoonide avastamise ja raviarenduste eest, mis võimaldasid paremini mõista kilpnäärme ületalitluse olemust ja selle ravivõimalusi.
Kilpnäärme ületalitlus tekib siis, kui immuunsüsteem stimuleerib kilpnääret üle tootma hormoone T3 (trijoodtüroniin) ja T4 (türoksiin). Terve kilpnäärme puhul toimub hormoonide tootmine vastavalt keha vajadustele, kuid ületalitluse korral on see mehhanism häiritud.
Peamine põhjus on autoimmuunhaigus Gravesi tõbi, kus keha toodab antikehi, mis stimuleerivad kilpnääret liigselt. Lisaks võivad kilpnäärme sõlmed, põletik või liigse joodi tarbimine põhjustada ületalitlust. Kõik need tegurid viivad lõpuks hormoonide tasakaalustamatuseni ja kiirema ainevahetuseni, mis võib tekitada tõsiseid terviseprobleeme.
Kilpnäärme ületalitluse sümptomid
Kui kilpnääre toodab liiga palju hormoone, võib see põhjustada järgmisi sümptomeid:
1. Kaalulangus hoolimata tavapärasest söömisest
Üks peamisi kilpnäärme ületalitluse sümptomeid on järsk kaalulangus, isegi kui inimene sööb normaalselt või rohkem kui tavaliselt. Kiirenenud ainevahetus kulutab kiiremini energiat, mistõttu keha kaotab kaalu, isegi kui kalorite tarbimine on piisav.
2. Südamekloppimine ja kiire südame löögisagedus
Kilpnäärme hormoonide liigne tootmine kiirendab südame löögisagedust, põhjustades südamekloppimist. Inimesed võivad tunda, et süda lööb ebatavaliselt kiiresti või tugevasti, mis võib olla eriti märgatav rahuolekus või öösel.
3. Närvilisus ja ärevus
Hüpertüreoosi all kannatavad inimesed tunnevad sageli närvilisust ja ärevust, mis ei pruugi olla seotud konkreetsete põhjustega. Liigne kilpnäärmehormoon stimuleerib närvisüsteemi, mis tekitab rahutust, erutust ja ebamugavust.
4. Liigne higistamine ja kuumatalumatus
Kilpnäärme ületalitlus põhjustab kehatemperatuuri reguleerimise häireid. Selle tagajärjel esineb sageli liigset higistamist ja kuumatalumatust. Hüpertüreoosi all kannatavad inimesed võivad tunda, et nad on pidevalt kuumad või higistavad isegi jahedates oludes.
5. Unetus ja pidev väsimustunne
Liigne kilpnäärmehormoonide tootmine mõjutab und ja põhjustab unetust. Kuigi inimene võib olla pidevalt väsinud, on ta unekvaliteet halb ja uinumine keeruline. Alaline väsimustunne on tavaline sümptom, sest keha töötab kiirendatud režiimil ega saa piisavalt puhata.
6. Stressitundlikkus ja sagedased meeleolumuutused
Hüpertüreoos mõjutab oluliselt inimese emotsionaalset seisundit, põhjustades sagedasi meeleolumuutusi ja stressitundlikkust. Inimesed võivad tunda end kergesti ärrituvana, vihastuda kiiresti ja kogeda ootamatuid emotsionaalseid kõikumisi.
7. Menstruatsioonihäired naistel
Kilpnäärmehormoonide liigtootmine võib mõjutada naiste menstruaaltsüklit, põhjustades ebaregulaarset menstruatsiooni, kergeid või harvu tsükleid ja mõnel juhul amenorröad (menstruatsiooni puudumist). Hüpertüreoos võib põhjustada ka viljakusprobleeme.
8. Lihasnõrkus ja väsimus
Hüpertüreoos võib põhjustada lihasnõrkust ja lihaskadu, eriti kätes ja jalgades. Kiirenenud ainevahetus põhjustab lihaskoe lagunemist, mis väljendub füüsilises nõrkuses ja üldises väsimuses.
9. Kõhulahtisus ja seedetraktihäired
Kilpnäärme ületalitluse tõttu võib soolte liikuvus kiireneda, põhjustades kõhulahtisust ja seedehäireid. Kiirenenud ainevahetus mõjutab seedetrakti, mis võib tekitada vajadust sagedamini tualetti kasutada.
10. Juuste väljalangemine ja haprad küüned
Hormonaalsed muutused mõjutavad sageli juuste ja küünte seisundit. Hüpertüreoosi all kannatavatel inimestel võib esineda juuste hõrenemist ja väljalangemist ning hapraid ja kergesti murduvaid küüsi.
11. Tugev janu ja sage urineerimine
Liigne vedelikukaotus higistamise ja kiirenenud ainevahetuse tõttu võib põhjustada tugevat janu ning sagedast urineerimist. Mõnel juhul võib see sümptom sarnaneda diabeediga, kuid see on seotud kilpnäärme ületalitluse tagajärgedega.
12. Kilpnäärme suurenemine ehk struuma
Kilpnäärme liigne aktiivsus võib viia kilpnäärme suurenemiseni ehk struuma tekkimiseni. Struuma võib olla nähtav kui kaela esiosas esinev turse või tükk, mis võib põhjustada neelamis- ja hingamisraskusi.
13. Silmadega seotud sümptomid (Gravesi oftalmopaatia)
Gravesi tõvega seotud hüpertüreoosi korral võib esineda silmadega seotud sümptomeid, nagu punnsilmsus, silmade kuivus ja punetus ning nägemishäired. See seisund võib põhjustada silmalaugude tagasitõmbumist ja ebamugavustunnet silmades.
14. Käte värisemine ja lihaste tõmblused
Liigsest kilpnäärmehormoonist tingitud närvisüsteemi stimuleerimine võib põhjustada käte värisemist ja vastutahtelisi lihastõmblusi. See sümptom võib olla häiriv ja muuta peenmotoorikat nõudvad tegevused keeruliseks.
15. Suurenenud söögiisu
Hüpertüreoosi tõttu võivad inimesed kogeda suurenenud söögiisu, kuna keha põletab kaloreid kiiremini. Hoolimata suurenenud kaloritarbimisest ei võeta kaalus juurde või võib kaal isegi langeda, kuna ainevahetus on kiirenenud.
16. Kõrge vererõhk
Hüpertüreoos võib tõsta vererõhku, kuna kiirenenud ainevahetus mõjutab südame ja veresoonkonna tööd. Vererõhu tõusuga kaasneb sageli kiire pulss ja südamekloppimine.
17. Soojade käte ja jalgade tunne
Kiirenenud ainevahetus võib põhjustada sooja ja higistavat tunnet kätes ja jalgades. Nahk võib tunduda soojem, kuna kehatemperatuur on kõrgem ja verevool intensiivsem.
18. Suurenenud refleksid
Kilpnäärmehormoonide ületootmine võib põhjustada tundlikkuse suurenemist. Inimesed võivad märgata, et nende refleksid on tugevamad ja reaktsioonid kiiremad, näiteks löök põlvele võib põhjustada tavalisest intensiivsema reaktsiooni.
19. Keskendumisraskused ja mäluhäired
Hüpertüreoos võib põhjustada probleeme keskendumise ja mäluga. Inimesed võivad tunda end segaduses olevana, hajameelsena ja neil võib olla raske keskenduda keerulistele ülesannetele. See sümptom on seotud närvisüsteemi üleaktiveerumise ja väsimusega.
20. Vaimse tervise muutused
Kilpnäärme ületalitlus võib süvendada vaimse tervise probleeme, näiteks depressiooni, ärevust ja paanikahoogusid. Hormonaalsed muutused mõjutavad otseselt meeleolu ja võivad muuta emotsionaalse seisundi ebastabiilseks.
21. Luukoe hõrenemine (osteoporoos)
Pikaajaline kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada luukoe hõrenemist ehk osteoporoosi, kuna hormoonid mõjutavad kaltsiumi imendumist luudesse. See võib viia suurenenud luumurdude riskini.
22. Kõrgenenud kolesteroolitase ja südameprobleemid
Kilpnäärmehormoonid mõjutavad ka kolesterooli taset veres ja võivad suurendada südameprobleemide riski. Hüpertüreoos võib pikemas perspektiivis kahjustada südant ja suurendada südamehaiguste tekkeriski.
Mis põhjustab kilpnäärme ületalitlust?
Kilpnäärme ületalitlusel on mitu võimalikku põhjust. Järgnevalt on välja toodud olulisemad tegurid, mis võivad viia selle seisundi tekkeni.
1. Gravesi tõbi
Autoimmuunhaigus Gravesi tõbi on kilpnäärme ületalitluse kõige levinum põhjus. Selle haiguse korral toodab immuunsüsteem ekslikult antikehi, mida nimetatakse kilpnääret stimuleerivateks immunoglobuliinideks (TSI).
Need antikehad seonduvad kilpnäärme retseptoritega ja stimuleerivad kilpnääret tootma liigselt hormoone. Kuna Gravesi tõbi on autoimmuunne seisund, on see sageli seotud ka teiste autoimmuunhaigustega, näiteks reumatoidartriidiga.
2. Kilpnäärmesõlmed
Kilpnäärmesõlmed on väikesed tükid või moodustised kilpnäärmes, mis võivad olla kas healoomulised või pahaloomulised. Mõned sõlmed, eriti need, mis iseseisvalt hormoone toodavad, võivad põhjustada kilpnäärme ületalitlust. Neid nimetatakse toksilisteks kilpnäärmesõlmedeks.
3. Kilpnäärmepõletik (türeoidiit)
Kilpnäärmepõletik ehk türeoidiit võib samuti põhjustada ületalitlust. Selle põletiku tõttu hakkavad kilpnäärmest vabanema ladustatud hormoonid, mis võivad viia hormoonide taseme tõusuni veres.
Tavaliselt on kilpnäärmepõletik ajutine seisund ja põletik möödub mõne aja pärast, kuid sellel perioodil võivad tekkida hüpertüreoosi sümptomid.
4. Liigne joodi tarbimine
Jood on kilpnäärmehormoonide tootmise oluline komponent, kuid liigne joodi tarbimine võib põhjustada kilpnäärme ületalitlust. Seda nimetatakse joodindutseeritud türeotoksikoosiks.
Joodi leidub toidulisandites, mõnes ravimis (näiteks amiodaroon) ja ka mereandides. Kui inimene tarbib liiga palju joodi, võib kilpnääre reageerida üleliigse hormoonide tootmisega.
5. Liigne kilpnäärmehormoonide manustamine
Mõnel juhul võib kilpnäärmehormoonide ületalitlus tekkida siis, kui inimene võtab asendusravi ajal liiga palju kilpnäärmehormooni, näiteks hüpotüreoosi (kilpnäärme alatalitluse) ravimisel. Kui kilpnäärmehormooni annus on liiga kõrge, võib see põhjustada hüpertüreoosi.
6. Kilpnäärme healoomuline kasvaja (toksiline adenoom)
Kilpnäärmes võivad tekkida healoomulised kasvajad, mida nimetatakse toksilisteks adenoomideks. Need adenoomid toodavad iseseisvalt hormoone, sõltumata keha vajadustest. Tulemuseks on kilpnäärme ületalitlus, kuna adenoom toodab liigselt kilpnäärmehormoone.
7. Hormonaalne tasakaalutus ja stress
Stress võib mõjutada kilpnäärme tööd, kuna pikaajaline stress stimuleerib neerupealiseid tootma rohkem kortisooli. Kortisooli krooniliselt kõrge tase võib häirida kilpnäärmehormoonide tootmist ja ainevahetust, mis omakorda võib viia hormonaalse tasakaalu häireteni.
Kuigi stress otseselt kilpnäärme ületalitlust ei põhjusta, võib see halvendada seisundit ja soodustada selle teket.
8. Sünnitusjärgne türeoidiit
Mõnedel naistel võib pärast sünnitust tekkida kilpnäärmepõletik, mida nimetatakse sünnitusjärgseks türeoidiidiks. Esialgne hormoonide üleproduktsioon viib kilpnäärme ületalitluseni, millele järgneb sageli kilpnäärme alatalitlus.
9. Kilpnäärmevähi haruldased vormid
Kuigi harva, võib kilpnäärme ületalitlus olla seotud kilpnäärmevähi teatud vormidega, näiteks follikulaarse kilpnäärmevähiga, mis toodab ise kilpnäärmehormoone. Sellisel juhul on vajalik põhjalikum diagnoos ja ravi.
Kuidas segab kilpnäärme ületalitlus igapäevaelu?
Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada mitmeid vaevusi, mis mõjutavad inimese igapäevaelu negatiivselt.
1. Füüsiline kurnatus ja energiapuudus
Kuigi ületalitlus kiirendab ainevahetust, põhjustab see tihti pidevat väsimust ja kurnatust. Inimesed võivad tunda, et nende keha on alaliselt „üle koormatud" hoolimata sellest, et nad söövad ja puhkavad piisavalt. See põhjustab füüsilist ja vaimset kurnatust, mis muudab igapäevaste toimingute sooritamise keeruliseks.
2. Südameprobleemid ja ärevus
Südamekloppimine ja kiire südametöö võivad olla tõsised ja muret tekitavad sümptomid. Hüpertüreoos võib viia südameprobleemideni, nagu tahhükardia ja südame rütmihäired, mis omakorda põhjustavad tugevat ärevust ja hirmu oma tervise pärast. See võib viia suurenenud stressi ja vaimse ülekoormuseni.
3. Meeleoluhäired ja vaimse tervise probleemid
Hormonaalne tasakaalutus võib süvendada ärevust, meeleolumuutusi ja isegi depressiooni. Paljud inimesed tunnevad end hüpertüreoosi tõttu emotsionaalselt ebastabiilsena, kogedes kiireid ja äkilisi meeleolumuutusi. See võib mõjutada suhteid, töövõimet ja üldist elukvaliteeti.
4. Uni ja selle puudumine
Hüpertüreoos mõjutab ka unetsüklit, tekitades unetust ja halvates une kvaliteeti. Inimesed võivad tunda, et nad ei saa piisavalt magada või nende uni ei ole taastav, mis omakorda süvendab väsimust ja kurnatust.
5. Kaalulangus ja söögiisu muutused
Kuigi mõned inimesed võivad rõõmustada kehakaalu languse üle, on see kilpnäärme ületalitluse korral kontrollimatu ja sageli kahjulik. Kaalulangus hoolimata tavapärasest või suurenenud söögiisust võib põhjustada toitainete puudust ja keha üldist nõrgenemist.
6. Juuste ja naha probleemid
Hüpertüreoosi korral võivad inimesed kogeda juuste hõrenemist, väljalangemist ja kuivust, mis võib mõjutada enesehinnangut. Samuti võivad küüned muutuda hapraks ja nahk kuivaks või vastupidi – muutuda liigselt higiseks ja rasuseks.
7. Menstruaaltsükli häired ja viljakusprobleemid
Kilpnäärme ületalitlus võib naistel põhjustada ebaregulaarseid menstruaaltsükleid, kergeid või harvu tsükleid, mõnel juhul võib menstruatsioon täielikult kaduda. See mõjutab viljakust ja võib tekitada probleeme rasestumisega.
8. Töövõime langus ja keskendumisprobleemid
Kilpnäärme ületalitlusega kaasnevad sageli keskendumis- ja mäluprobleemid, mis raskendavad tööülesannete täitmist. Inimene võib tunda end hajameelse ja segaduses olevana, mis mõjutab tema töövõimekust ja üldist sooritusvõimet.
9. Sotsiaalne isolatsioon ja emotsionaalne pinge
Füüsilised sümptomid, nagu ärevus ja närvilisus, koos sotsiaalsete tagajärgedega, näiteks suhteprobleemid, võivad viia sotsiaalse isolatsioonini. Inimesed võivad tunda, et nad ei suuda suhelda või osaleda ühiskondlikus elus nagu varem, mis omakorda süvendab emotsionaalset pinget ja üksindust.
Kõik need valupunktid muudavad kilpnäärme ületalitluse tõsiseks seisundiks, mis mõjutab märkimisväärselt inimese elukvaliteeti. Õige ravi ja looduslike toetavate vahendite kasutamine, nagu näiteks stabiliseeritud piko-iooniline magneesium ja muud mineraalained, võivad aidata leevendada sümptomeid ja parandada elukvaliteeti.
Milliseid inimgruppe ohustab kilpnäärme ületalitlus ja miks?
Kilpnäärme ületalitlus võib mõjutada erinevaid inimgruppe sõltuvalt nende vanusest, soost, geneetilisest eelsoodumusest ja elustiilist. Järgnevalt on välja toodud peamised riskigrupid, keda ületalitlus kõige rohkem ohustab.
1. Naised
Kilpnäärme ületalitlust esineb naistel sagedamini kui meestel. Hormonaalsed muutused raseduse, sünnituse ja menopausi ajal suurendavad riski.
2. Autoimmuunhaigustega inimesed
Gravesi tõbi, mis põhjustab kilpnäärme ületalitlust, on autoimmuunhaigus. Suurema riski all on ka teiste autoimmuunhaigustega inimesed.
3. Eakamad inimesed
Vanusega suureneb kilpnäärmesõlmede ja healoomuliste kasvajate tekkeoht, mis võib viia kilpnäärme ületalitluseni.
4. Perekondliku eelsoodumusega inimesed
Geneetiline eelsoodumus on oluline faktor kilpnäärme ületalitluse tekkes, kui peres on esinenud kilpnäärmehaigusi.
5. Suitsetajad
Suitsetamine võib suurendada riski, eriti Gravesi tõve korral, kuna nikotiin ja muud kemikaalid võivad häirida kilpnäärme talitlust.
6. Inimesed, kes tarbivad liialt joodi
Liigne jood toidus või toidulisandites võib põhjustada kilpnäärme ületalitlust, kuna see stimuleerib hormoonide ületootmist.
7. Äsja sünnitanud naised
Hormonaalsed muutused pärast sünnitust võivad põhjustada sünnitusjärgset türeoidiiti, mis algab sageli ületalitlusega.
8. Inimesed, kes elavad joodirikkas keskkonnas
Mereandide poolest rikastes piirkondades elavatel inimestel võib joodi kõrge tarbimine suurendada kilpnäärme ületalitluse riski.
Millised RnA ReSet toidulisandid toetavad kilpnäärme ületalitluse korral?
RnA ReSet toidulisandite sari on välja töötatud selleks, et toetada keha loomulikke funktsioone ja tasakaalustada oluliste mineraalainete taset organismis kilpnäärme ületalitluse korral. Kolm tõhusaimat toidulisandit kilpnäärme ületalitluse korral on ReMag, ReMyte ja ReAline.
ReMyte – stabiliseeritud piko-iooniliste mineraalainete kompleks
ReMyte sisaldab 12 olulist stabiliseeritud piko-ioonilist mineraalainet, millest 9 on hädavajalikud kilpnäärme normaalseks talitluseks ja keha üldise mineraalainete tasakaalu taastamiseks.
Kilpnäärme ületalitluse korral võib mitme olulise mineraalaine tasakaal organismis olla paigast ära või puudulik, mis süvendab sümptomeid ja kahjustab üldist tervist.
Allpool põhjalik selgitus iga ReMyte’is sisalduva mineraalaine kohta ja kuidas need aitavad leevendada kilpnäärme ületalitluse sümptomeid.
1. Stabiliseeritud piko-iooniline jood
Stabiliseeritud piko-iooniline jood on kilpnäärmehormoonide tootmise alus, kuna kilpnääre kasutab joodi hormoonide T3 ja T4 sünteesimiseks. Ilma piisava joodita ei suuda kilpnääre normaalselt talitleda. Samas tuleb kilpnäärme ületalitlusega inimestel joodi tarbimist hoolikalt jälgida, kuna liigne jood võib stimuleerida kilpnääret tootma veelgi rohkem hormoone.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Jood aitab hoida hormoonide tootmise tasakaalus ja toetab kilpnäärme normaalset talitlust. Kilpnäärme ületalitluse korral on oluline jälgida joodi tarbimist, et vältida ületootmist ja sellega kaasnevaid sümptomeid.
2. Stabiliseeritud piko-iooniline seleen
Stabiliseeritud piko-iooniline seleen on äärmiselt vajalik mikroelement, mis aitab muundada inaktiivse kilpnäärmehormooni T4 aktiivseks hormooniks T3. Seleeni puudus võib takistada seda protsessi, süvendades hormonaalse tasakaalu häireid. Lisaks on seleen tugev antioksüdant, mis kaitseb kilpnääret oksüdatiivse stressi ja autoimmuunsete kahjustuste eest.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Seleen toetab kilpnäärmehormoonide muundumist ja aitab vältida oksüdatiivset stressi, mis võib süvendada kilpnäärme ületalitluse sümptomeid. See on kilpnäärme optimaalse talitluse tagamisel olulise tähtsusega mineraalaine.
3. Stabiliseeritud piko-iooniline tsink
Stabiliseeritud piko-iooniline tsink aitab reguleerida immuunsüsteemi ja kilpnäärmehormoonide tootmist. Tsingil on tähtis ülesanne immuunvastuse reguleerimisel, kuna autoimmuunhaigused, nagu Gravesi tõbi, on sagedased kilpnäärme ületalitluse põhjustajad. Tsingi puudus võib soodustada kilpnäärme talitlushäireid.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Tsink aitab immuunsüsteemi tasakaalustada ja vähendada põletikulisi protsesse, mis võivad põhjustada või süvendada kilpnäärme ületalitlust. See mineraalaine on oluline autoimmuunsete reaktsioonide vältimisel ja hormonaalse tasakaalu säilitamisel.
4. Stabiliseeritud piko-iooniline vask
Stabiliseeritud piko-iooniline vask on vajalik mineraalaine kilpnäärmehormoonide tootmisel. Samuti vajavad seda ensüümid, mis toetavad kilpnäärme normaalset talitlust. Tasakaalustatud vase ja tsingi vahekord on hädavajalik kilpnäärme tervise säilitamiseks, kuna vase puudus võib negatiivselt mõjutada kilpnäärmehormoonide tootmist.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Vask toetab kilpnäärmehormoonide tootmist ja aitab säilitada närvisüsteemi ning veresoonkonna terviklikkust, mis on kilpnäärme ületalitluse korral eriti oluline.
5. Stabiliseeritud piko-iooniline mangaan
Stabiliseeritud piko-iooniline mangaan aitab säilitada kilpnäärme koe struktuuri ja toetab ensüümide aktiivsust, mis on vajalikud kilpnäärmehormoonide sünteesiks. Mangaan on oluline ka energiatootmises, mille reguleerimine võib olla häiritud kilpnäärme ületalitluse korral.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Mangaan toetab kilpnäärme struktuurset tervist ja ensüümide aktiivsust, hoides hormoonide sünteesi tasakaalus ja toetades energiatasemeid.
6. Stabiliseeritud piko-iooniline molübdeen
Stabiliseeritud piko-iooniline molübdeen aitab keha detoksikatsiooniprotsessis, mis on kilpnäärme talitluse toetamisel väga oluline. Kilpnäärme ületalitluse korral on organism sageli toksiinide ja raskmetallide kuhjumise suhtes tundlikum, mis võib süvendada kilpnäärmeprobleeme.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Molübdeen aitab kehal vabaneda toksiinidest, kaitstes kilpnääret kahjustuste eest ja toetades üldist hormonaalset tasakaalu.
7. Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium
Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium rahustab närvisüsteemi ja vähendab lihaskrampe, mis on sagedane kilpnäärme ületalitluse sümptom. Magneesium reguleerib ka südame tööd ja leevendab stressi, mis on kilpnäärme ületalitluse korral tihti suurenenud. Stabiliseeritud piko-iooniline vorm imendub rakkudesse kiiremini ja tõhusamalt, pakkudes kiiret leevendust.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Magneesium rahustab närvisüsteemi, vähendab lihas- ja südameprobleeme ning leevendab stressi, aidates sellega kaasa kilpnäärme normaalsele talitlusele.
8. Stabiliseeritud piko-iooniline kroom
Stabiliseeritud piko-iooniline kroom aitab hoida veresuhkru taset, mis võib kilpnäärme ületalitluse korral olla kõikuv. Veresuhkru kõikumised võivad põhjustada väsimust ja energiakadu, mida kroom aitab leevendada.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Kroom aitab hoida veresuhkru stabiilsena, vähendades energiataseme kõikumisi ja toetades ainevahetuse normaalset talitlust.
9. Stabiliseeritud piko-iooniline kaltsium
Stabiliseeritud piko-iooniline kaltsium on oluline mineraalaine, mis toetab luude ja närvisüsteemi tervist. Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada kaltsiumi kadu, mis omakorda vähendab luutihedust ja suurendab osteoporoosi riski. Samuti aitab kaltsium säilitada närvide ja lihaste talitlust, mis võib kilpnäärme ületalitluse korral olla häiritud.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Kaltsium aitab säilitada terveid luid, närvisüsteemi ja lihaseid, vähendades kilpnäärme ületalitluse negatiivset mõju luutihedusele ja närvitalitlusele.
10. Stabiliseeritud piko-iooniline kaalium
Stabiliseeritud piko-iooniline kaalium aitab säilitada vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu, edastada närviimpulsse ja toetada lihastalitlust. Kilpnäärme ületalitluse korral võib kaaliumi tase langeda, põhjustades lihasnõrkust ja südameprobleeme.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Kaalium aitab taastada vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu, vähendades lihasnõrkust ja parandades südame tervist.
11. Stabiliseeritud piko-iooniline naatrium
Stabiliseeritud piko-iooniline naatrium aitab säilitada vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu, samuti reguleerib ta vererõhku. Kilpnäärme ületalitluse korral võib vedeliku tasakaal olla häiritud, põhjustades dehüdratsiooni või turseid. Naatrium aitab säilitada normaalset elektrolüütide tasakaalu.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Naatrium aitab hoida vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu, ennetades turseid ja dehüdratsiooni, mis võivad kilpnäärme ületalitlusega kaasneda.
12. Stabiliseeritud piko-iooniline boor
Stabiliseeritud piko-iooniline boor on oluline hormonaalse tasakaalu säilitamises, sh kilpnäärmehormoonide metabolismis. Boor toetab kilpnäärmehormoonide normaalset tootmist ja nende ainevahetust, mis on hädavajalik hormonaalse tasakaalu säilitamiseks.
Kuidas see aitab kilpnääret?
Boor toetab kilpnäärmehormoonide loomulikku muundumist ja aitab hoida hormonaalset tasakaalu, vähendades hormonaalsete kõikumiste riski.
ReMag – stabiliseeritud piko-iooniline magneesium
ReMag on stabiliseeritud piko-iooniline magneesium, mis imendub rakkudesse tõhusamalt kui tavalised magneesiumilisandid. Magneesium on üks keha kõige olulisemaid mineraalaineid, kuna ta osaleb enam kui 900 ensümaatilises reaktsioonis, reguleerides ka kilpnäärme ja hormonaalsüsteemi talitlust.
Kui kilpnääre toodab liiga palju hormoone, võib see põhjustada tõsiseid sümptomeid, mida magneesium aitab leevendada mitmel viisil.
1. Rahustab närvisüsteemi ja vähendab ärevust
Kilpnäärme ületalitlus põhjustab sageli ärevust ja närvilisust, kuna kilpnäärmehormoonid mõjutavad otseselt närvisüsteemi. Magneesium aitab tasakaalustada närviimpulsse ja vähendada närvisüsteemi erutuvust. Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium suudab imenduda kiiresti ja tõhusalt, pakkudes kiiret leevendust ärevuse ja rahutuse korral, mida sageli esineb kilpnäärme ületalitlusega patsientidel.
2. Vähendab lihaskrampe ja -nõrkust
Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada mineraalainete puudust, k.a magneesiumipuudust, mis omakorda viib lihaskrampide ja -nõrkuse tekkeni. ReMag lõdvestab lihaseid ja aitab kaasa närvi- ja lihaskoe tervisele, vähendades seeläbi krampe ja taastades lihasjõu.
3. Südame talitluse parandamine
Hüpertüreoosi puhul on tavaline, et süda töötab kiiremini ja pulss on ebanormaalselt kõrge. Magneesium aitab reguleerida südame löögisagedust ja ennetada arütmiaid (südame rütmihäireid), mis võib olla kilpnäärme ületalitluse üks ebameeldivamaid kõrvalmõjusid.
4. Stressi ja kortisooli taseme vähendamine
Kilpnäärme ületalitlusega kaasneb sageli suurenenud stressi- ja kortisoolitase, mis omakorda süvendab haiguse kulgu. ReMag aitab vähendada stressihormoonide taset ja leevendab stressist tingitud kilpnäärme ületalitluse sümptomeid. Pikaajalisel kasutamisel võib see parandada stressitaluvust ja hormonaalset tasakaalu.
ReAline – toetav detoksikatsioon ja kilpnäärme tasakaalustamine
ReAline on loodud pakkuma erilist puhastust ja tuge kilpnäärme parimaks toimimiseks. Selle täpne B-vitamiinide ja aminohapete segu aitab kehal vabaneda jääkainetest ja toksiinidest, mis võivad takistada kilpnäärme tõhusat toimimist. ReAline toetab keha loomulikku puhastumisprotsessi, luues soodsa keskkonna kilpnäärme tõhusaks toimimiseks.
1. Puhastab keha ja vähendab toksiinide koormust
Kilpnäärme tasakaalu mõjutavad sageli kehasse kogunenud toksiinid, mis takistavad hormoonide ja retseptorite tööd. ReAline aitab kehal puhastuda, toetades maksa ja neerude puhastusprotsesse. Toote eriliselt töödeldud B-vitamiinid (B6 ja B12) soodustavad maksa tööd ja vähendavad kilpnäärme koormust, soodustades hormonaalset tasakaalu.
2. Vähendab stressi ja ärevust
Kilpnäärme häired võivad tekitada stressi ja ärevust, kuna hormonaalse tasakaalu kõikumine mõjutab närvisüsteemi. ReAline’is sisalduvad vitamiinid ja aminohapped aitavad kaasa keha loomulikele rahustavatele protsessidele, vähendades stressihormoonide taset ja soodustades meelerahu, mis toetab kilpnäärme tasakaalu.
3. Toetab energiataset ja vähendab väsimust
Kilpnäärme alatalitlusest tingitud energiapuudus on sagedane probleem. ReAline toetab organismi energiataset, pakkudes kehale vajalikku türosiini, mis on oluline kilpnäärmehormoonide tootmiseks ja energiataseme tõstmiseks. Koos B-vitamiinidega aitab ReAline kehal taastada loomuliku jõu ja vastupidavuse, mis on vajalik kilpnäärme tõhusaks toimimiseks.
4. Aminohappe türosiini mõju kilpnäärme talitlusele
Kilpnäärmehormoonide tootmine sõltub türosiinist – aminohappest, mida keha kasutab koos joodiga kilpnäärmehormoonide T3 ja T4 tootmiseks. ReAline sisaldab seda olulist aminohapet, tagades kilpnäärmele vajaliku „kütuse”, mis aitab kaasa stabiilsele hormonaalsele tasakaalule ja tõhusale kilpnäärme talitlusele.
Milline on elu ilma kilpnäärme ületalitluseta?
Elu ilma kilpnäärme ületalitluseta on stabiilne ja tasakaalustatud, kuna kilpnäärme normaalne talitlus reguleerib organismi ainevahetust vastavalt keha vajadustele.
Kui Sul pole kilpnäärme ületalitlust, tähendab see, et Su keha ainevahetus, südame töö ja energiatarbimine toimib normaalselt. Sa ei pea muretsema liigse närvilisuse, ärevuse ega äkilise kaalulanguse pärast.
Ilma kilpnäärme ületalitluseta on Su une kvaliteet parem ja sügavam, mis aitab kehal ja vaimul taastuda ning vältida pidevat väsimust ja unetust. Igapäevane elu tundub rahulikum ja stressitaluvus püsib kõrge, kuna hormoonide tase on tasakaalus ning stressile reageerimine loomulikum ja paremini hallatav.
Naistel kulgeb menstruaaltsükkel normaalselt ja fertiilsusega probleeme pole. Keha temperatuur reguleerub tavapäraselt, mistõttu ei ole vajadust karta liigset higistamist või kuumatundlikkust.
Kokkuvõttes on elu ilma kilpnäärme ületalitluseta tervislik, rahulik ja energiat andev, pakkudes võimalust keskenduda oma igapäevastele tegevustele ilma füüsiliste ja vaimsete takistusteta, mida põhjustab kilpnäärme ületalitlus.
Toitumise roll kilpnäärme ületalitluse korral
Kilpnäärme ületalitluse ravis ja kontrolli all hoidmises on tähtis koht toitumisel. Toitainete tasakaalu säilitamine ja teatud toitude vältimine võivad aidata leevendada sümptomeid ja toetada kilpnäärme tööd. Allpool on toodud soovitused koos näidetega toitudest, mis toetavad kilpnäärme tervist.
1. Joodi kontrollitud tarbimine
Kuna jood on kilpnäärmehormoonide tootmiseks vajalik mineraalaine, on oluline jälgida joodi tarbimist. Kuigi joodipuudus võib põhjustada kilpnäärme alatalitlust, võib liigne jood stimuleerida kilpnääret tootma liigselt hormoone.
Seetõttu on soovitatav vähendada joodirikka toidu tarbimist, eriti kui kilpnäärme ületalitlust põhjustab Gravesi tõbi või muu autoimmuunne häire.
Näiteid toitudest
- mereannid (näiteks krevetid, vetikad, tursk)
- jodeeritud sool
2. Seleenirikas toitumine
Seleen on vajalik kilpnäärmehormoonide tasakaalustamiseks. Seleeni sisaldavad toidud võivad toetada kilpnäärme tervist ja vähendada autoimmuunseid reaktsioone, mis põhjustavad kilpnäärme ületalitlust.
Näiteid toitudest
- parapähklid
- seemned (nt chia-seemned, päevalilleseemned)
- täisteratooted
- kala (nt lõhe, tuunikala)
3. Rauarikkad toidud
Kilpnäärmehormoonide sünteesimiseks on vajalik ka raud. Rauapuudus võib halvendada kilpnäärme talitlust, mistõttu on oluline lisada oma dieeti rauasisaldusega toite.
Näiteid toitudest
- punane liha (nt veiseliha)
- kaunviljad (nt läätsed, kikerherned)
- pähklid (nt mandlid, pistaatsiapähklid)
- rohelised lehtköögiviljad (nt spinat, lehtkapsas)
4. Magneesium ja tsink
Magneesium ja tsink on kaks olulist mineraalainet, mis toetavad kilpnäärme normaalset talitlust. Magneesium aitab reguleerida närvisüsteemi, mis võib leevendada kilpnäärme ületalitlusega seotud ärevust ja närvilisust. Tsink toetab immuunsüsteemi ja võib aidata tasakaalustada kilpnäärmehormoone.
Näiteid toitudest
- magneesiumiallikad: kõrvitsaseemned, mandlid, rohelised lehtköögiviljad
- tsingiallikad: kõrvitsaseemned, pähklid, täisteratooted, liha (eriti punane liha ja linnuliha)
5. C-vitamiini ja antioksüdantide poolest rikas toit
Kilpnäärme ületalitlus võib suurendada oksüdatiivset stressi kehas, mistõttu on oluline lisada dieeti antioksüdandirikkaid toite, mis aitavad kaitsta rakke kahjustuste eest ja toetavad immuunsüsteemi.
Näiteid toitudest
- C-vitamiini rikkad toidud: tsitrusviljad (nt apelsinid, greibid), paprika, brokoli
- antioksüdandirikkad toidud: marjad (nt mustikad, vaarikad), rohelised lehtköögiviljad
6. Gluteeni ja piimatoodete vältimine
Mõned uuringud viitavad, et kilpnäärme ületalitlus ja autoimmuunhaigused võivad olla seotud gluteenitalumatusega. Gluteenivabad dieedid võivad aidata vähendada põletikku ja parandada immuunsüsteemi talitlust.
Lisaks võib piimatoodete vältimine olla kasulik, kui need põhjustavad seedetrakti probleeme, mis võivad süvendada ületalitlusega seotud sümptomeid.
Näiteid toitudest
- gluteenivabad teraviljad: riis, tatar, mais
- gluteenivabad jahud: mandlijahu, kookosjahu
- alternatiivid piimatoodetele: mandlipiim, kookospiim, kaerapiim
7. Kaaliumirikkad toidud
Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada kaaliumi taseme langust, mis omakorda mõjutab lihaste ja närvisüsteemi tööd. Kaaliumirikaste toitude tarbimine võib aidata tasakaalustada kaaliumitaset ja toetada kilpnäärme tööd.
Näiteid toitudest
- banaanid
- tomatid
- kartulid
- avokaado
Toitumisel on tähtis koht kilpnäärme ületalitluse kontrolli all hoidmises. Õigete toitude valimine ja potentsiaalselt kahjulike toitude vältimine võib aidata leevendada sümptomeid ja toetada kilpnäärme tasakaalu taastumist.
Igapäevased sammud kilpnäärme toetamiseks ja ületalitluse ennetamiseks
Lisaks õigele toitumisele ja mineraalainete tasakaalu säilitamisele saab kilpnäärme ületalitlust toetada ja ennetada mitmel viisil, pidades silmas tervislikke elustiiliharjumusi.
1. Stressijuhtimine
Stress on kilpnäärme ületalitluse riskitegur, kuna võib süvendada hormonaalset tasakaalutust. Igapäevased stressi vähendamise tehnikad, nagu jooga, meditatsioon ja sügav hingamine, võivad aidata kilpnääret toetada ja säilitada hormonaalset tasakaalu.
2. Liikumine
Regulaarne liikumine aitab tasakaalustada ainevahetust ja hoida südame tervist, mis on kilpnäärme ületalitluse korral eriti oluline. Mõõdukas füüsiline aktiivsus aitab vähendada stressi ja tasakaalustada hormoonide mõju kehas.
3. Uni ja puhkus
Piisav uni on hädavajalik kilpnäärme talitluse jaoks. Unepuudus võib suurendada stressihormooni kortisooli taset, mis omakorda võib kahjustada kilpnäärme talitlust. Hea uni, magamamineku rutiinide järgimine ja rahulik keskkond võivad olla olulised kilpnäärme toetamisel.
4. Joodi tarbimise piiramine
Inimesed, kellel on kilpnäärme ületalitlus, peavad jälgima joodi tarbimist. Liigne jood võib stimuleerida kilpnääret tootma veelgi rohkem hormoone, mistõttu on oluline vältida toidulisandeid või toite, mis sisaldavad suures koguses joodi, välja arvatud juhul, kui seda soovitab arst.
5. Tervislik toitumine
Kilpnäärme tervist toetab antioksüdantide, vitamiinide ja mineraalainete poolest rikas toitumine. Vältida tuleks töödeldud toite ja suhkrut, mis võivad põhjustada põletikulisi protsesse kehas ja kahjustada kilpnäärme talitlust.
6. Suitsetamisest loobumine
Suitsetamine võib suurendada kilpnäärme ületalitluse riski, eriti Gravesi tõve puhul. Suitsetamisest loobumine aitab vähendada autoimmuunhaiguste riski ja toetada kilpnäärme tervist.
Millised on kilpnäärme ületalitluse pikaajalised mõjud?
Kui kilpnäärme ületalitlust (hüpertüreoosi) ei ravita, võivad sellel olla tõsised ja pikaajalised tagajärjed erinevatele kehasüsteemidele. Kilpnäärme ületalitlus mõjutab peaaegu kõiki organismi funktsioone, sest kilpnäärmehormoonid reguleerivad ainevahetust ja energiatootmist.
Allpool on kirjeldatud peamised pikaajalised mõjud, mis võivad ilmneda, kui kilpnäärme ületalitlust ei ravita.
1. Südameprobleemid
Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada tõsiseid südameprobleeme, nagu:
- tahhükardia (pidevalt kõrgenenud pulss), mis võib aja jooksul südamelihast nõrgestada
- arütmiad (ebaregulaarne südametegevus), sh kodade virvendus, mis suurendab insuldi riski
- südamepuudulikkus, mis tekib südame ülekoormuse tagajärjel, kui süda töötab liiga kiiresti ega suuda enam efektiivselt verd pumbata
Kui kilpnäärme ületalitlust ei kontrollita, võib südame kahjustumine muutuda pöördumatuks ja viia tõsiste kardiovaskulaarsete tüsistusteni.
2. Luu hõrenemine ja osteoporoos
Kilpnäärme ületalitlus võib mõjutada kaltsiumi ja fosfori tasakaalu kehas, mis on olulised luude tervisele. Kui kilpnäärmehormoonide tase on pidevalt kõrge, hakkavad luud kaotama tihedust, mis võib viia osteoporoosi tekkeni. Pikaajalisel ravimata hüpertüreoosil võivad olla järgmised tagajärjed:
- luutiheduse vähenemine, mis suurendab luumurdude riski, eriti vanemas eas
- osteoporoos, mis muudab luud hapraks ja kergesti purunevaks isegi väikeste vigastuste korral
3. Viljakusprobleemid ja menstruatsioonihäired
Kilpnäärme ületalitlus võib häirida suguhormoonide tasakaalu, põhjustades viljakusprobleeme ja menstruatsioonitsükli häireid. Kui seisundit ei ravita, võivad ilmneda järgmised pikaajalised mõjud:
- ebaregulaarsed või harvad menstruatsioonid naistel, mis võivad viia viljakuse vähenemiseni
- raskused rasestumisel või suurenenud risk raseduse katkemiseks
- vähenenud libiido ja seksuaalfunktsioon nii meestel kui ka naistel
4. Kilpnäärme kriis
Pikaajaline ravimata kilpnäärme ületalitlus võib viia kilpnäärme ehk türeotoksilise kriisini (ka kilpnäärme torm), mis on eluohtlik seisund. Kilpnäärme kriis tekib, kui kilpnäärmehormoonide tase tõuseb järsult väga kõrgele, põhjustades äärmuslikke sümptomeid:
- kiire pulss, kõrge palavik, südamekloppimine ja kõrge vererõhk
- segasus, deliirium ja äärmine väsimus, mis võib viia teadvusekaotuseni
Kui seda ei ravita kiiresti, võib kilpnäärme kriis viia surmani.
5. Närvisüsteemi häired
Kilpnäärme ületalitlus mõjutab tugevalt närvisüsteemi, põhjustades pikaajaliselt vaimse ja emotsionaalse tervise probleeme, nagu:
- püsiv ärevus ja närvilisus, mis võivad muutuda krooniliseks
- meeleolumuutused ja ärrituvus, mis võivad häirida sotsiaalset ja tööelu
- krooniline väsimus ja unetus, kuna keha ainevahetus on pidevas ülekiirusrežiimis, mis võib kahjustada vaimset ja füüsilist tervist
- keskendumisraskused ja mäluprobleemid, kuna hormonaalsed häired mõjutavad aju tööd ja kognitiivseid funktsioone
6. Silmade tervise probleemid (Gravesi oftalmopaatia)
Kui kilpnäärme ületalitlust põhjustab Gravesi tõbi, võib see kaasa tuua tõsiseid silmaprobleeme, mida nimetatakse Gravesi oftalmopaatiaks. Pikaajaline ravimata hüpertüreoos võib silmadele põhjustada järgmisi vaevusi:
- punnsilmsus ja silmade kuivus, mis võivad viia nägemise halvenemiseni
- topeltnägemine ja valgustundlikkus
- silmapõletikud ja nägemise kaotus raskematel juhtudel
7. Lihaste nõrkus ja atroofia
Kilpnäärme ületalitlus võib põhjustada lihaskoe kaotust ja nõrkust, eriti kätes ja jalgades. Kui seda ei ravita, võivad tekkida järgmised pikaajalised mõjud:
- lihasmassi vähenemine, mis põhjustab füüsilist nõrkust ja raskusi igapäevaste tegevuste sooritamisel
- lihaskoe atroofia, mis võib muuta liikumise raskeks ja suurendada vigastuste riski
8. Ainevahetuse ja kehakaalu probleemid
Kilpnäärme ületalitlus kiirendab ainevahetust, mis võib pikaajaliselt põhjustada kaalulangust ja probleeme toitumisega. Ilma ravita võivad süveneda järgmised probleemid:
- kontrollimatu kaalulangus, mis võib viia alakaalu ja toitumisvaegusteni
- söögiisu suurenemine, mis ei pruugi aidata kaalu taastada, kuna keha ainevahetus põletab toitaineid kiiremini, kui neid omandatakse
9. Pikaajaline väsimus ja elukvaliteedi langus
Kui kilpnäärme ületalitlust ei ravita, võib see kaasa tuua kroonilise väsimuse ja üldise elukvaliteedi halvenemise. Kuna keha töötab pidevalt ülekoormuse all, tekivad järgmised probleemid:
- pidev väsimus hoolimata piisavast puhkusest
- vähenenud töövõime ja probleemid igapäevaste tegevustega
- üldine elurõõmu ja energiatunde langus, mis mõjutab nii vaimset kui ka füüsilist heaolu
Kilpnäärme ületalitluse ravimata jätmine võib põhjustada pikaajalisi tõsiseid terviseprobleeme, sh südamehäireid, luuhõrenemist, viljakusprobleeme ja kilpnäärme kriisi.
Lisaks võib see kahjustada närvisüsteemi, lihaseid ja silmi, põhjustades kroonilist väsimust ja elukvaliteedi langust. Varajane diagnoosimine ja ravi on hädavajalikud, et ennetada nende tüsistuste tekkimist ja säilitada normaalne elukvaliteet.
Kokkuvõte
Kilpnäärme ületalitlus on tõsine seisund, mis mõjutab inimese ainevahetust, südame talitlust ja vaimset heaolu. Selle leevendamiseks on oluline mõista nii sümptomeid kui ka põhjuseid, mis seda seisundit põhjustavad. Kuigi meditsiiniline ravi võib olla vajalik, pakuvad looduslikud toidulisandid, nagu ReMag, ReMyte ja ReAline kilpnäärme tervisele vajalikku toetust.
Kui tegeled kilpnäärme ületalitlusega, on oluline järgida tervislikke eluviise, pöörates erilist tähelepanu toitumisele ja mineraalainete tasakaalu säilitamisele.
Autor: Kontamo meeskond
Allikad:
„The Magnesium Miracle“- Carolyn Dean
„MAGNEESIUM - Täieliku Tervise Puuduv Lüli“ - Carolyn Dean
„Kuidas Seljatada Kilpnäärme Talitlushäired“- Carolyn Dean
Veel põnevat lugemist:
Stabiliseeritud piko-iooniline magneesium - miks see nii eriline on?
Ärevushäiretest vabaks - elumuutev teekond
Kilpnäärme alatalitlus - Kuidas saad oma kilpnääret toetada?
Oomega 3: miks see on Sinu tervisele hädavajalik?
Proteiinipulber ReStructure - midagi enamat, kui tavaline proteiinipulber